Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Czas na wymianę kadr w spółkach marszałka? A jest ich aż 120

Czytaj dalej
Fot. marzena bugała-azarko
Teresa Semik

Czas na wymianę kadr w spółkach marszałka? A jest ich aż 120

Teresa Semik

Profesor Jacek Wódz, socjolog, przewiduje, że PiS-owi, po przejęciu władzy w województwie śląskim, wymiana kadr w spółkach i jednostkach organizacyjnych podległych marszałkowi zajmie rok. A tych spółek jest prawie 120. To będzie czas stagnacji i strachu: kto następny straci pracę?

Mamy bardzo niedobry obyczaj polityczny zagarniania wszystkich łupów po zwycięstwie - ocenia profesor Wódz. - Nie jest to wymysł PiS-u, tak funkcjonuje polska demokracja od bardzo dawna. Jeśli więc politycy tej partii rozsądnie podejdą do zmian kadrowych - etapowo, a nie gwałtownie, uzasadnią swoje racje, to nie sądzę, by ktoś miał do nich pretensje.

Nie ma takiego przepisu, który uniemożliwiałby pozbawienie kogoś stanowiska. Bat zawsze się znajdzie.

W spółkach prawa handlowego, w których sto procent kapitału zakładowego ma województwo śląskie, manewr jest prosty: nowy zarząd województwa śląskiego powoła nowe rady nadzorcze, nikogo nie pytając o zdanie, a nowe rady nadzorcze wyłonią nowe kierownictwo. Wprawdzie rady nadzorcze mogłyby zorganizować konkursy na stanowiska prezesów i wiceprezesów, ale rzadko stosowała takie praktyki także poprzednia władza, więc dlaczego teraz ma być inaczej? Nie ulega wątpliwości, że likwidacja postępowań konkursowych oznacza pełną kontrolę nad nowo powołanymi prezesami.

Partia w samorządzie

Niemniej koszt tej wymiany kadr może być wysoki, bo osobom z kontraktami menedżerskimi przysługiwać będą odprawy. Jak wysokie? Nie wiadomo, z tym kosztem pewnie nikt się liczył nie będzie. Umowy dotyczące zatrudnienia są utajniane, a prezesi, w atmosferze oczekiwania i niepewności, nie chcą się nimi chwalić. W ogóle nie chcą o swojej przyszłości rozmawiać.

Pozostało jeszcze 79% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Teresa Semik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.