Częstochowa: centra przesiadkowe przy stacjach Osobowa, Stradom i Raków w budowie. Zdjęcia z sierpnia 2019

Czytaj dalej
Fot. UM w Częstochowie
Bartłomiej Romanek

Częstochowa: centra przesiadkowe przy stacjach Osobowa, Stradom i Raków w budowie. Zdjęcia z sierpnia 2019

Bartłomiej Romanek

Otoczenie wokół trzech częstochowskich dworców zmienia się nie do poznania. Przy stacjach Częstochowa Osobowa, Stradom i Raków w szybkim tempie powstają centra przesiadkowe.

Trzy centra przesiadkowe będą kosztować blisko 69 mln zł, z czego dofinansowanie europejskie to 27,5 mln zł. Centra mają dać możliwość szybkiej przesiadki między różnymi środkami transportu publicznymi i prywatnymi, a także poprawić funkcjonalność, dostępność komunikacyjną i estetykę otoczenia częstochowskich dworców kolejowych.

– Centra przesiadkowe powinny ułatwić podróż zarówno mieszkańcom Częstochowy, jak i wszystkim dojeżdżającym do szkoły, pracy czy odwiedzającym nasze miasto – mówi prezydent miasta, Krzysztof Matyjaszczyk. – Liczymy także na komunikacyjne odciążenie miasta, bo dzięki centrom więcej osób może przekonać się do poruszania się publicznymi środkami transportu, zamiast prywatnymi samochodami.

Prace przygotowawcze rozpoczęły się w końcu ubiegłego roku. Przy ul. Piłsudskiego stanęła konstrukcja zadaszenia centrum, które zlokalizowane będzie po wschodniej stronie głównego, śródmiejskiego dworca. W ramach inwestycji znacząco uzupełniona zostanie sieć dróg rowerowych – powstanie bądź zostanie przebudowanych ok. 10 km takich dróg łączących dworce.

Powstaną miejsca parkingowe typu park and ride, które połączone będą z drogami rowerowymi, stacjami rowerowymi, stanowiskami dla taksówek oraz komunikacją zbiorową. Budowa centrów to także przebudowa odcinków ulic: Piłsudskiego (od alei Najświętszej Maryi Panny do ul. Piotrkowskiej), Pułaskiego (wraz z powstałym już rondem przy wiadukcie w ul. Bohaterów Monte Cassino) i układu drogowego przy dworcu na Rakowie. Tu rozbudowa układu zbiega się w czasie z modernizacją linii tramwajowej, w tym pętli tramwajowej w alei Pokoju.

Główne prace przy budowie węzłów przesiadkowych powinny zakończyć się do końca czerwca 2020 roku, a całość umowy ma być zrealizowana do końca sierpnia 2020 roku. Wykonawcą zadania jest Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów Sp. z o.o. z Mińska Mazowieckiego.

Z budową centrów wiąże się wdrażanie Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej na przystankach komunikacji miejskiej, który jest realizowany w ramach osobnej umowy, kosztem 3,6 mln zł. Na system złoży się 50 cyfrowych tablic przy 47 najważniejszych przystankach autobusowych i tramwajowych – a 3 zostaną zamontowane przy centrach przesiadkowych.

Bartłomiej Romanek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.