Janusz Strzelczyk

Częstochowa. Darmowa jazda miejską komunikacją dla uczniów

Częstochowa. Darmowa jazda miejską komunikacją dla uczniów Fot. janusz strzelczyk
Janusz Strzelczyk

To na razie pilotaż, ma obowiązywać do końca roku. Czy w Częstochowie bilety autobusowe i tramwajowe znikną w ogóle? - Ten program pilotażowy będzie obowiązywał do końca roku. Czy zostanie przedłużony, zależy od frekwencji pasażerów - uczniów szkół ponadpodstawowych i budżetu na przyszły rok - mówi prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

Od 1 października 2017 do końca tego roku uczniowie częstochowskich szkół podstawowych i funkcjonujących jeszcze gimnazjów, mogą podróżować za darmo miejskimi autobusami i tramwajami.

Są wnioski dalej idące w tym zakresie, łącznie z tym Klubu Radnych SLD, aby całkowicie zrezygnować z biletów w Częstochowie . Poprzez pilotażowe programy, którymi obejmowani są uczniowie w Częstochowie chcą sprawdzić jak to zadziała w rzeczywistości, a potem upowszechniać ten system.

Pilotaż ma m.in. dać odpowiedź, ile ten program będzie kosztował miasto. Radni z Platformy Obywatelskiej już policzyli, ile zwolnienie z opłat za przejazd, ale wszystkich uczniów, w tym szkół średnich, będzie kosztować budżet miasta.

- Proponujemy bezpłatne przejazdy dla wszystkich częstochowskich uczniów - mówił Jacek Krawczyk, przewodniczący Klubu Radnych PO w częstochowskiej Radzie Miasta. - Wyliczyliśmy, że będzie to koszt 4,5 mln zł rocznie.

W Częstochowie seniorzy - kobiety po ukończeniu 60 i mężczyźni po ukończeniu 65 roku życia mogą korzystać z całorocznego biletu na tramwaje i autobusy za 100 zł.

W dalszej części:

 • Ile będą kosztować miasto darmowe przejazdy uczniów
 • lle seniorzy płacą tu za komunikację miejską
 • Jak jeszcze w mieście kusi się pasażerów
Pozostało jeszcze 46% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Janusz Strzelczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.