Częstochowa: efekty czterech inwestycji zobaczymy w tym roku

Czytaj dalej
Fot. janusz strzelczyk
janusz strzelczyk

Częstochowa: efekty czterech inwestycji zobaczymy w tym roku

janusz strzelczyk

W tym roku powinniśmy zobaczyć efekty czterech inwestycji w Częstochowie, które zmienią miasto.

W czerwcu ma być gotowy nowy Stary Rynek. Inwestycja została podzielona została na trzy zakresy. Pierwszy z nich podstawowy i zarazem największy obejmuje m.in. budowę szklanego pawilon dla potrzeb muzeum archeologiczno-historycznego z częścią usługową, kawiarnią i toaletami publicznymi. Budynek nawiąże do starego ratusza, którego fundamenty będą wyeksponowane.

Wokół będzie sporo zieleni, nowoczesna fontanna, miejsca do wypoczynku i rekreacji. Funkcję amfiteatru dla kameralnych imprez mają pełnić schody prowadzące do muzeum. Całość dopełnią balansujące rzeźby. W ramach tego zakresu przebudowany zostanie również fragment ulicy Stary Rynek przylegający do głównego placu.Drugi z nich obejmuje budowę ulicy Mirowskiej ze ścieżką sygnalizacją świetlną, zabezpieczeniem istniejących piwnic zlokalizowanych w ulicy i elementami zieleni. Trzeci natomiast dotyczy budowy odcinków ulicy Senatorskiej i Stary Rynek zlokalizowanych prostopadle do płyty rynku.

W wakacje powinien się zakończyć remont bazyliki archikatedralnej.

Elewacja katedry nigdy nie była czyszczona więc po odnowieniu powinna się doskonale prezentować. Na nowe, betonowe schody układane są stopnie granitowe. Są to w większości wyczyszczone płyty, które zostały zdemontowane na początku remontu. Brakujące, dodatkowe wybudowane stopnie zostaną kupione. Te prace wykonywane są specjalnym amerykańskim sprzętem.

Jesienią ma się zakończyć pierwszy etap budowy Promenady Śródmiejskiej. Aleja dla pieszych połączy plac wejściowy z placem centralnym, czyli wielofunkcyjnym placem sportowym z urządzeniami do ćwiczeń sprawnościowych typu street workout. Plac wejściowy i centralny okolą murki oporowe. Powstanie też brama wejściowa w formie pergoli. W południowej części placu centralnego znajdzie się zachęcająca do spotkań w plenerze przestrzeń z miejscami do siedzenia w formie amfiteatru.

Cały plac otoczy rodzaj „zielonego pierścienia” - skarpy, która ograniczy uciążliwość odgłosów z pobliskiej arterii komunikacyjnej.

Jeszcze przed wakacjami częstochowianie i goście będą mogli korzystać z centrum przesiadkowego przy ulicy Piłsudskiego. Część centrum przesiadkowego powstaje za Konduktorownią, patrząc w stronę ulicy Piotrkowskiej. Wyburzono tam stary mur kolejowy (pozostał niewielki fragment). Powstają miejsca parkingowe dla samochodów, perony autobusowe. Gotowe są chodniki przy ulicy Piłsudskiego z zatoczkami postojowymi dla aut.

janusz strzelczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.