Czas sięgnąć do korzeni wiary

Czytaj dalej
Fot. Dawid Stube/Fotostube
Paweł Brzeźniak

Czas sięgnąć do korzeni wiary

Paweł Brzeźniak

Głównym wydarzeniem czwartkowego (14 kwietnia) spotkania w Gnieźnie i na Lednicy była msza św. w katedrze, sprawowana przez legata papieskiego ks. kard. Pietro Parolino, który reprezentował w Gnieźnie papieża.

W Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie rozpoczęła się Konferencja Episkopatu Polski, która w piątek i sobotę będzie kontynuowana w Poznaniu. Obrady Konferencji Episkopatu Polski odbyły się z udziałem najważniejszych krajowych purpuratów, m.in.: ks. abp. Wojciecha Polaka, prymasa Polski, ks. abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego KEP, ks. kard. Henryka Gulbinowicza, ks. kard. Kazimierza Nycza i ks. kard. Stanisława Dziwisza, oraz innych hierarchów polskiego Kościoła.

Gnieźnieńsko-poznańskie obrady KEP będą dotyczyć czterech zasadniczych zagadnień: konsekwencji chrztu Polski oraz osobistego wymiaru tego wydarzenia, przygotowań do Światowych Dni Młodzieży i przyjazdu papieża Franciszka, migracji w Europie, a także problemów rodziny.

- Bez chrztu nie byłoby Polski - podkreślił ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Episkopatu Polski. - Ojciec Święty Franciszek w liście do księdza kardynała Pietro Parolino zaznaczył ważną sprawę. 1050-lecie chrztu Polski to nie tylko świętowanie chrześcijan. To jest również świętowanie początków państwa polskiego, a więc wszystkich obywateli Polski.

Wśród uczestników Konferencji Episkopatu Polski są m.in.: kard. Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce oraz kard. Péter Erdő, prymas Węgier, który jest członkiem komisji episkopatów w Europie. - A obecność kardynała Pietro Parolino, czyli legata papieskiego oznacza, że nasze obchody mają charakter nie tylko ogólnopolski, ogólnoeuropejski, ale nawet światowy - podkreślił rzecznik Episkopatu Polski.

W środę i czwartek w Gnieźnie znajdowała się kopia cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Najpierw przeniesiono ją procesyjnie spod pomnika św. Wojciecha do fary, a w czwartek - do katedry, gdzie znajdowała się do zakończenia uroczystej mszy świętej. - 1050 lat temu, na tę polską ziemię został zaproszony Jezus. Przyjęliśmy Go w sakramencie chrztu świętego, a wraz z nim przyszła Jego Matka - mówił ks. abp Wojciech Polak. - Wszyscy tutaj przychodzimy do Ciebie Maryjo, w tym dniu naszego wesela, dniu radości i dziękczynienia za dary, które Bóg nam ofiarował. Przychodzisz do nas, by mówić do każdej i każdego z nas: „Czyńcie wszystko, co Syn wam powie”. Pragniemy słuchać Twojego Syna, pragniemy przytulić się do Twojego matczynego serca, pragniemy wyznać swoją miłość i cześć. Maryjo, piastowskie Gniezno, miasto św. Wojciecha, pierwsza historyczna stolica Polski wita Ciebie z całego serca. Bądź nam Panią, okaż się Matką, przyjdź do nas, tak, jak przychodzisz w tej kopii cudownego obrazu, abyśmy mogli z Tobą przebywać, uwielbiać Boga za Twoją przyczyną i od Ciebie otrzymać wszelkie potrzebne łaski - zakończył prymas.

Elementem łączącym gnieźnieńsko-poznańskie uroczystości jest Konferencja Episkopatu Polski, która przez najbliższe dwa dni będzie kontynuowana w stolicy Wielkopolski

W czwartek po południu na Ostrowie Lednickim odbyło się uroczyste nabożeństwo, w czasie którego wybrzmiał odlany specjalnie na tę okazję dzwon „Mieszko i Dobrawa”, który powstał w pracowni ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu. W spotkaniu wzięło udział kilkaset osób. - Chrzest uwolnił Mieszka i jego poddanych ze ślepoty pogaństwa, dając mu w zamian jasność i prawdziwość nowej wiary. Znajdujemy się w miejscu, które papież Jan Paweł II określił symbolicznie jako źródło chrzcielne Polski - powiedział na Ostrowie Lednickim prof. Andrzej Wyrwa, dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. - Dzisiaj wspominamy księcia Mieszka I, księżną Dobrawę, wszystkie pokolenia władców i duchownych oraz naszych praojców i ojców, którzy przez wieki uprawiali naszą ziemię i jej bronili. Wszyscy oni zostawili nam dziedzictwo, które naszym obowiązkiem jest ponieść w przyszłość - dodał.

Podczas uroczystości na Ostrowie Lednickim odbyło się symboliczne nabożeństwo, któremu przewodniczył prymas ks. abp Wojciech Polak. - Dzisiaj, kiedy sięgamy wspólnie do korzeni naszego życia wiary, pragniemy jeszcze raz uświadomić sobie, że sakrament chrztu jest znakiem jedności, a zarazem usłyszeć i wspólnie powtórzyć, że chrzest w Chrystusie jest wezwaniem dla Kościołów, aby przezwyciężały swoje podziały i w widzialny sposób zamanifestowały swoją wspólnotę. Do takiej intencji zaprasza nas to szczególne miejsce - Ostrów Lednicki, wyspa święta, która w samym swym sercu kryje Mieszkowe palatium wraz z kaplicą i baptysterium, gdzie nasi przodkowie przez chrzest jednoczyli się z Chrystusem, aby rodzić się do nowego życia - powiedział ks. abp Wojciech Polak.

- Powracając do źródeł chrzcielnych Polski, nie idziemy w przeszłość, ale ku przyszłości. Chcemy jeszcze lepiej poznać i odczytać naszą historię, aby zrozumieć jej konsekwencje. Odkrywanie korzeni, z których wyrastamy i wierne podejmowanie zobowiązań, jakie z tym się wiążą, służą jednak wspólnemu budowaniu naszej przyszłości. My nie szukamy, mówiąc słowami Ewangelii, żyjącego pośród umarłych. Spoglądamy na historię, aby wspólnie stawiać kolejne kroki - dodał prymas w swoim czwartkowym wystąpieniu.

Podczas spotkania na Ostrowie Lednickim przedstawiciele różnych wyznań odmówili modlitwę dziękczynną. Po południu uczestnicy rocznicowych wydarzeń ponownie przyjechali do Gniezna, gdzie o godzinie 17 w katedrze odbyła się msza święta z udziałem m.in. prezydenta RP Andrzeja Dudy i premier Beaty Szydło. Papieża Franciszka reprezentował legat, kard. Pietro Parolin.

Na zakończenie pierwszego dnia uroczystości wieczorem w Teatrze Fredry został zaprezentowany film „Mesco dux baptizatur” o Mieszku I w reżyserii Macieja Pawlickiego.

Autor: Paweł Brzeźniak

Paweł Brzeźniak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.