Czerń i drewno. Nowy apartamentowiec Willa Redena w Chorzowie. Stoi na Wzgórzu Redena, a zaprojektował go architekt Maciej Franta

Czytaj dalej
Fot. Dorota Niećko
Dorota Niećko

Czerń i drewno. Nowy apartamentowiec Willa Redena w Chorzowie. Stoi na Wzgórzu Redena, a zaprojektował go architekt Maciej Franta

Dorota Niećko

Czerń i drewno. Gałęzie drzew, które niemal kładą się na tarasach. Tylko 8 mieszkań, obły kształt i lokalizacja na zboczu wzniesienia. Luksusowa willa wyrosła na Wzgórzu Redena w Chorzowie. To willa projektu architekta Macieja Franty. Inwestorem jest firma Webolit. Ile kosztuje tu mieszkanie?

Willa niemal skończona! Pochwalili się niedawno na Facebooku architekci z pracowni Franta Group. Chodzi o kameralny obiekt na Wzgórzu Redena w Chorzowie. Galeriowiec, w którym jest tylko 8 mieszkań o powierzchni od 54 do 72 metrów kwadratowych.

Autorem projektu jest Maciej Franta, a inwestorem - firma Webolit, która jest właścicielem i zarządcą m.in. biurowców Redenberg Office Park w Chorzowie i Porcelanowa 19 w Katowicach. Mieszkania można wynająć. 72 metry kosztują miesięcznie 5 tys. zł.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Willa o obłym kształcie stoi tuż obok zabytkowego, modrzewiowego kościółka św. Wawrzyńca, a z kościółkiem łączą ją kolor - willa jest czarna, tak jak poczerniały jest modrzew na świątyni, i sporo tu drewna - m.in. na dużych tarasach. Gdyby stała gdzie indziej, budynek bardzo wyróżniałby się z otoczenia, ale wśród drzew (są tuż przy oknach i balkonach), tuż obok parku, i z architekturą nawiązującą do okolicznych międzywojennych willi, jest niemal niewidoczna. Architekt zdradził, że udało się uratować drzewa, choć rosną bardzo blisko elewacji.

[polecane]21240205,21239925,21240019,21231631;1;Nie przeocz[/polecane]

- Pnie drzew oraz gałęzie praktycznie dotykają tarasów - opisywał.
Ale działka na Wzgórzu Redena nie była łatwa do zagospodarowania.

- Uznaliśmy, że miejsce ma niewątpliwie dużo walorów widokowych i bardzo ciekawe sąsiedztwo. Kształt działki jest bardzo nieregularny, jest duży spadek terenu i jest stosunkowo niewielka. W pierwszym podejściu do koncepcji staraliśmy się wpasować prosty obiekt w ten specyficzny kształt, co nie przynosiło pożądanych efektów - mówił dla magazynu Architektura i Biznes Maciej Franta. - W pewnym momencie wpadliśmy na pomysł, że zamiast „walczyć” z nieregularnościami i próbować dostosowywać otoczenie do projektowanego budynku należy odwrócić myślenie i dostosować kształt budynku do ograniczeń oraz kształtu działki.

[polecane]21248647,20806705,21224211,21202975;1;Zobacz koniecznie[/polecane]

Stąd właśnie "jajowaty" kształt Willi Redena. Dla odmiany - mieszkania mają prosty układ. Na każdym piętrze są cztery. Wszystkie pokoje mają wyjście na taras, który otacza on budynek za wszystkich stron.

- Duże tarasy przynależne do mieszkań nierzadko stanowią o wyjątkowości nieruchomości - pisał architekt na Facebooku.

Z kolei patio Villi Reden odzwierciedla kształt budynku i pozwala na doświetlenie każdego pomieszczenia w mieszkaniach. To na nie wychodzą okna strefy wejściowej i łazienek. Salon i sypialnie mają okna od strony tarasów.

Maciej Franta to wnuk słynnego Aleksandra Franty, architekta, który zaprojektował m.in. Kukurydze na osiedlu Tysiąclecia.

[polecane]21242605,21239399,21237275,21179099;1;Musisz to wiedzieć[/polecane]

[promo]1071;1;Bądź na bieżąco i obserwuj [/promo]

Dorota Niećko

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.