Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Czesi cieszą się. Przeprowadzają operacje zaćmy polskich pacjentów za pieniądze NFZ i zarabiają coraz więcej

Czytaj dalej
Fot. 123RF
Agata Pustułka

Czesi cieszą się. Przeprowadzają operacje zaćmy polskich pacjentów za pieniądze NFZ i zarabiają coraz więcej

Agata Pustułka

Śląski NFZ za operacje zaćmy w 2017 r. zapłacił czeskim klinikom 10 mln zł. Zgodnie z ustawą transgraniczną, Polacy nie muszą czekać w długich kolejkach, by zoperować zaćmę. Jeśli zabieg jest perfekcyjnie zorganizowany, tj. odbywa się w ciągu jednego dnia, to strona polska jest zobowiązana do sfinansowania go do poziomu wyceny obowiązującej u nas w kraju. Okazało się, że leczenie zaćmy to niemal złoty interes. Jeśli w 2014 r. śląski NFZ płacił za zabiegi 153 tys. rocznie, to już w 2017 roku było to ponad 10 mln zł. Z tej możliwości korzystają przede wszystkim młodsi pacjenci. Czesi cieszą się, bo zarabiają, operując coraz więcej Polaków.

Zamiast czekać przez lata w kolejkach, mieszkańcy woj. śląskiego jadą do Czech. NFZ i tak zapłaci, a pacjent widzi dobrze niemal natychmiast po zabiegu.

- Zwykle operującymi są, co ciekawe, polscy lekarze - mówi dyr. śląskiego NFZ, dr Jerzy Szafranowicz. Przyjaźń z braćmi Czechami przyjaźnią, ale dlaczego pieniądze nie mogą zostać w kraju? Dlatego celem NFZ jest zminimalizowanie kolejek do operacji w Polsce.

I tak NFZ część funduszu zapasowego przeznaczył w pierwszej kolejności właśnie na operacje zaćmy.

SPRAWDŹ KONIECZNIE
CZY GROZI CI ZAĆMA, JAK TO SPRAWDZIĆ? OTO PROSTY TEST

Dane raportu Fundacji Watch Health Care, który został opublikowany w sierpniu 2017 r., nie kłamią. Średni czas oczekiwania na zabieg usunięcia zaćmy wynosi w Polsce 27 miesięcy. Chorych z roku na rok przybywa, a zatem kolejka ulega wydłużeniu. Okazuje się, że na liście oczekujących znajduje się ok. 540 tys. pacjentów. Gdy do tego dodamy liczbę osób z początkowym stadium zaćmy, to już możemy mówić o ponad milionie chorych, którzy potencjalnie mogą być zakwalifikowani do zabiegu.

- I właśnie ci chorzy, u których zaćma nie poczyniła jeszcze znacznych postępów, decydują się na wykonanie zabiegu w przygranicznych klinikach - wyjaśnia dr Jerzy Szafranowicz, dyrektor śląskiego NFZ. Nic więc dziwnego, że „pierwsze wolne pieniądze”, jakie miał, przeznaczył na likwidację kolejek do leczenia zaćmy. W dużym stopniu to się udało, choć nie we wszystkich ośrodkach.

Zagraniczne operacje zaćmy są świetnie zorganizowane, bo NFZ musi płacić, jako że dyrektywa transgraniczna gwarantuje obywatelom UE dostęp do opieki medycznej we wszystkich krajach członkowskich, a rodzime systemy ochrony zdrowia zwracają pacjentom wydatek do wysokości wyceny w kraju.

W dalszej części tekstu przeczytasz m.in.:

 • skąd do Czech przyjeżdża najwięcej pacjentów
 • jak powstaje zaćma i jak się ją leczy
Pozostało jeszcze 64% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Agata Pustułka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.