Częstochowa: drugi przetarg na budowę centrów przesiadkowych

Czytaj dalej
Janusz Strzelczyk

Częstochowa: drugi przetarg na budowę centrów przesiadkowych

Janusz Strzelczyk

Zostaw auto na parkingu. Centra przesiadkowe mają służyć nie tylko mieszkańcom Częstochowy, ale i tym, którzy do miasta przyjeżdżają.

Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie ogłosił drugi przetarg na budowę centrów przesiadkowych przy trzech dworcach oraz infrastruktury rowerowej obsługującej węzły. Pierwszy przetarg został unieważniony, ponieważ ze względu na duży zakres inwestycji i krótki czas jej realizacji oferowane ceny były zbyt duże.

Częstochowa dostanie 27,5 mln złotych dofinansowania do budowy centrów przesiadkowych przy trzech dworcach kolejowych oraz infrastruktury rowerowej obsługującej węzły.

– Dzięki centrom przesiadkowym ułatwimy komunikację mieszkańcom naszego miasta, którzy chcieliby przesiąść się z jednego środka transportu na inny, ale i tym, którzy przyjeżdżają do Częstochowy – podkreśla prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. – Chcemy, żeby Częstochowa była takim miejscem, do którego ludzie przyjeżdżają, przesiadają się na lepsze środki transportu i nimi dalej podróżują. Liczymy, że centra przesiadkowe skłonią naszych mieszkańców i turystów do korzystania z transportu publicznego, ponieważ będzie on dobry, wygodny, tani i skoordynowany. Węzły przesiadkowe powstaną przy dworcach kolejowych: Częstochowa Główna, Stradom i Raków. Każda z koncepcji przewiduje budowę peronów i placów manewrowych dla autobusów, miejsc postojowych dla taksówek, osób niepełnosprawnych i szybkiej obsługi, 126 miejsc parkingowych typu „park and ride”.

– Zakładaliśmy, że drogi rowerowe będą biegły od al. Jana Pawła, czyli od Komendy Miejskiej Policji, do ronda Mickiewicza i dalej wzdłuż ul. Jagiellońskiej, al. Niepodległości oraz al. Pokoju do PKP Raków. Trzeci dworzec PKP Częstochowa Główna będzie mógł się połączyć ze ścieżką przez ul. Sobieskiego – informuje Łukasz Kot, społeczny konsultant ds. komunikacji rowerowej Urzędu Miasta w Częstochowie.

W ramach inwestycji powstanie również dynamiczna informacja pasażerska, którą stanowić będzie 50 tablic o zmiennej treści, umieszczonych na ważniejszych przystankach autobusowych. Będą one informować o rzeczywistym czasie przyjazdu autobusu.

Janusz Strzelczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.