Czeladź: nowy parking przy ul. Szpitalnej pomieści 72 samochody. To część największej w historii miasta inwestycji komunikacyjnej

Czytaj dalej
Fot. Facebook Z. Szaleniec
Piotr Sobierajski

Czeladź: nowy parking przy ul. Szpitalnej pomieści 72 samochody. To część największej w historii miasta inwestycji komunikacyjnej

Piotr Sobierajski

Gotowy jest już nowy parking przy ulicy Szpitalnej w Czeladzi. Zbudowany został jako element największej miejskiej inwestycji, w ramach której powstają trzy węzły przesiadkowe.

- Wbrew pozorom, budowa parkingów między pawilonem Biedronki a osiedlem Auby była bardzo skomplikowana. Parkingi budowane były bowiem w terenie, gdzie tuż pod ziemią krzyżują się sieci energetyczne, wodnokanalizacyjne i ciepłownicze. Prawie wszystkie z nich trzeba było przekładać czy przebudować albo nawet w niektórych przypadkach wymienić – informuje Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

Jak podkreśla wszystkie przeszkody, po lekkich korektach projektowych zostały pokonane i dobrze oświetlony parking na 72 miejsca jest właściwie gotowy. Już wkrótce służył będzie mieszkańcom. Pozostanie już tylko uporządkowanie pozostałego terenu w tym rejonie.

- Niestety nadal nie rozwiązany jest problem odcinka drogi, do budowy której na piśmie zobowiązała się Czeladzka Spółdzielnia Mieszkaniowa. Drogi pomiędzy halą targową a Biedronką, która ma połączyć nowo wybudowany parking z ulicą Szpitalną. Upór Czeladzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej jest niezrozumiały, wręcz absurdalny. A to dlatego że najemcy spółdzielczego pawilonu od wielu lat apelowali, by ktoś wybudował dla ich klientów niezbędny parking , który posiadają wszystkie obiekty tego typu. Bowiem z powodu braku parkingu, z roku na rok ubywało klientów a ich obroty zaczęły spadać i zamykali swoją działalność. I teraz, kiedy miasto wybudowało parking, który między innymi zwiększy atrakcyjność zaniedbanego spółdzielczego pawilonu, nie może się doprosić tego do czego zobowiązała się spółdzielnia na piśmie, czyli budowy około 50 metrowego kawałka drogi, która połączy nowy parking z ul. Szpitalną. Pod kątem tej drogi opracowaliśmy projekty wjazdu i wyjazdy z rejonu pawilonu handlowego i hali targowej. I wkrótce Eurowia, zgodnie z projektem, rozpocznie budowę wjazdu od ul. Szpitalnej na tę przyszłą drogę. Wyjazd na ul. Szpitalną z drugiej strony hali targowej jest prawie gotowy – dodaje burmistrz Czeladzi.

TUTAJ PRZECZYTACIE O KONFLIKCIE MIASTA I WŁAŚCICIELA HALI TARGOWEJ Z CZELADZKĄ SPÓŁDZIELNIĄ MIESZKANIOWĄ W SPRAWIE DROGI

Na terenie największego węzła “A”, gdzie właśnie powstał parking, w rejonie ul. Szpitalnej oraz Kombatantów m.in. trwa montaż kolejnych szyn tramwajowych, powstają chodniki. Widać już również konstrukcję nowego budynku dworca przesiadkowego, gdzie pasażerowie będą mogli liczyć na obsługę, a także schronienie w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych.
Najwięcej nowości zapowiada się właśnie tutaj. Pojawią się też miejsca parkingowe, postój taksówek, zatoki dla autobusów, wiaty przystankowe oraz zadaszone stojaki dla rowerów. Będą widoczne kamery monitoringu, nowe chodniki. Będzie to węzeł pozwalający przesiąść się na tramwaj, autobus lub kontynuować jazdę rowerem. Całości zmian dopełniła budowa nowego ronda na skrzyżowaniu ul. Szpitalnej i Kombatantów, które czynne jest już od listopada 2019 roku.

W rejonie wspomnianej ul. Katowickiej, Dehnelów, Reymonta powstaje węzeł przesiadkowy typu autobus – rower.

Z kolei w rejonie ul. Francuskiej i Nowopogońskiej pojawi drugi węzeł typu autobus - rower wraz z zadaszonymi wiatami rowerowymi i parkingami „parkuj i jedź”. W sumie w ramach tej inwestycji powstanie ponad 180 miejsc postojowych typu „parkuj i jedź” oraz 135 typu „bike & ride”.

Ta ważna i wyczekiwana przez mieszkańców inwestycja nie tylko ułatwi poruszanie się po mieście oraz korzystanie z wybranych środków transportu, ale sprawi również, że przybędzie całkiem sporo nowych dróg rowerowych. W sumie 10 km tras rowerowych oraz 6 km pieszo-rowerowych. To właśnie one mają łączyć wszystkie trzy węzły przesiadkowe.

Cała inwestycja będzie kosztować 35 milionów złotych, a ma się zakończyć w październiku 2020 roku.

Piotr Sobierajski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.