Częstochowa: Apartamenty i centrum handlowe na terenie browaru? Tajemniczy inwestor na razie się nie ujawnia

Czytaj dalej
Fot. Piotr Ciastek
Piotr Ciastek

Częstochowa: Apartamenty i centrum handlowe na terenie browaru? Tajemniczy inwestor na razie się nie ujawnia

Piotr Ciastek

Według zapowiedzi, jeszcze w tym roku tajemniczy inwestor przystąpi do prac na terenie starego borwaru „Kmicic". Mają tam powstać mieszkania, hotel i centrum handlowe. Czy tak się jednak stanie? Na razie nie wiadomo. Inwestycja jest w fazie planów.

W niszczejącym świadectwie częstochowskiego przemysłu, jakim jest browar „Kmicic” aż prosi się o stworzenie miejsca, które ożywi dzielnicę, a przede wszystkim uratuje ten obiekt przed całkowitą ruiną. Zapowiedź rychłej modernizacji tego miejsca pojawiła się niedawno na budynku browaru.

Tajemniczy inwestor zapowiada realizację , inwestycji „Stary Browar Plus” na powierzchni 40 tys. mkw. przy ulicach: Ogrodowej, Mielczarskiego, Przemysłowej w Częstochowie. Miałyby tam powstać apartamenty z tarasami w 9-piętrowych budynkach, mieszkania także te w ramach Programu Mieszkanie Plus, biura, hotel, centrum konferencyjne, lokale usługowo-handlowe i parking podziemny.
Według zapowiedzi, w Lipcu 2020 roku inwestor przystąpi do komercjalizacji lokali usługowych i handlowych oraz powierzchni biurowych. Z kolei we wrześniu 2020 roku developer ma rozpocząć zapisy na rezerwacje mieszkań i apartamentów, a następnie przystąpić do zawierania przedwstępnych umów sprzedaży.

Czy tak się jednak stanie, nie wiadomo. Tajemniczy inwestor nie ujawnia się, a jedyny kontakt do niego nie odpowiada. Strona internetowa, na której zapowiedziano inwestycję przygotowana jest mało profesjonalnie, a zaprezentowane tam zamierzenia są dość ogólnikowe i nieprecyzyjne.

Brak też jakichkolwiek wizualizacji planowanych obiektów, a to dziwi, jeśli deweloper chce sprzedać jakiekolwiek powierzchnie. Miasto nie wie nic na temat planów potencjalnego inwestora i szans na ich realizację.

Browar „Kmicic” powstał w 1840 roku, zbudował go niemiecki kolonista Lamprecht. W 1899 r. browar został kupiony przez warszawskiego przemysłowca Karola Szwedę, rozbudowano wówczas słodownię, rampę i antałkownię, a zatrudnienie wzrosło z 10 do 40 robotników. Produkcja wynosiła 20 tysięcy hektolitrów.

W 1968 r. browar przestał być samodzielnym przedsiębiorstwem, a zakład włączono w skład Zabrzańskich Zakładów Piwowarskich w Zabrzu. W 1999 r. browar i firma Browar „Kmicic“ zostały kupione przez firmę LCC z Łodzi. Produkcję wstrzymano z końcem 2004 roku.
W następnych latach planowano urządzić w browarze strzeżone osiedle do czego nie doszło.

Piotr Ciastek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.