Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Łukasz Klimaniec

Czechowice-Dziedzice: Gmina chce mieć ciepło taniej. I zrobiło się gorąco

Elektrociepłownia Bielsko-Północ znajduje się w Czechowicach-Dziedzicach i dostarcza miastu ciepło. Związkowcy obawiają się, że jeśli straci ten kontrakt, Fot. Fot. marek kocjan/kocjan.pl/wikipedia Elektrociepłownia Bielsko-Północ znajduje się w Czechowicach-Dziedzicach i dostarcza miastu ciepło. Związkowcy obawiają się, że jeśli straci ten kontrakt, sporo osób straci pracę
Łukasz Klimaniec

Nawet 200 osób może stracić pracę - alarmują związkowcy po decyzji rady, która poparła miejską spółkę w dążeniu do zmiany dostawcy ciepła.

Gorąco zrobiło się w ostatnich tygodniach w Czechowicach-Dziedzicach za sprawą planów zmiany dostawcy ciepła. Cze-chowiccy radni podjęli uchwałę, w której popierają Przedsiębiorstwo Inżynierii Miejskiej Sp. z o.o. (PiM) w sprawie planowanej zmiany źródła wytwarzania ciepła służącego lokalnej sieci ciepłowniczej.

Przedstawiciele „Solidarności” w Tauron Ciepło oraz znajdującej się w Czechowicach-Dziedzicach Elektrociepłowni Bielsko-Północ alarmują, że w takim przypadku pracę może stracić około 200 osób zatrudnionych w tym zakładzie.

- Ta uchwała była zaskoczeniem zarówno dla zarządu Tau-ron Ciepło, jak i dla związków zawodowych - mówi Tadeusz Nowak, przewodniczący „Solidarności” w Tauron Ciepło.

A Jarosław Klajman, przewodniczący „Solidarności” w czechowickiej elektrociepłowni, mówi wprost: - Dla załogi elektrociepłowni decyzja radnych to prawdziwa katastrofa.

Związkowcy zaznaczają, że utrata przez czechowicką elektrociepłownię kontraktu na dostarczanie ciepła dla mieszkańców Czechowic-Dziedzic byłaby równoznaczna z koniecznością likwidacji zakładu. Zwracają uwagę, że od dłuższego czasu Tauron Ciepło prowadził rozmowy z władzami Czechowic-Dziedzic w sprawie wieloletniej umowy dotyczącej dostaw energii cieplnej. Zwrócili się też do czechowickiej rady z prośbą o zabranie głosu w tej sprawie.

Ze stanowiskiem związkowców nie zgadza się burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut, który na zwołanej w tej sprawie konferencji przypomniał kalendarium spotkań z przedstawicielami Tauronu. Zaznaczył, że gmina od początku działała uczciwie i przejrzyście, otwarcie mówiąc, że może podjąć działania zmierzające do zmiany dostawcy ciepła. W efekcie PiM po przeanalizowaniu wyników ekonomicznych w zakresie dostaw ciepła dla Czechowic-Dziedzic, zlecił firmie Energoprojekt-Katowice S.A wykonanie koncepcji zaopatrzenia miasta w ciepło. I właśnie ta analiza wykazała, że ciepło dostarczane ze źródła RCEkoenergia sp. z o.o. należącej do Grupy Kapitałowej Lotos Infrastruktura (RCE) będzie tańsze od ciepła aktualnie dostarczanego przez czechowicką elektrociepłownię - nawet o około 20 procent. A to oznacza, że mieszkańcy płaciliby za ogrzewanie mniej niż dotąd.

W dalszej części:

 • Co o pomyśle zmiany dostawcy sądzi burmistrz
 • Kiedy miałoby dojść do tej zmiany
 • Co o pomyśle sądzą spółdzielnie mieszkaniowe
Pozostało jeszcze 50% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Łukasz Klimaniec

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.