Czeladź: stadion miejski im. Józefa Pawełczyka czeka gruntowna modernizacja ZDJĘCIA

Czytaj dalej
Fot. UM Czeladź, arc. Polska Press
Piotr Sobierajski

Czeladź: stadion miejski im. Józefa Pawełczyka czeka gruntowna modernizacja ZDJĘCIA

Piotr Sobierajski

Stadion Miejski im. Józefa Pawełczyka w Czeladzi lata świetności ma dawno za sobą. Na szczęście w mieście panuje zgoda co do tego, że ten obiekt trzeba gruntownie zmodernizować. Zmiany mają być widoczne jeszcze w tym roku, a ich finał zaplanowany został na 2021 rok.

Kapitalny remont całego stadionu sportowego potrwa dwa albo trzy lata, bo jak podkreślają władze miejskie Czeladzi zakres wszystkich planowany prac jest ogromny, a na modernizację niektórych elementów infrastruktury stadionowej miasto ubiega się o fundusze zewnętrzne z różnych źródeł.

Już w tym roku zlikwidowane mają zostać zdewastowane betonowe pozostałości po trybunach, a zachowana tymczasowo ta ich część, gdzie zamontowane są krzesełka. Nowe trybuny dla publiczności na około 1500 miejsc mają pojawić się w przyszłym roku. Wartość tej części inwestycji to około 350 tysięcy złotych. Dokładnie tyle pieniędzy zabezpieczonych jest na ten cel w tegorocznym budżecie miejskim.

- W tym roku zrealizujemy także montaż elektronicznego, automatycznego sytemu nawodnienia płyty boiska i jej części lekkoatletycznej. Wartość tej inwestycji to z kolei około 80 tysięcy złotych i fundusze na ten cel mamy również uwzględnione w tegorocznym budżecie – informuje Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

W tym roku zakończone mają zostać prace projektowe i przygotowany wniosek do Ministerstwa Sportu i Turystyki, który złożony ma być w terminie wyznaczonym przez ministerstwo.

- Planujemy wybudowanie profesjonalnej bieżni oraz rzutni i skoczni do uprawiania dyscyplin lekkoatletycznych, co umożliwi organizację zawodów na najwyższym poziomie. Jeżeli pozyskamy 50 procent niezbędnych na ten cel funduszy, a koszt całkowity zgodnie ze wstępnym kosztorysem wyniesie około 4 milionów złotych, to wybudujemy boisko lekkoatletyczne takiej klasy. Niestety, póki co, nie mamy zabezpieczonego wkładu własnego na to przedsięwzięcie, ale w przypadku uzyskania dotacji będziemy szukać na ten cel pieniędzy – mówi Zbigniew Szaleniec. - W sprzyjających warunkach, po uzyskaniu funduszy w 2020 roku, także i ta część inwestycji realizowana byłaby w roku przyszłym. Jeżeli natomiast nie uzyskamy na ten cel dotacji z ministerstwa ani w 2020 ani w 2021 roku, to za za kilkaset tysięcy złotych, pochodzących z kasy miejskiej, zbudujemy na stadionie bieżnię tartanową, która będzie wystarczająca do przeprowadzania treningów i organizacji zawodów szkolnych w lekkoatletyce – dodaje.

Na ten i przyszły rok rok zaplanowana jest również termomodernizacja hali sportowej MOSiR-u i trybuny krytej na Stadionie Miejskim im. Józefa Pawełczyka. Na ten cel w budżecie tegorocznym i przyszłorocznym miasto ma zaplanowane 2,2 miliona złotych własnych funduszy i 3,95 miliona złotych pochodzących z funduszy unijnych.

- W tej sprawie jednak czekamy jeszcze na rozstrzygnięcie konkursu. Jeżeli zostanie on pozytywnie dla nas rozstrzygnięty przed końcem września tego roku, to ruszymy z tą inwestycją jeszcze w tym roku, a zakończymy ją najdalej do końca przyszłego roku.
Po zakończeniu wymienionych prac, w 2021 roku, wymienimy darń na boisku piłkarskim i ogrodzenie wokół stadionu oraz zakończymy remont stadionu.

Aktualnie pracujemy też nad rozwiązaniem kwestii remontu budynku hotelowego, znajdującego się przy stadionie. Szukamy inwestora, który zrealizowałby to zadanie przy współpracy z miastem i jesteśmy na dobrej drodze. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to wszystkie wymienione powyżej zadania zrealizowane zostaną do końca 2021 roku – podkreśla burmistrz Czeladzi.

Stadion sportowy wraz z zapleczem socjalnym znajduje się przy ul. Sportowej 7. Obiekt wybudowany został w latach 70-tych i lata świetności ma już dawno za sobą. Planowany był na około 20 tysięcy miejsc, ale obecnie posiada tylko 1300 miejsc siedzących. Płyta boiska o wymiarach 106 metrów na 60 metrów przystosowana jest do rozgrywek ligowych piłki nożnej i posiada licencję OZPN. Stadion posiada również boisko rezerwowe.

Obecnie na boisku odbywają się treningi i mecze Czeladzkiego Klubu Sportowego we wszystkich kategoriach wiekowych. Na pierwszy rzut oka widać jednak, że całość wymaga przebudowy i modernizacji. Zardzewiałe płoty, w połowie drewniany dach, brak oświetlenia, na trzech czwartych trybun brakuje miejsc do siedzenia. To wszystko trzeba będzie zmienić w najbliższych latach.

Piotr Sobierajski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.