Częstochowa: Epidemia żółtaczki. Miasto uruchamia specjalny program szczepień

Czytaj dalej
Fot. ARC NM
Janusz Strzelczyk

Częstochowa: Epidemia żółtaczki. Miasto uruchamia specjalny program szczepień

Janusz Strzelczyk

W Częstochowie nadal rośnie liczna zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu A, potocznie nazywane żółtaczką.

Od początku roku, do końca października odnotowano w Częstochowie 271 przypadków zachorowań, w tym tylko od połowy października 42. Dla porównania w drugiej na tej liście wojewódzkiej, Dąbrowie Górniczej od początku roku były 34 zachorowania.

Aby zapobiec dalszym zachorowaniom częstochowski Urząd Miasta sprowadził pierwszą partię 500 szczepionek przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A. W pierwszej kolejności szczepione mają być mieszkanki i mieszkańcy Częstochowy od 16. roku życia z tzw. kontaktu domowego i otoczenia osób zarażonych w ostatnim czasie „żółtaczką” typu A. Grupa docelowa zostanie wytypowana przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną.

- Prosimy wszystkich o zrozumienie tej szczególnej sytuacji - apeluje Grażyna Stramska-Świerczyńska, naczelnik Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta w Częstochowie. - Chcemy, w ścisłej współpracy z Sanepidem, zahamować dalsze zachorowania i rozprzestrzenianie się choroby na terenie miasta. Chcemy jednocześnie przeprosić, że szczepionki musimy na razie mocno reglamentować. Będziemy w stanie zapewnić ochronę tylko tym najbardziej zagrożonym, czyli osobom z kontaktu domowego i otoczenia, a także ludziom młodszym, czynnym zawodowo i uczącym się, narażonym na zachorowania i nie mającym nabytej odporności, jaką mają już z reguły osoby starsze.

Aby uniknąć zarażenie należy jak najczęściej myć ręce.

Janusz Strzelczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.