Częstochowa: Apartamenty i centrum handlowe na terenie browaru? Tajemniczy inwestor na razie się nie ujawnia

Czytaj dalej
Fot. Piotr Ciastek
Piotr Ciastek

Częstochowa: Apartamenty i centrum handlowe na terenie browaru? Tajemniczy inwestor na razie się nie ujawnia

Piotr Ciastek

Według zapowiedzi, jeszcze w tym roku tajemniczy inwestor przystąpi do prac na terenie starego borwaru „Kmicic". Mają tam powstać mieszkania, hotel i centrum handlowe. Czy tak się jednak stanie? Na razie nie wiadomo. Inwestycja jest w fazie planów.

W niszczejącym świadectwie częstochowskiego przemysłu, jakim jest browar „Kmicic” aż prosi się o stworzenie miejsca, które ożywi dzielnicę, a przede wszystkim uratuje ten obiekt przed całkowitą ruiną. Zapowiedź rychłej modernizacji tego miejsca pojawiła się niedawno na budynku browaru.

Tajemniczy inwestor zapowiada realizację , inwestycji „Stary Browar Plus” na powierzchni 40 tys. mkw. przy ulicach: Ogrodowej, Mielczarskiego, Przemysłowej w Częstochowie. Miałyby tam powstać apartamenty z tarasami w 9-piętrowych budynkach, mieszkania także te w ramach Programu Mieszkanie Plus, biura, hotel, centrum konferencyjne, lokale usługowo-handlowe i parking podziemny.
Według zapowiedzi, w Lipcu 2020 roku inwestor przystąpi do komercjalizacji lokali usługowych i handlowych oraz powierzchni biurowych. Z kolei we wrześniu 2020 roku developer ma rozpocząć zapisy na rezerwacje mieszkań i apartamentów, a następnie przystąpić do zawierania przedwstępnych umów sprzedaży.

Czy tak się jednak stanie, nie wiadomo. Tajemniczy inwestor nie ujawnia się, a jedyny kontakt do niego nie odpowiada. Strona internetowa, na której zapowiedziano inwestycję przygotowana jest mało profesjonalnie, a zaprezentowane tam zamierzenia są dość ogólnikowe i nieprecyzyjne.

Brak też jakichkolwiek wizualizacji planowanych obiektów, a to dziwi, jeśli deweloper chce sprzedać jakiekolwiek powierzchnie. Miasto nie wie nic na temat planów potencjalnego inwestora i szans na ich realizację.

Browar „Kmicic” powstał w 1840 roku, zbudował go niemiecki kolonista Lamprecht. W 1899 r. browar został kupiony przez warszawskiego przemysłowca Karola Szwedę, rozbudowano wówczas słodownię, rampę i antałkownię, a zatrudnienie wzrosło z 10 do 40 robotników. Produkcja wynosiła 20 tysięcy hektolitrów.

W 1968 r. browar przestał być samodzielnym przedsiębiorstwem, a zakład włączono w skład Zabrzańskich Zakładów Piwowarskich w Zabrzu. W 1999 r. browar i firma Browar „Kmicic“ zostały kupione przez firmę LCC z Łodzi. Produkcję wstrzymano z końcem 2004 roku.
W następnych latach planowano urządzić w browarze strzeżone osiedle do czego nie doszło.

Piotr Ciastek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.