Częstochowa. Budżet obywatelski w londyńczyku

Czytaj dalej
janusz strzelczyk, monika rymarczyk

Częstochowa. Budżet obywatelski w londyńczyku

janusz strzelczyk, monika rymarczyk

Od 6 września częstochowianie mogą głosować na najlepsze propozycje zgłoszone do kolejnej edycji budżetu obywatelskiego.

W sumie zgłoszono 633 wnioski, z których pozytywną weryfikację przeszło 425, w tym jest 91 zadań ogólnomiejskich i 334 dzielnicowych. Na realizację wszystkich propozycji potrzeba 55 mln zł. A do wydania z budżetu obywatelskiego jest 9,5 mln zł.

- Na głosowanie pozostał jeszcze tydzień, ale już można stwierdzić, że frekwencja jest podobna do tej zeszłorocznej. Sposób głosowania się nie zmienił przez co nie sprawia on częstochowianom żadnych trudności i póki co głosowanie przebiega dobrze. Londyńczyk, w którym można oddać głos stacjonarnie, miał okazję odwiedzić połowę częstochowskich dzielnic -mówi Justyna Wrzalik, podinspektorka Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta.

Największe zainteresowanie autobus wzbudza w większych dzielnicach takich jak Północ, Mirów czy Gnaszyn. Ten sposób głosowania najchętniej wybierany osoby starsze, które nie radzą sobie z internetowym głosowaniem. Osoby przychodzą już z wybranym wcześniej projektem, na który chcą głosować, ponieważ zależy im na konkretnej z W każdej dzielnicy dominują konkretne projekty, które najczęściej związane są z remontem nawierzchni ulic czy położeniem nowego chodnika, na którym zależy mieszkańcom zamieszkującym dane osiedle. Większym zaintersowaniem cieszą sie projekty dzielnicowe .

Do budżetu obywatelskiego zgłaszano różne propozycje. Np. W dzielnicy Raków: Ogród sensoryczny dla dzieci (weryfikacja pozytywna), dopuszczenie rowerzystów na BUS-PAS w Alei Pokoju (weryfikacja negatywna, w Śródmieściu: Pomnik ku pamięci ofiar pedofilii przez księży (weryfikacja pozytywna, Zielona Częstochowa - zielona wyspa (Weryfikacja negatywna).

Propozycje ogólnomiejskie: SEX & BODY & LOVE Cykl Warsztatów Rozwoju Pozytywnej Seksualności dla Dorosłych (weryfikacja pozytywna), „Nieplaczabaw” leśny płac zabaw dla dzieci (weryfikacja pozytywna). Nowością jest projekt postawienia ławeczek multimedialnych w każdej dzielnicy Częstochowy.

Ustalone są procedury głosowania.

Są 4 możliwości: przez internet na stronie www.konsultacje.czestochowa.pl; w stacjonarnej komisji do głosowania mieszczącej się w Pałacu Ślubów, pokój 32, ul. Focha 19/21; w mobilnym punkcie do głosowania według harmonogramu, który zostanie opublikowany na stronie www.konsultacje.czestochowa.pl; w miejscu zamieszkania po uprzednim zgłoszeniu takiej potrzeby pisemnie, osobiście, mailowo lub telefonicznie do Referatu Partycypacji i Konsultacji Społecznych. Z tej możliwości mogą skorzystać osoby posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Głosowanie elektroniczne mieszkańców odbędzie się w dniach od 2 października 2019 r. do 9 października 2019 r.

Prawo udziału w głosowaniu mają częstochowianie i częstochowianki od 13. roku życia.

janusz strzelczyk, monika rymarczyk

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.