Częstochowa: Coraz trudniejsza sytuacja na rynku pracy. ZF nie wyklucza zwolnień grupowych

Czytaj dalej
Fot. ARC
Bartłomiej Romanek

Częstochowa: Coraz trudniejsza sytuacja na rynku pracy. ZF nie wyklucza zwolnień grupowych

Bartłomiej Romanek

W Częstochowie od kwietnia rośnie bezrobocie. Wzrost nie jest na razie bardzo wysoki, ale odczuwalny, a spowodowana pandemią sytuacja na rynku pracy jest ciągle dynamiczna. W ubiegłym tygodniu o zwolnieniach grupowych poinformowało ZF, jeden z największych pracodawców w regionie.

Niestety epidemia koronawirusa już spowodowała wzrost bezrobocia w Częstochowie i w powiecie częstochowskim. W maju w Powiatowym Urzędzie Pracy zarejestrowanych było już 7271 osób bezrobotnych, w tym 4087 częstochowianek i często-chowian (w kwietniu w mieście było ich 3685, a w marcu 3388). W porównaniu z majem 2019 roku liczba bezrobotnych w mieście wzrosła o blisko 8%, a w powiecie częstochowskim o 12,5%.

Wzrasta też stopa bezrobocia. W marcu było to 3,0%, w kwietniu już 3,3%, majowa, kiedy pojawią się pełne dane, będzie zapewne wyższa. Wskaźniki miejskie są jednak lepsze niż średnio w województwie i całym kraju. W regionie śląskim stopa bezrobocia w marcu wynosiła 3,8%, w kwietniu już 4,2%, a w kraju odpowiednio 5,4% i 5,8%.

– Kryzys spowodowany pandemią widać też w liczbie ofert pracy. W maju 2019 roku na osoby bezrobotne w częstochowskim PUP czekało 937 wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej, w maju 2020 roku już tylko 394 – informuje Urząd Miasta w Częstochowie.

Pozostało jeszcze 45% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Bartłomiej Romanek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.