Częstochowa: Budowa stadionu znacznie droższa. Jaki plan ma miasto?

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Kłusek
Bartłomiej Romanek

Częstochowa: Budowa stadionu znacznie droższa. Jaki plan ma miasto?

Bartłomiej Romanek

37 milionów zł może nie wystarczyć na budowę Centrum Piłki Nożnej w Częstochowie. Wczoraj otwarto oferty firm chcących przeprowadzić modernizację stadionu. Najtańsza z nich opiewa na blisko 79 milionów złotych.

Częstochowa zna już oferty firm zainteresowanych modernizacją stadionu piłkarskiego przy ulicy Limanowskiego. Projekt „Centrum Piłki Nożnej w Częstochowie przebudowa i rozbudowa obiektu sportowego przy ul. Limanowskiego 83 w Częstochowie” miał według planów kosztować ok. 37 milionów zł. Miasto w budżecie zapisało jedynie kwotę 16 milionów, bo liczyło na dofinansowanie z ministerstwa sportu w wysokości 20 milionów zł. Tymczasem oferty przedstawione przez dwie firmy zainteresowane wykonaniem stadionu Rakowa znacznie przekraczają tę kwotę.

Konsorcjum firm, którego liderem jest zabrzańska Sport Pro sp. z o.o., a do którego należą również turecka firma SARIDAĞLAR ĐNŞAAT VE TĐCARET A.Ş oraz Texxon Company z Katowic, jest gotowe wybudować stadion za 78,6 miliona zł. Częstochowska Przemysłówka oferuje kwotę 91,6 miliona zł.

Konsorcjum firm proponuje również szybszy termin wykonania prac – 12 miesięcy przy 24 zadeklarowanych przy Przemysłówce. Co ciekawe tańsza oferta ma również 60-miesięczną gwarancję, a Przemysłówka daje tylko 36 miesięcy gwarancji.

Urząd Miasta stanie więc przed wielkim problemem. Po pierwsze proponowane kwoty znacznie przekraczają możliwości miasta. Kłopotem jest również termin wykonania prac, bo minimum 12 miesięcy oznacza, że stadion byłby gotowe najwcześniej w rundzie jesiennej przyszłego sezonu, a bez jego dostosowania do końca obecnych rozgrywek, Raków może nie otrzymać licencji na grę w PKO Ekstraklasie.

– Oferty zostaną przeanalizowane pod kątem merytorycznym i po zapoznaniu się z nimi, miasto podejmie dalsze decyzje – mówi Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Częstochowie.

Jak udało się nam dowiedzieć, całkiem poważnie rozważana jest rezygnacja z projektu budowy centrum piłkarskiego. Miasto straciłoby wówczas dotację z ministerstwa, ale mogłoby we współpracy z klubem przeznaczyć zapisane w budżecie środki na dostosowanie stadionu do minimalnych standardów umożliwiających rozgrywanie spotkań w Ekstraklasie. Wówczas miasto musiałoby jednak równocześnie rozpocząć przygotowania do budowy całkiem nowego obiektu.

Jak ma wyglądać stadion Rakowa Częstochowa?

W ramach projektu miała powstać: trybuna główna z zapleczem sportowym i pełnym zadaszeniem (trybuna zachodnia) na 2461 miejsc, trybuna północna (500 miejsc), południowa (1215 miejsc). Planowana była przebudowa trybuny wschodniej wraz z budową zadaszenia (1 976 miejsc) oraz boiska głównego o wymiarach płyty 105 x 68 metrów (trawa naturalna, płyta podgrzewana) i budowę boiska treningowego tej samej wielkości. Oba boiska z podgrzewanymi płytami pokryć miała trawa naturalna.W projekcie jest budowa oświetlenia stadionu i systemu monitoringu, wieży telewizyjnej, dwóch telebimów i sześciu masztów flagowych. Powstaną 94 miejsca parkingowe.

Bartłomiej Romanek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.