Czekają nas zimne dni i nocne przymrozki

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Czesław Wachnik

Czekają nas zimne dni i nocne przymrozki

Czesław Wachnik

Rozmowa Gazety Lubuskiej: - Nie mam dobrych wiadomości dotyczących pogody - mówi Przemysław Szrama, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Przed nami weekend, sobota i niedziela. Czego możemy się spodziewać w pogodzie?
Niestety, nie mam dobrych wiadomości. Sobotni poranek będzie chłodny z temperaturami w granicach 2 - 4 stopni Celsjusza. W dzień możemy się spodziewać zachmurzenia umiarkowanego, a po południu nawet dużego. Zapowiadane są przelotne opady deszczu, a temperatury maksymalne wyniosą w granicach 11-13 stopni Celsjusza, co przy wietrze w porywach do 50 km/h może dodatkowo dodawać poczucia chłodu. Wiatr powieje z kierunku zachodniego. Natomiast w nocy z soboty na niedzielę możemy się spodziewać nawet przygruntowych przymrozków do minus 1 stopnia Celsjusza. Jeśli chodzi o niedzielę, to tu przewidujemy zachmurzenia duże, z przejaśnieniami, ale też przelotnymi opadami deszczu. A temperatury maksymalne w granicach 10 - 11 stopni Celsjusza. Wiatr - w przeciwieństwie do soboty - ma być słaby i umiarkowany.

A jak będzie wyglądał zbliżający się tydzień?
Też nie mam dobrych wiadomości. Przez cały tydzień spodziewamy się zimnych poranków, z temperaturami od zera do 3 stopni Celsjusza. Możliwe są też przygruntowe przymrozki do minus 1 stopnia Celsjusza. W pierwszej połowie tygodnia, a więc do środy maksymalne temperatury wyniosą w granicach 9-11 stopni Celsjusza. Natomiast od czwartku spodziewamy się nieco wyższych temperatur, maksymalne w granicach 12-15 stopni Celsjusza. Chciałbym jeszcze raz zwrócić uwagę na noce. Rozpoczęła się wegetacja roślin, sadzimy kwiaty i warzywa, a spodziewamy się przygruntowych przymrozków do minus 1, a nawet minus 2 stopni Celsjusza. Należy o tym pamiętać.

Ocieplenia nie widać. Dlatego zarówno najbliższy weekend, jak też zbliżający się tydzień będą raczej zimne i deszczowe

Wiele osób już planuje, co będzie robiło w majowy weekend. Niektórzy chcą wyjechać chociażby nad Bałtyk, inni myślą o grillowaniu na działce. Jaka będzie wtedy pogoda?
Jeśli chodzi o prognozy na tak długi okres, to z zasady w tej sprawie się nie wypowiadamy. Skupiamy się na prognozach maksimum 7 dniowych. Tym bardziej, że te długoterminowe są najczęściej zagrożone dużym błędem. I zamiast pomagać, wprowadzają w błąd. Mogę powiedzieć jedynie, że najpewniej majowy weekend będzie też zimny. Nie widać żadnych przesłanek nadchodzącego ocieplenia.

Czesław Wachnik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.