Częstochowa. Dom Księcia na sprzedaż. we wrześniu 2019 ogłoszono przetarg. Cena wywoławcza: 10 milionów.

Czytaj dalej
Fot. monika ruymarczyk, aleksandra koścień
janusz strzelczyk

Częstochowa. Dom Księcia na sprzedaż. we wrześniu 2019 ogłoszono przetarg. Cena wywoławcza: 10 milionów.

janusz strzelczyk

Charakterystyczny budynek jest zabytkowy.Urząd Miasta Częstochowy ogłosił przetarg na sprzedaż Domu Księcia. Czy tym razem się uda? Cena to ponad 10 milionów złotych

Jedna z najbardziej charakterystycznych w Częstochowie budowli została wystawiona na sprzedaż wraz z działkami położonymi przy ul. Tadeusza Boya-Żeleńskiego 4, ul. Jana III Sobieskiego 3a oraz alei Wolności 44. Cena wywoławcza wynosi 10 mln 339 tys. 828,68 zł brutto. W przetargu mogą wziąć udział osoby fizyczne i prawne, jeżeli do 4 października wpłacą wadium w wysokości 1 mln 33 tys. 990 zł. Przetarg odbędzie się 10 października 2020 o godz. 10 w sali sesyjnej Urzędu Miasta Częstochowy przy ul. Śląskiej 11/13.

- Były zapytania o Dom Księcia od potencjalnych inwestorów - informuje Włodzimierz Tutaj, rzecznik UM. - Teraz będzie można kupić Dom Księcia.

Długo sprzedaż tego zabytkowego obiektu była wręcz niemożliwa, bo nie było takiej zgody właściciela,czyli samorządu.

Dopiero w marcu 2019 roku Rada Miasta dała zgodę prezydentowi Częstochowy na sprzedaż Domu Księcia. Miasto ma 99,93 proc. udziałów w nieruchomości. Jej łączna powierzchnia wynosi 0,6545 ha.

Miasto intensywnie poszukiwało potencjalnego inwestora dla Domu Księcia. Biuro Obsługi Inwestora oprowadzało zainteresowanych po Domu Księcia. A byli tam m.in. biznesmeni ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, którzy widzieli w Domu Księcia luksusowy apartamentowiec. Z kolei polscy inwestorzy byli zainteresowani hotelem z “normalnymi” pokojami i apartamentami, inni mówili o budowie mieszkań w typowym standardzie, biurowcu. Próbowano zainteresować także rosyjskich biznesmenów. Wszak Dom Księcia wybudowali Romanowowie. Jest jednak problem w takich rozmowach biznesowych. Bowiem na pytanie czy Dom Księcia jest na sprzedaż odpowiedź miasta nie mogła być jednoznaczna, ze względu na brak zgody radnych. Teraz sprawa jest już, przynajmniej w tej kwestii jasna.

Budynek jest wpisany do ewidencji zabytków i jest pod nadzorem konserwatora zabytków. Gdyby został wpisany do rejestru zabytków, to dla właściciela zostałaby otwarta droga do ubiegania się o dotacje unijne do jego remontu. Najbardziej przywiązani do odrestaurowania obiektu z zachowaniem wyglądu jak najbliższego oryginału, chcieliby odbudowy dwóch charakterystycznych kopuł na dachu budynku. Tymczasem dach został naprawiony przez ZGM TBS, w którego administracji znalazł się Dom Księcia po skomunalizowaniu budynku.

Potrzeba wielu milionów

Budynek jest w złym stanie technicznym. ZGM TBS zrobił co mógł, aby nie postępowała degradacja techniczna,m.in. zabezpieczając, po wyprowadzeniu lokatorów, drzwi do mieszkań, klatek schodowych i wymieniając dach. Zamontowano dodatkowe oświetlenie z czujnikami ruchu oraz kamery monitoringu, a wokół budynku zainstalowano specjalny zabezpieczający daszek.Ale trzeba grubych milionów, aby go przywrócić do stanu nadającego się do użycia. Według wyceny technicznej koniecznych prac remontowych, z 2013 roku, potrzeba co najmniej 40 mln złotych. Dziś pewnie jest to dwa razy tyle.

janusz strzelczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.