janusz strzelczyk

Częstochowa. Coraz więcej widać na budowie Promenady Śródmiejskiej

Częstochowa. Budowa Promenady Śródmiejskiej Częstochowa. Budowa Promenady Śródmiejskiej
janusz strzelczyk

Promenada Śródmiejska w Częstochowie będzie wprawdzie gotowa jesienią przyszłego roku, ale już sporo widać jak będzie wyglądała. Na budowie Promenady Śródmiejskiej sporo się dzieje.

Robotnicy już nie tylko prowadzą prace w w gruncie, związane z infrastrukturą techniczną, ale też pracują przy ukształtowaniu terenu, wytyczaniu alejek.

- Codzienni tutaj przechodzę, obok budowy, skracam sobie drogę do domu - mówi Andrzej Nowak. - Widać jak powstaje miejsce do wypoczynku, na które czekamy od lat. Jeszcze niedawno strach było tędy chodzić, bo tu był “małpi gaj”, miejsce spotkań pijaczków.

Promenada powstaje na dawnych terenach składowych ,,Węglobloku”, od dawna już nieużytkowanych. Już w 2012 roku mieszkańcy dzielnicy Trzech Wieszczów, w której powstaje Promenada Śródmiejska, zaczęli zbierać podpisy pod petycją w sprawie budowy Promenady. Bardzo szybko zebrano ponad 200 podpisów. Rok później dzięki inicjatywie Rady Dzielnicy Trzech Wieszczów i społecznemu zaangażowaniu mieszkańców uprzątnięto teren.

Promenada Śródmiejska to element programu „Kierunek Przyjazna Częstochowa”, w ramach którego władze miasta chcą m.in. sukcesywnie zwiększać możliwości rekreacji i wypoczynku w mieście.

- Obok budowy nowych boisk przy szkołach, kolejnych placów zabaw i rekreacji czy zwiększania długości dróg rowerowych, celem jest też poszerzanie i poprawa jakości terenów zielonych na gruntach miejskich w sąsiedztwie osiedli mieszkaniowych - mówi prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk, który obejrzał postęp prac przy budowie Promenady.

W pierwszym etapie inwestycji powstanie aleja dla pieszych. Połączy plac wejściowy z placem centralnym, czyli wielofunkcyjnym placem sportowym z urządzeniami do ćwiczeń sprawnościowych typu street workout. Plac wejściowy i centralny okolą murki oporowe. Powstanie też brama wejściowa w formie pergoli. W południowej części placu centralnego znajdzie się zachęcająca do spotkań w plenerze przestrzeń z miejscami do siedzenia w formie amfiteatru. Cały plac otoczy rodzaj „zielonego pierścienia” - skarpy, która ograniczy uciążliwość odgłosów z pobliskiej arterii komunikacyjnej.

Plac wejściowy pokryją betonowe płyty, a aleję spacerową - płyty uzupełnione kostką kamienną. Na placu centralnym z nawierzchnią żwirową, oprócz urządzeń do ćwiczeń, zainstalowane będą elementy małej architektury - stojaki na rowery, ławki, kosze na odpady, latarnie oraz monitoring wizyjny.

Będzie wodny plac zabaw

Na Promenadzie im. Czesława Niemena w Częstochowie powstanie wodny plac zabaw dla dzieci. Powstanie w miejscu starej, zdewastowanej fontanny. Będzie składał się z antypoślizgowych mat z dyszami wodnymi (kwiatki czy gięty słup wodny z wachlarzami). Będą również drewniane - impregnowane wodoodpornie, wyprofilowane siedziska dla rodziców, infrastruktura sanitarna (WC, pisuar, wentylator wyciągowy, umywalka). Teren będzie dodatkowo oświetlony czujnikami zmierzchowym i ogrodzony płotkiem 0,8 m. Wodny plac będzie miał także wszystkie udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Koszt ok. 500 tys. zł.

janusz strzelczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.