Arkadiusz Biernat

Czcili Hitlera w lesie. Grożą im dwa lata więzienia. Prezydent Duda: To jest działalność antypolska

Czcili Hitlera w lesie. Grożą im dwa lata więzienia. Prezydent Duda: To jest działalność antypolska
Arkadiusz Biernat

Dwa lata więzienia grozi pięciu osobom, które brały udział w rocznicy urodzin Adolfa Hitlera w lesie w Wodzisławiu Śl. Co jeszcze wiemy o tej sprawie? Podsumowujemy

Sprawą neonazistów z Wodzisławia Śląskiego czczących pamięć Adolfa Hitlera przez kilka ostatnich dni żyła cała Polska. Jednak w ogóle by nie było jej, gdyby nie sobotnia emisja materiału dziennikarzy „Superwizjera” TVN. Zaproszeni przez Mateusza S., przewodniczącego stowarzyszenia „Duma i Nowoczesność” nagrali hucznie obchodzoną rocznicę urodzin Adolfa Hitlera w wodzisławskim lesie. W wydarzeniu wzięła udział grupka osób. Na wzgórzu wywieszono czerwone flagi ze swastykami, a z głośników słychać było nazistowskie marsze wojskowe.

Na ujawnionym nagraniu widać coś w rodzaju ołtarzyka. Jest płonąca swastyka, a uczestnicy imprezy wznoszą okrzyki „Sieg heil” (w mundurach Wehrmachtu i SS). W laudacji podkreślano rzekome zasługi Hitlera. Wskazano go m.in. jako „jednego z najlepszych umysłów wszech czasów, dżentelmena i przyzwoitego człowieka”.

Prezydent Duda: Nie ma przyzwolenia na czczenie Hitlera

Od wybuchu afery zewsząd słychać głosy potępienia tego typu zachowań. Prezydent Andrzej Duda przebywający na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos odniósł się do działalności stowarzyszenia „Duma i Nowoczesność”. Pochwalił działania prokuratury w tej sprawie oraz podkreślił, że osoby gloryfikujące Adolfa Hitlera muszą być zwalczane.

Pozostało jeszcze 67% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Arkadiusz Biernat

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.