Piotr Sobierajski

Czeladź: w Parku Grabek powstanie wodny plac zabaw

Tak wygląda basen i wodny plac zabaw w Piekarach Śląskich, na którym mają wzorować się projektanci obiektu w Czeladzi Fot. Patryk Osadnik Tak wygląda basen i wodny plac zabaw w Piekarach Śląskich, na którym mają wzorować się projektanci obiektu w Czeladzi
Piotr Sobierajski

W Czeladzi trwa przebudowa amfiteatru w Parku Grabek, a jeszcze w 2019 roku, tuż obok, ma się rozpocząć budowa nowego basenu oraz placu wodnego, który będzie pierwszą tego typu atrakcją w mieście. Powstanie na terenie obecnego, nieczynnego basenu.

Takie przedsięwzięcie nie będzie tanie, ale w mieście panuje pełna zgoda co do tego, że czeladzianie zasługują na swój własny wodny plac zabaw. Dlatego na ostatniej sesji Rady Miasta radni jednogłośnie opowiedzieli się za zabezpieczeniem funduszy właśnie na tę inwestycję. Według wstępnych szacunków oraz przygotowanego kosztorysu całość prac może kosztować około 9 milionów złotych.

Wodny plac zabaw w Czeladzi w miejscu zalewu

- Ten obiekt od wielu lat wymagał kapitalnego remontu i nadszedł czas, by wreszcie zrealizować oczekiwania mieszkańców - mówi z przekonaniem Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi. - A powstanie w tym miejscu nie tylko nowoczesny basen, ale także fantastyczny wodny plac zabaw. W tym roku chcemy tę inwestycję przygotować i rozpocząć, by zakończyć ją najpóźniej w maju 2020 roku, a w czerwcu dokonać uroczystego otwarcia tej nowej atrakcji - dodaje.

Basen płytki, dla tych, którzy dopiero uczą się pływać oraz głębszy powstaną na bazie dotychczasowej misy basenowej. W niej też zainstalowane zostaną wszystkie potrzebne urządzenia techniczne. Natomiast tuż obok powstanie całkiem spory wodny plac zabaw z wieloma atrakcjami dla najmłodszych czeladzian.

Nowa restauracja i parking na Grabku

To nie koniec nowości w Parku Grabek, bowiem wiele wskazuje na to, że przy nowym basenie i remontowanym amfiteatrze powstanie zaplecze gastronomiczne z prawdziwego zdarzenia. W tym miejscu, gdzie w Magda Gessler przeprowadziła swoje kuchenne rewolucje, ale nowa restauracja „Cała wstecz” nie przetrwała jednak próby czasu.

- Cały teren, łącznie z restauracją, należy do miasta. Restauracja była i dzierżawiona jest nadal. Aktualnie ma nowego dzierżawcę, który gruntownie remontuje lokal. Mam więc nadzieję, że latem tego roku restauracja będzie już czynna, a w przyszłym roku stanie się integralną częścią kompleksu basenowego. W ramach tej inwestycji chcemy też odnowić i powiększyć obecny parking - podkreśla Zbigniew Szaleniec. Inwestycję będą przygotowywać i nadzorować jej realizację Czeladzkie Wodociągi. Czeladź przy projektowaniu wodnego placu zabaw będzie wzorować się na podobnym obiekcie, który w ubiegłym roku powstał w Piekarach Śląskich. - Nawiązaliśmy w tej sprawie współpracę z tamtejszymi władzami i już wiemy, że możemy liczyć na wsparcie - przyznaje burmistrz Czeladzi.

Amfiteatr też się zmienia

Tuż obok inwestycji w Parku Grabek trwa gruntowna przebudowa amfiteatru. Ma się zakończyć do końca maja br., tak by tegoroczne Dni Czeladzi mogły się odbyć w znacznie lepszych warunkach. Firma Krisbud za nieco ponad 2 mln zł m.in. zamontuje nowe ławki, wymieni całą nawierzchnię, wybuduje murki. Będą nowe ścieżki i chodniki.

Piotr Sobierajski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.