Łukasz Klimaniec

Czechowice-Dziedzice: mały skandal przy odsłonięciu tablicy na 100-lecie niepodległości

Czechowice-Dziedzice: mały skandal przy odsłonięciu tablicy na 100-lecie niepodległości Fot. Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec

Organizatorzy odsłonięcia tablicy z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości nie zaprosili na to wydarzenie burmistrza Czechowic-Dziedzic. Bo „władze gminy preferują inny sposób i zapraszają inne osoby, a zwłaszcza takie, które walczyły z tymi, którzy są obecni na naszej uroczystości” – wyjaśnili.

We wtorek 11 grudnia na ścianie budynku dworca PKP w Czechowicach-Dziedzicach została odsłonięta tablica poświęcona setnej rocznicy odzyskania niepodległości oraz żołnierzom AK, NSZ i działaczom NSZZ Solidarność. W tym wydarzeniu wzięli udział m.in. wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz, starosta powiatu bielskiego Andrzej Płon-ka, posłanka PO Mirosława Nykiel, byli też przedstawiciele środowisk kombatanckich, weterani i ich rodziny oraz przedstawiciele szkół. Zabrakło tylko gospodarza miasta, burmistrza miasta Mariana Błachuta. Powód? Nie został zaproszony na tą uroczystość.

– Władze gminy preferują inny sposób i zapraszają inne osoby, a zwłaszcza takie, które walczyły z tymi, którzy są obecni na naszej uroczystości – wyjaśnił Zygmunt Mizera, związany z PiS członek zarządu Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej w Bielsku-Białej. – Nazwiska tych osób można przeczytać internecie, w dokumentacji IPN. Poza tym, władze miasta nie usunęły pomnika, który góruje nad pomnikiem, jaki został odtworzony i odsłonięty 10 listopada (Pomnikiem Wolności – red.). Nad nim góruje pomnik poświęcony 35 rocznicy powstania Armii Czerwonej, organizacji zbrojnej, która dokonała takiego spustoszenia nie tyle w Polsce, ale i w całej Europie i świecie – dodał.

Marian Błachut, burmistrz Czechowic-Dziedzic, nie krył zaskoczenia i zdziwienia taką opinią, gdy poprosiliśmy go o komentarz.
– Trudno mi polemizować na tym poziomie formułowanych myśli przez organizatora i takiej argumentacji dla braku poszanowania władzy i zaproszenia na ta uroczystość – powiedział. – W jaki sposób kto wyraża i w jakiej atmosferze obchodzi 100-lecie odzyskania niepodległości, to już jest jego osobista sprawa i ocena. Władze samorządowe Czechowic-Dziedzic w sposób godny i wyjątkowy upamiętniły tę rocznicę w historycznym wydarzeniu, jakim było przekazanie społeczeństwu Czechowic-Dziedzic Skweru Stulecia, na którym stanął Pomnik Wolności – zaznaczył burmistrz Błachut.

Dodał, że uroczystość odsłonięcia Pomnika Wolności była otwarta i każdy mógł przyjść i świętować 100-lecie odzyskania Niepodległości.

Odnosząc się do budzącego kontrowersje pomnika Braterstwa Broni, jaki nadal stoi w centrum miasta wyjaśnił, że aktualnie Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach prowadzi postępowanie administracyjne w sprawie stwierdzenia, czy pomnik ten podlega usunięciu z uwagi na ustawę dekomunizacyjną. Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach czeka na rozstrzygnięcie prowadzonego postępowania i ustosunkuje się do podjętej w tej sprawie decyzji.

Tablica pamiątkowa na ścianie budynku dworca PKP w Czechowicach-Dziedzicach to pomysł liczącego ok. 40 osób Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej w Bielsku-Białej, jakie powstało 10 lat temu.

Łukasz Klimaniec

Dziennikarz oddziału DZ w Bielsku-Białej. W DZ pracuje od 2001 r. Początkowo zajmował się tylko sportem relacjonując m.in. mecze siatkarek BKS Stal, piłkarzy bielskiego Ceramedu (dzisiejszego Podbeskidzia), koszykarzy bielskiego Spetechu (tak, był taki klub!) oraz niższych lig piłkarskich z regionu. Dziś dziennikarz, redaktor, także fotoreporter śledzący i relacjonujący wydarzenia z terenu Bielska-Białej i powiatu bielskiego - to, co dzieje się na drogach, w lokalnych społecznościach, w samorządzie oraz w beskidzkim sporcie.
Prywatnie kibic FC Barcelona, miłośnik komiksów ze szczególnym uwzględnieniem twórczości Grzegorza Rosińskiego. Kiedyś starty w Biegu Fiata, Cieszyńskiej Fortunie Biegu, dziś bieganie w domu za czwórką dzieci.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.