Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Jacek Bombor

Czerwionka-Leszczyny: Wypadek autobusu z górnikami na A1 z 2017. Śledztwo zakończone, jest akt oskarżenia. Winni: kierowca autobusu i seata

Zmęczeni górnicy wracali autostradą A1 z pracy. Drogę zajechał im bus. Skończyło się tragedią. Kto winny? Fot. arc. Zmęczeni górnicy wracali autostradą A1 z pracy. Drogę zajechał im bus. Skończyło się tragedią. Kto winny?
Jacek Bombor

Prokuratura w Rybniku zakończyła śledztwo w sprawie makabrycznego wypadku drogowego, do którego doszło 9 września 2017 roku na A1 w Czerwionce-Leszczynach. Autobus z górnikami zderzył się z seatem.

Zmęczeni górnicy wracali autostradą A1 z pracy. Drogę zajechał im bus. Skończyło się tragedią. Kto winny? Jest akt oskarżenia.

Prokuratura w Rybniku zakończyła śledztwo w sprawie makabrycznego wypadku drogowego, do którego doszło 9 września 2017 roku na A1 w Czerwionce-Leszczynach. Autobus marki Temsa zajechał drogę osobowemu seatowi, którym z nocki wracali górnicy. W efekcie jeden z pasażerów osobówki zginął, kierowca cudem przeżył, obrażeń doznał także drugi pasażer. Prokuratura oskarżyła o spowodowanie wypadku kierowcę autobusu, Dariusza R., ale za to samo opowie - współodpowiedzialny za zdarzenie zdaniem biegłych - kierowca seata, Krzysztof K. Zdarzenie miało miejsce 9 września 2017 roku na 21 km autostrady A1 w Czerwionce-Leszczynach w kierunku Ostrawy. Co się wówczas stało?

Tego dnia seatem z nocnej zmiany wracali górnicy z kopalni Borynia za kółkiem siedział Krzysztof B., obok niego siedział z przodu Michał S., z tyłu siedzieli: Andrzej J. w środku Dawid H.,za pasażerem Damian P. Poruszali się prawym pasem ruchu w kierunku Świerklan z prędkością około 120- 130 km na godzinę. Przed zjazdem do Żor Krzysztof B.zmienił pas ruchu na środkowy. W pewnym momencie przed nimi pojawił się autobus marki Temsa. Kierowca busa najpewniej nie spojrzał w lusterko i zmieniał pas z prawego na środkowy, zajeżdżając drogę seatowi, czym zmusił jego kierowcę do gwałtownej reakcji.

- Kierowca autobusu nieumyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym w ten sposób że podczas zmiany pasa ruchu z prawego na środkowy nie zachował szczególnej ostrożności i nie udzielił pierwszeństwa przejazdu kierującemu samochodem marki seat alhambra Krzysztofowi B., poruszającemu się środkowym pasem ruchu, w wyniku czego prowadzący seata wykonał manewr obronny w postaci zmiany pasa ruchu, z środkowego na lewy, a następnie chcąc wyprzedzić autobus, stracił panowanie nad autem, ostatecznie uderzając z dużą siłą w barierki. Auto przewróciło się na lewy bok - wyjaśnia prokurator Malwina Pawela Szendzielorz, zastępca szefa prokuratury rejonowej w Rybniku.

W dalszej części:

 • Przypominamy przebieg wypadku
 • Jaka jest opinia biegłego
 • Fragment uzasadnienia aktu oskarżenia
Pozostało jeszcze 46% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Jacek Bombor

Komentarze

5
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

hornet

Dramat! Inaczej tego artykułu nie mogę nazwać. Wynika z niego że górnicy jechali raz busem, raz seatem i że wracali z Boryni:) Ale pomylić Borynie z Budrykiem, z której to kopalni właśnie wracali to tak samo jak z tym, że górnicy jechali seatem zamiast busem...

zab

gdzie borynia, gdzie czerwionka i gdzie kierunek na ostrawę?? jeżeli wracali z pracy na boryni to przejeżdżając przez czerwionkę musieli jechac w kierunku na gliwice

anolka

Jak patrze na ilosc wypadkow na polskich drogach to zastanawiam się czy Ci ludzie to prawka nie maja czy jezdza na tych kolekcjonerkach z dokumencika?

Darek

Autobus z górnikami zderzył się z seatem, którym podróżowali zmęczeni górnicy. Seatem kierował Krzysztof K. ale do wypadku doprowadził siedzący za kółkiem seata Krzysztof B. WTF?

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.