Częstochowa. Dom Księcia na sprzedaż. we wrześniu 2019 ogłoszono przetarg. Cena wywoławcza: 10 milionów.

Czytaj dalej
Fot. monika ruymarczyk, aleksandra koścień
janusz strzelczyk

Częstochowa. Dom Księcia na sprzedaż. we wrześniu 2019 ogłoszono przetarg. Cena wywoławcza: 10 milionów.

janusz strzelczyk

Charakterystyczny budynek jest zabytkowy.Urząd Miasta Częstochowy ogłosił przetarg na sprzedaż Domu Księcia. Czy tym razem się uda? Cena to ponad 10 milionów złotych

Jedna z najbardziej charakterystycznych w Częstochowie budowli została wystawiona na sprzedaż wraz z działkami położonymi przy ul. Tadeusza Boya-Żeleńskiego 4, ul. Jana III Sobieskiego 3a oraz alei Wolności 44. Cena wywoławcza wynosi 10 mln 339 tys. 828,68 zł brutto. W przetargu mogą wziąć udział osoby fizyczne i prawne, jeżeli do 4 października wpłacą wadium w wysokości 1 mln 33 tys. 990 zł. Przetarg odbędzie się 10 października 2020 o godz. 10 w sali sesyjnej Urzędu Miasta Częstochowy przy ul. Śląskiej 11/13.

- Były zapytania o Dom Księcia od potencjalnych inwestorów - informuje Włodzimierz Tutaj, rzecznik UM. - Teraz będzie można kupić Dom Księcia.

Długo sprzedaż tego zabytkowego obiektu była wręcz niemożliwa, bo nie było takiej zgody właściciela,czyli samorządu.

Dopiero w marcu 2019 roku Rada Miasta dała zgodę prezydentowi Częstochowy na sprzedaż Domu Księcia. Miasto ma 99,93 proc. udziałów w nieruchomości. Jej łączna powierzchnia wynosi 0,6545 ha.

Miasto intensywnie poszukiwało potencjalnego inwestora dla Domu Księcia. Biuro Obsługi Inwestora oprowadzało zainteresowanych po Domu Księcia. A byli tam m.in. biznesmeni ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, którzy widzieli w Domu Księcia luksusowy apartamentowiec. Z kolei polscy inwestorzy byli zainteresowani hotelem z “normalnymi” pokojami i apartamentami, inni mówili o budowie mieszkań w typowym standardzie, biurowcu. Próbowano zainteresować także rosyjskich biznesmenów. Wszak Dom Księcia wybudowali Romanowowie. Jest jednak problem w takich rozmowach biznesowych. Bowiem na pytanie czy Dom Księcia jest na sprzedaż odpowiedź miasta nie mogła być jednoznaczna, ze względu na brak zgody radnych. Teraz sprawa jest już, przynajmniej w tej kwestii jasna.

Budynek jest wpisany do ewidencji zabytków i jest pod nadzorem konserwatora zabytków. Gdyby został wpisany do rejestru zabytków, to dla właściciela zostałaby otwarta droga do ubiegania się o dotacje unijne do jego remontu. Najbardziej przywiązani do odrestaurowania obiektu z zachowaniem wyglądu jak najbliższego oryginału, chcieliby odbudowy dwóch charakterystycznych kopuł na dachu budynku. Tymczasem dach został naprawiony przez ZGM TBS, w którego administracji znalazł się Dom Księcia po skomunalizowaniu budynku.

Potrzeba wielu milionów

Budynek jest w złym stanie technicznym. ZGM TBS zrobił co mógł, aby nie postępowała degradacja techniczna,m.in. zabezpieczając, po wyprowadzeniu lokatorów, drzwi do mieszkań, klatek schodowych i wymieniając dach. Zamontowano dodatkowe oświetlenie z czujnikami ruchu oraz kamery monitoringu, a wokół budynku zainstalowano specjalny zabezpieczający daszek.Ale trzeba grubych milionów, aby go przywrócić do stanu nadającego się do użycia. Według wyceny technicznej koniecznych prac remontowych, z 2013 roku, potrzeba co najmniej 40 mln złotych. Dziś pewnie jest to dwa razy tyle.

janusz strzelczyk

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.