Łukasz Klimaniec

Czechowice-Dziedzice: Dwóch brutalnych nastolatków znęcało się nad osobami niepełnosprawnymi

13-latek i 15-latek trafili przed sąd rodzinny, który zdecydował o umieszczeniu ich w schronisku dla nieletnich Fot. KMP w Bielsku-Białej 13-latek i 15-latek trafili przed sąd rodzinny, który zdecydował o umieszczeniu ich w schronisku dla nieletnich
Łukasz Klimaniec

Nastolatkowie z Czechowic-Dziedzic (13 i 15 lat) od kilku tygodni nękali, bili i wymuszali pieniądze od dwóch niepełnosprawnych mężczyzn. Jednemu z nich kazali wykopać sobie grób i grozili, że zostanie w nim zakopany.

Bulwersująca sprawa nękania osób niepełnosprawnych przez 13-latka i 15-latka wyszła na jaw, gdy do czechowickiego komisariatu zgłosił się mieszkaniec powiatu bielskiego i zgłosił, że dwóch nastolatków znęca się nad jego niepełnosprawnym bratem. Według jego informacji, 21-letni niepełnosprawny został brutalnie pobity, a chłopcy wymuszali od niego pieniądze.

– Mężczyzna z powodu swojej umysłowej niepełnosprawności nie mógł się bronić, nie powiadomił też nikogo, że stał się ofiarą brutalnych nastolatków – informuje asp. szt. Roman Szybiak, p.o. oficera prasowego bielskiej policji.

Policjanci zajęli się sprawą, a ponieważ dotyczyła niepełnoletnich osób, zawiadomili zespół zajmujący się zwalczaniem przestępczości wśród nieletnich z bielskiego wydziału prewencji.

Śledczy szybko ustalili, że nastolatkowie znęcali się nie tylko nad chorym 21-letnim mężczyzną, ale także nad niepełnosprawnym umysłowo 18-latkiem. Ten również nikomu nie poskarżył się na krzywdę, jakiej regularnie doznawał.

13-latkowi i 15-latkowi policjanci udowodnili dwa pobicia, dwa rozboje i dwa wymuszenia rozbójnicze. Sprawcy ukradli niepełnosprawnym kilkadziesiąt złotych, smartfon wart kilkaset złotych i gry komputerowe.

Co więcej, nastolatkowie, aby wymusić posłuszeństwo, kazali 18-latkowi... wykopać sobie grób. A kiedy nie chciał dawać im pieniędzy, zagrozili mu, że zostanie w nim zakopany.

– Nie chodziło tylko o pieniądze. Zdarzały się przypadki, że 21-latek lub 18-latek byli bici bez powodu – informuje asp. szt. Roman Szybiak.

Pozostało jeszcze 42% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Łukasz Klimaniec

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.