Częstochowa: dron "antysmogowy". Kontrole w ramach Eko Patrolu. Współpraca z GIG

Czytaj dalej
Janusz Strzelczyk

Częstochowa: dron "antysmogowy". Kontrole w ramach Eko Patrolu. Współpraca z GIG

Janusz Strzelczyk

Normy zanieczyszczenia powietrza w Częstochowie ostatnich dniach są przekraczane wielokrotnie. Do stanu jakości powietrza przyczyniają się sami mieszkańcy, paląc byle czym w piecach. Czym pali się w częstochowskich piecach sprawdzą drony.

- Skorzystamy z Eko Patrolu Głównego Instytutu Górnictwa, który służy do skutecznej walki ze smogiem. Efektem jego działania są kontrole domów, w których mogą być spalane śmieci lub paliwa złej jakości - mówi Włodzimierz Tutaj, rzecznik Urzędu Miasta w Częstochowie.

Dron pojawi się w Częstochowie w najbliższych dniach. To nie będzie pierwszy lot Eko Patrolu pod Jasną Górą. Miasto po pilotażu w minionym sezonie grzewczym, w obecnym w większym stopniu korzysta z najnowszych technik pozwalających na skuteczną walkę ze smogiem. W grudniu rozpoczęło się diagnozowanie jakości powietrza w kolejnych dzielnicach miasta. W grudniu Eko Patrole były prowadzane przez 6 dni, w warunkach atmosferycznych sprzyjających tego typu pomiarom. Teraz też mamy takie warunki.

Pomiary prowadzone są w godzinach popołudniowych i wieczornych, na odcinku minimum 15 km zabudowy w każdej dzielnicy, na obszarze wskazanym przez Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta. Dodatkowo dronem lata w pobliżu źródeł nadmiernej emisji lub emisji wskazującej na spalanie odpadów.

W akcji uczestniczy również patrol Straży Miejskiej, który może przeprowadzić bezpośrednią kontrolę pieca, aby sprawdzić czym się w nim pali.

- Strażnicy miejscy w 2018 roku przeprowadzili prawie 2000 kontroli domowych pieców. Ujawniono prawie 400 przypadków spalania śmieci - informuje Artur Kucharski z częstochowskiej Straży Miejskiej.

W tym sezonie grzewczym akcja jest kontynuowana. Dyżurni częstochowskiej Straży Miejskiej odbierają codziennie średnio od kilku do kilkunastu zgłoszeń z informacjami o podejrzeniu spalania śmieci w domowych piecach. W 2018 roku odebrali 3180 takich zgłoszeń. 189 osób zostało ukaranych mandatami. Wobec 167 osób, szczególnie samotnych lub w trudnej sytuacji materialnej strażnicy miejscy zastosowali pouczenia. Część zgłoszeń pochodziła jednak od mieszkańców sąsiednich gmin. Częstochowska Straż Miejska może kontrolować tylko posesje na terenie Częstochowy. W sąsiednich gminach zgłoszenia dotyczące spalania śmieci w domowych piecach należy zgłaszać do właściwych urzędów czy służb działających na terenie tych gmin.

Połowa smogu z domów
W 2017 roku na terenie województwa śląskiego weszła w życie uchwała antysmogowa, która zabrania palenia w domowych kotłowniach m.in. mułem, flotem, węglem brunatnym czy mokrym drewnem. Mimo licznych akcji edukacyjnych i profilaktycznych osoby nadal spalają w swoich piecach śmieci i przyczyniają się do powstania smogu. Zanieczyszczenia z kominów gospodarstw domowych powstają poprzez spalenie śmieci, paliw złej jakości czy też stare piece. W wyniku tego spalania powstają i trafiają do powietrza: pyły zawieszone, dwutlenek siarki, tlenki azotu, tlenek węgla czy benzoalfapiren. Ponad połowa zanieczyszczeń powietrza pochodzi z domów.

Janusz Strzelczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.