Częstochowa. Budżet obywatelski w londyńczyku

Czytaj dalej
janusz strzelczyk, monika rymarczyk

Częstochowa. Budżet obywatelski w londyńczyku

janusz strzelczyk, monika rymarczyk

Od 6 września częstochowianie mogą głosować na najlepsze propozycje zgłoszone do kolejnej edycji budżetu obywatelskiego.

W sumie zgłoszono 633 wnioski, z których pozytywną weryfikację przeszło 425, w tym jest 91 zadań ogólnomiejskich i 334 dzielnicowych. Na realizację wszystkich propozycji potrzeba 55 mln zł. A do wydania z budżetu obywatelskiego jest 9,5 mln zł.

- Na głosowanie pozostał jeszcze tydzień, ale już można stwierdzić, że frekwencja jest podobna do tej zeszłorocznej. Sposób głosowania się nie zmienił przez co nie sprawia on częstochowianom żadnych trudności i póki co głosowanie przebiega dobrze. Londyńczyk, w którym można oddać głos stacjonarnie, miał okazję odwiedzić połowę częstochowskich dzielnic -mówi Justyna Wrzalik, podinspektorka Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta.

Największe zainteresowanie autobus wzbudza w większych dzielnicach takich jak Północ, Mirów czy Gnaszyn. Ten sposób głosowania najchętniej wybierany osoby starsze, które nie radzą sobie z internetowym głosowaniem. Osoby przychodzą już z wybranym wcześniej projektem, na który chcą głosować, ponieważ zależy im na konkretnej z W każdej dzielnicy dominują konkretne projekty, które najczęściej związane są z remontem nawierzchni ulic czy położeniem nowego chodnika, na którym zależy mieszkańcom zamieszkującym dane osiedle. Większym zaintersowaniem cieszą sie projekty dzielnicowe .

Do budżetu obywatelskiego zgłaszano różne propozycje. Np. W dzielnicy Raków: Ogród sensoryczny dla dzieci (weryfikacja pozytywna), dopuszczenie rowerzystów na BUS-PAS w Alei Pokoju (weryfikacja negatywna, w Śródmieściu: Pomnik ku pamięci ofiar pedofilii przez księży (weryfikacja pozytywna, Zielona Częstochowa - zielona wyspa (Weryfikacja negatywna).

Propozycje ogólnomiejskie: SEX & BODY & LOVE Cykl Warsztatów Rozwoju Pozytywnej Seksualności dla Dorosłych (weryfikacja pozytywna), „Nieplaczabaw” leśny płac zabaw dla dzieci (weryfikacja pozytywna). Nowością jest projekt postawienia ławeczek multimedialnych w każdej dzielnicy Częstochowy.

Ustalone są procedury głosowania.

Są 4 możliwości: przez internet na stronie www.konsultacje.czestochowa.pl; w stacjonarnej komisji do głosowania mieszczącej się w Pałacu Ślubów, pokój 32, ul. Focha 19/21; w mobilnym punkcie do głosowania według harmonogramu, który zostanie opublikowany na stronie www.konsultacje.czestochowa.pl; w miejscu zamieszkania po uprzednim zgłoszeniu takiej potrzeby pisemnie, osobiście, mailowo lub telefonicznie do Referatu Partycypacji i Konsultacji Społecznych. Z tej możliwości mogą skorzystać osoby posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Głosowanie elektroniczne mieszkańców odbędzie się w dniach od 2 października 2019 r. do 9 października 2019 r.

Prawo udziału w głosowaniu mają częstochowianie i częstochowianki od 13. roku życia.

janusz strzelczyk, monika rymarczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.