Częstochowa: 8-letnia Alicja tworzyła budżet obywatelski. Dzięki niej w parkach powstaną karmniki

Czytaj dalej
Fot. Adrian Heluszka/Dziennik Zachodni
Adrian Heluszka

Częstochowa: 8-letnia Alicja tworzyła budżet obywatelski. Dzięki niej w parkach powstaną karmniki

Adrian Heluszka

O ośmioletniej Alicji Gębuś z Częstochowy zrobiło się w ostatnim czasie bardzo głośno. 8-latka jest najmłodszym mieszkańcem Częstochowy, który zgłosił własny wniosek do tegorocznego budżetu obywatelskiego. Dzięki niej i jej pomysłowi podjasnogórskie parki w przyszłym roku wzbogacą się o pięć karmników dla wiewiórek.

Zwierzęta odgrywają w życiu Ali Gębuś bardzo ważną rolę. Sama zajmuje się w domu świnką morską, a losem częstochowskich wiewiórek zainteresowała się, gdy spacerowała po parku z rodzicami, ale nie zawsze mogła trafić na gryzonie i je nakarmić.

– Bardzo lubię wszystkie zwierzęta, w tym także wiewiórki i nie chciałam, by były głodne – mówi ośmiolatka, która przyznaje, że chętnie przygarnęłaby pod swoją opiekę inne zwierzaki. – Chciałabym mieć w przyszłości psa i wszystkie inne zwierzęta – dodaje z uśmiechem na twarzy.

Pomysł na realizację karmników zrodził się spontanicznie. Ala dowiedziała się o budżecie obywatelskim na jednym ze spotkań dotyczących budżetu, które odbywały się z mieszkańcami każdej dzielnicy.

– Na jednym z takich spotkań znalazłam się z córką i usłyszałyśmy, że każdy mieszkaniec naszego miasta może zgłosić swoje pomysły. Zainteresowało to moją córkę, która pomyślała o tym, by zrobić karmniki dla wiewiórek w parku pod Jasną Górą – mówi Dorota Gębuś, mama ośmiolatki, która jest wiceprezesem Polskiego Instytutu Mediacji i Integracji Społecznej, który w ramach projektu “Jasne, że razem” wraz z miejskim magistratem organizował spotkania dla mieszkańców.


Alicja sama wypisała wniosek do budżetu, w uzasadnieniu argumentując: “5 sztuk karmników (pierwotnie planowała, by było ich 20) rozmieszczonych w parkach, do których dzieci i dorośli będą mogli wsypywać orzechy dla wiewiórek. Wtedy wiewiórki nie będą głodne. A dzieci będą mogły przyglądać się, jak jedzą wiewiórki”. Aby bardziej uwiarygodnić swoją propozycję dziewczynka dodatkowo stworzyła również rysunek, jak taki karmnik miałby wyglądać. Musi on znajdować się metr od ziemi, by każde dziecko mogło do niego dosięgnąć.

Wynik głosowania zaskoczył Alę i jej rodzinę

Ku zaskoczeniu Ali i jej mamy projekt stworzony z myślą o wiewiórkach cieszył się dużym zainteresowaniem. Projekt zaproponowany przez 8-latkę uzyskał 565 głosów i w przyszłym roku zostanie zrealizowany.

– Zaskoczyło nas to wszystko, bo wielu dorosłych mogło pomyśleć, że skoro to pomysł dziecka, to nie jest ważny. Dziękujemy wszystkim, którzy uznali, że nasz projekt może być ciekawy – dodaje mama Alicji, Dorota Gębuś.

Częstochowscy urzędnicy przyznają, że budżet obywatelski otwarty jest dla młodych ludzi, którzy mają w ten sposób realną możliwość na kreowanie przestrzeni miejskiej. Na konkretne propozycje w ramach budżetu głos mogą oddawać osoby, które ukończyły 13. rok życia.

A dzięki budżetowi obywatelskiemu już wkrótce Ala i najmłodsi mieszkańcy miasta będą mogli nie tylko karmić wiewiórki, ale również spędzać czas na placach zabaw, które sukcesywnie powstają w ramach obywatelskiej inicjatywy.

A z roku na rok z możliwości realnego dysponowania budżetem korzysta coraz więcej mieszkańców Częstochowy. Na propozycje do realizacji budżetu obywatelskiego w przyszłym roku zagłosowało ponad 36 tys. częstochowian. W porównaniu z zeszłorocznym, pierwszym rozdaniem, oddano dwa razy więcej głosów. O prawie milion złotych wzrosła także pula środków przeznaczonych na tę inicjatywę.

W 2016 roku w ramach budżetu obywatelskiego zrealizowanych zostanie 8 zadań o charakterze ogólnomiejskim i aż 112 w poszczególnych dzielnicach.

Na święta w Śląsku Plus mamy dla Was świąteczną promocję. Cały rok za pół ceny. Zapraszamy!

W3Schools

Adrian Heluszka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.