Marek Nienartowicz

Czas czekania, czas gdybania [MINĄŁ TYDZIEŃ]

Wyborcze werdykty zawsze mogą zaskakiwać. Gdy w lutym 2015 Andrzej Duda wizytował Toruń, tylko najwięksi jego zwolennicy wierzyli, że za kilka miesięcy Fot. AIP Wyborcze werdykty zawsze mogą zaskakiwać. Gdy w lutym 2015 Andrzej Duda wizytował Toruń, tylko najwięksi jego zwolennicy wierzyli, że za kilka miesięcy kandydat z Krakowska zostanie prezydentem Polski
Marek Nienartowicz

Po tym, jak Grzegorz Schetyna ogłosił, że na prezydenta Warszawy startować powinien wspólny kandydat zjednoczonej opozycji, przy czym będzie to jego kandydat, Rafał Trzaskowski, sezon przedwyborczych spekulacji można uznać za otwarty. Czy Trzaskowski zostanie się wspólnym kandydatem PO i N? To już zmartwienie liderów obu ugrupowań, ewentualnie tych warszawiaków, którzy nie chcą prezydenta z PiS, bo brak porozumienia bardzo taką ewentualność przybliża.

W Toruniu, wszystkie dotychczasowe wybory prezydenta miasta były niby takie same, bo zawsze wygrywał je Michał Zaleski. I choć końcowy wynik rzeczywiście się powtarzał, od ostatnich trzech wyborów zresztą w łatwo przewidywalny sposób, to jednak każde z tych głosowań było inne.

Pierwsze, z 2002 było wielką niewiadomą. Wygrał Michał Zaleski, ale w drugiej turze i niewielką przewagą nad Janem Wyrowińskim. Rok 2006 to już starcie urzędującego prezydenta z dwoma poważnymi kandydatami dwóch największych sparing partnerów na ringu polskiej polityki: Mariana Filara popierała PO, Grzegorza Górskiego - PiS. Zaleski znokautował obydwu zgarniając 70,6 proc głos. Na Filara glosowało 18,7 proc. Grzegorz Górski dostał 10, 6 proc. i był to wynik jeszcze gorszy niż w poprzednich wyborach prezydenckich, w 2002 roku, kiedy dostał 11,3. proc.

Pozostało jeszcze 49% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marek Nienartowicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.