Czas zakończyć konflikt wokół miesięcznic smoleńskich

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Jakubowski
Krzysztof Zyzik

Czas zakończyć konflikt wokół miesięcznic smoleńskich

Krzysztof Zyzik

Dziesiątego czerwca Jarosław Kaczyński wraz z grupą partyjnych działaczy, zwolenników PiS i części rodzin ofiar pomaszerował pod Pałac Prezydencki. Po raz osiemdziesiąty szósty od katastrofy. Tradycyjnie miesięcznica została zakłócona - komentuje redaktor naczelny nto Krzysztof Zyzik.

Tradycyjnie politycy okrzyknęli wydarzenia skandalem. Z tym, że dla władzy było nim blokowanie marszu przez przeciwników rządu.

Dla opozycji – usuwanie demonstrantów siłą. W tym Władysława Frasyniuka, legendy podziemnej „Solidarności”. Zdjęcia z Frasyniukiem niesionym za ręce i nogi przez policję były symboliczne, choć sprawa konfliktu wokół miesięcznic nie jest tak prosta i oczywista jak wymowa fotografii.

Niewątpliwe jest, że spór zaogniła ustawa o zgromadzeniach, ewidentnie skrojona pod celebrowanie miesięcznic. To przeciw temu prawu, faworyzującemu władzę, protestują obywatele. Ale także przeciwko organizacji pod płaszczykiem religijnym politycznych marszów z obowiązkową przemową prezesa. Obowiązkowo konfrontacyjną.

Z kolei władza ma swoje racje, oburzając się na zakłócanie legalnych zgromadzeń. I mówiąc o konieczności równego traktowania obywateli, nie wyłączając Frasyniuka.

Jedna i druga strona żywi się na eskalującym konflikcie, mobilizuje twarde elektoraty. A mnie dramatycznie brakuje w tym wszystkim głosu Kościoła. Hierarchowie powinni zaapelować do jednej i drugiej strony o opamiętanie. Do opozycji – by ignorowała marsze. Jakiekolwiek by one były. A do władzy – by zakończyła celebrowanie miesięcznic, które w takiej liczbie – to już trwa siedem lat! – nie leżą ani w polskiej, ani katolickiej tradycji. Kompromisem byłoby już ograniczenie miesięcznic do elementu religijnego i rezygnacja z politycznych przemówień, które zaogniają atmosferę.

Obawiam się jednak, że jeśli hierarchowie do dziś nie wyrazili w kwestii miesięcznic jasnego stanowiska, to przez wzgląd na to, że sami są mocno podzieleni.

Krzysztof Zyzik

Reporter, felietonista, reportażysta i redaktor. Od 1993 roku w "Nowej Trybunie Opolskiej". Laureat ogólnopolskich nagród w konkursach na reportaż. W latach 2002-2004 autor serii głośnych tekstów śledczych o korupcji w opolskim ratuszu, po których skazano na kary więzienia władze miasta i regionu, przedstawicieli rządu SLD i powiązanych z nimi ludzi biznesu. W 1999 roku redaktor naczelny polsko-niemieckiego programu telewizyjnego "Magazyn śląski - Schlesien Journal". W latach 2000-2001 autor i producent ponad stu reportaży telewizyjnych w stacjach Polsat i RTL 7. W 2006 roku zastępca redaktora naczelnego "Nowej Trybuny Opolskiej", najbardziej poczytnego dziennika w regionie. Od 2007 roku - redaktor naczelny. Z sukcesem przeprowadził proces transformacji redakcji gazetowej w multimedialne wydawnictwo z rosnącym udziałem portali, serwisów internetowych i segmentu video. Kieruje największymi portalami w regionie - nto.pl i opole.naszemiasto.pl.
Pomysłodawca i współautor bestsellerowych na opolskim rynku wydawniczym książek o arcybiskupie Alfonsie Nossolu ("Miałem szczęście w miłości" i "Radość jednania").
Inicjator licznych akcji społecznych, w tym nagrodzonego programu społecznego "Nie zabieraj organów do nieba", propagującego ideę przeszczepów. Patronem tej akcji byli wybitni polscy kardiochirurgowie, profesorowie i ministrowie zdrowia: Jerzy Religa i Marian Zembala.
Pomysłodawca ustanowienia Święta Województwa Opolskiego (uchwalonego oficjalnie przez Sejmik Województwa Opolskiego w 10 rocznicę obywatelskiej akcji obrony Opolszczyzny).
Od lat angażuje się w działalność społeczną, m.in. w rolach Członka Zarządu Kapituły Odnowy Katedry Opolskiej, członka Rady Głównej Stowarzyszenia "Opolski dom" oraz członka Honorowego Komitetu Obchodów 800 lat Opola.
Uważa, że w zawodzie dziennikarza, niezależnie od dynamicznie zmieniających się form dystrybucji treści, najważniejsza jest wiarygodność i niezależność.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.