Częstochowa czeka na papieża Franciszka na Jasnej Górze PROGRAM WIZYTY

Czytaj dalej
Fot. Andrew Medichini
Janusz Strzelczyk

Częstochowa czeka na papieża Franciszka na Jasnej Górze PROGRAM WIZYTY

Janusz Strzelczyk

Papież będzie na Jasnej Górze tylko kilka godzin. Odprawi mszę w intencji 1050. rocznicy chrztu Polski. Miasto koordynuje swoje działania ze służbami wojewody. Będzie odpowiadać m.in. za sprawy komunalne.

WSZYSTKO O WIZYCIE PAPIEŻA FRANCISZKA W POLSCE I ŚWIATOWYCH DNIACH MŁODZIEŻY W NASZYCH SERWISACH SPECJALNYCH
Papież w Częstochowie
Światowe Dni Młodzieży

Dzień 28 lipca będzie w tym sezonie pielgrzymkowym najważniejszym dniem w Częstochowie. Na Jasną Górę przybędzie papież Franciszek.

- Ojciec Święty odprawi na Jasnej Górze mszę świętą w intencji 1050. rocznicy chrztu Polski - mówi ksiądz Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Papież będzie na Jasnej Górze kilka godzin. Przyleci śmigłowcem z Krakowa, dokąd dotrze dzień wcześniej samolotem Alitalia na Światowe Dni Młodzieży.

Do którego miasta przyjedziesz na spotkanie z papieżem Franciszkiem?

Helikopter z Franciszkiem na pokładzie wyląduje o godz. 9.45 na błoniach, w pobliżu Domu Pielgrzyma. To tradycyjne lądowisko śmigłowców z papieżami. Tam lądowali wcześniej Jan Paweł II i Benedykt XVI. Chociaż Jan Paweł II podczas pierwszej pielgrzymki do Polski przyleciał na podczęstochowskie lotnisko w Rudnikach.

Po wylądowaniu papież przejedzie do sanktuarium jasnogórskiego. Nie będzie jechał papamobile, bo ten pojazd pozostanie w Krakowie. Franciszek podjedzie limuzyną pod wejście do Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Tam będzie się modlił sam. Tzn. sam będzie w prezbiterium, bo za kratą oddzielającą prezbiterium od reszty kaplicy będzie świta papieska.

Na 10.30 zaplanowano mszę świętą na wałach klasztornych. Na spotkanie z papieżem przybędą setki tysięcy wiernych, którzy będą uczestniczyć w mszy zgromadzeni na błoniach przed wałami, w alei Sienkiewicza. Gdyby papież chciał odpocząć po nabożeństwie, mógłby skorzystać z apartamentu prymasowskiego w klasztorze. Po mszy Franciszek odleci do Krakowa.

Częstochowa przygotowuje się do wizyty papieża, ale nie ma nerwowości. W końcu miasto co roku przeżywa przybycie setek tysięcy pielgrzymów. Siedem razy przybywali papieże na Jasną Górę, sześć razy Jan Paweł II i Benedykt XVI.

- Cieszymy się, że zapowiedź wizyty papieża Franciszka w Częstochowie została ostatecznie potwierdzona i że to u nas będzie celebrowany jubileusz 1050-lecia chrztu Polski, który można jednocześnie uznać za jubileusz naszej obecności w rodzinie państw europejskich - mówi Włodzimierz Tutaj, rzecznik UM w Częstochowie. - Przypomnę, że tuż po wyborze papieża Franciszka, prezydent Częstochowy wysłał list zapraszający głowę Kościoła do naszego miasta.

Miasto będzie pomagać w organizacji wizyty papieża stronie rządowej. Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk i przedstawiciele UM w Częstochowie są po pierwszych naradach u wojewody śląskiego. Wojewoda powołuje obecnie zespoły tematyczne związane z organizacją Światowych Dni Młodzieży i wizytą Franciszka w Częstochowie. Przedstawiciel miasta będzie koordynatorem zespołu do spraw komunalnych. Chodzi m.in. o rozstawienie toalet, punktów z wodą.

Także kolej chce mieć swój wkład w pielgrzymkę Franciszka na Jasną Górę. Do dnia wizyty Ojca Świętego ma być gotowe przejście pod torami na dworcu Częstochowa-Stradom. To jest dworzec, na którym zatrzymują się pociągi z Krakowa, Warszawy, Wrocławia. Z pewnością przyjadą pociągami pielgrzymi. Pewnie będą pociągi specjalne, pielgrzymkowe.

Na przyjazd Franciszka, inwestor budujący pierwszy w Częstochowie hotel czterogwiazdkowy (bardzo blisko Jasnej Góry) chciałby przyjąć pierwszych gości.

ZOBACZ TAKŻE

Janusz Strzelczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.