Częstochowa: dzieci z in vitro urodziło się już 50. Miasto nie zamierza rezygnować z programu

Czytaj dalej
Fot. Pixabay.com
Bartłomiej Romanek

Częstochowa: dzieci z in vitro urodziło się już 50. Miasto nie zamierza rezygnować z programu

Bartłomiej Romanek

Częstochowa nie rezygnuje z programu leczenia bezpłodności metodą in vitro. W sobotę, 7 marca, rozpocznie się kolejna edycja. Tego dnia w Urzędzie Miasta będą przyjmowane wnioski na 2020 rok. W tym roku w budżecie zapisano na ten cel 180 tysięcy zł, w programie będzie mogło więc uczestniczyć 36 par.

Od 2012 r. dzięki dofinansowaniu w ramach miejskiego programu leczenie bezpłodności metodą in vitro w Częstochowie urodziło się już 49 dzieci - 26 dziewczynek i 23 chłopców - w tym pięć par bliźniąt.

– W 2020 roku oczekujemy na kolejne dzieci. W drodze jest sześcioro nowych mieszkańców miasta. To oznacza, że w tym roku urodzi się pięćdziesiąte dziecko dzięki programowi in vitro. Dla par, które doczekały się dzieci, częstochowska firma Deltim dodatkowo nieodpłatnie przekazała wózki – mówi Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Częstochowie, który dodaje, że dotychczas w ramach programu przeprowadzono już 176 procedur.

Uczestnikom programu przysługuje możliwość jednorazowego dofinansowania do zabiegu w zapłodnienia pozaustrojowego wysokości do 5000 zł, pod warunkiem przeprowadzenia co najmniej jednej procedury. Pozostałe koszty procedury ponoszą pacjenci. Do programu zostaną zakwalifikowane pary, które spełniają następujące kryteria: wiek kobiety mieści się w przedziale 20-40 lat w/g rocznika urodzenia (dopuszcza się możliwość przeprowadzenia procedury u pacjentek w wieku do 42 lat - wg rocznika urodzenia - jeżeli stężenie AMH jest powyżej 0,7 ng/ml, pozostają w związku małżeńskim lub w związku partnerskim, są mieszkankami i mieszkańcami Częstochowy, poddały się wcześniej leczeniu niższego rzędu, które zakończyło się niepowodzeniem lub posiadają bezpośrednie wskazania do zapłodnienia pozaustrojowego, zostały zakwalifikowane do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego przez Realizatora Programu, zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu

Dofinansowanie przysługuje parom, które w latach 2018-2019 nie skorzystały z dofinansowania do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego, współfinansowanego ze środków częstochowskiego samorządu.

– W tym roku na program zapisano w budżecie 180 tysięcy zł, więc będzie mogło z niego skorzystać 36 par. W ubiegłym roku zarezerwowano na program 220 tysięcy zł. Ostatecznie skorzystało z niego 35 par, środki przeznaczone w tym roku w budżecie odpowiadają zainteresowaniu z roku ubiegłego - mówi Włodzimierz Tutaj. Rzecznik UM w Częstochowie dodaje, że istnieje możliwość, iż w przypadku większego zainteresowania programem, środki na ten cel zostaną zwiększone.

Pary, które chcą wziąć udział w programie, muszą złożyć wnioski, które należy składać w sobotę, 7 marca 2020 roku, od godz. 8.00 do 11.00 w holu głównym Urzędu Miasta Częstochowy, na parterze, przy ul. Śląskiej 11/13. Środki zabezpieczono dla 36 par, ale ta liczba może się zwiększyć.

Bartłomiej Romanek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.