Częstochowa: Fundacja otworzyła nowe warsztaty terapii zajęciowej

Czytaj dalej
Janusz Strzelczyk

Częstochowa: Fundacja otworzyła nowe warsztaty terapii zajęciowej

Janusz Strzelczyk

Fundacja Oczami Brata w Częstochowie obchodzi jubileusz 6-lecia działalności. Świętuje, otwierając kolejny warsztat terapii zajęciowej.

Jest to otwarcie długo oczekiwanego (przez ponad 20 lat) drugiego Warsztatu Terapii Zajęciowej w Częstochowie dla 30 osób z niepełnosprawnością. Rehabilitacja społeczna i zawodowa, realizowana w oparciu o indywidualne programy rehabilitacyjne przygotowane dla każdego uczestnika, pozwoli na zwiększenie kompetencji i zaradności życiowej, które przyczynią się do możliwości podjęcia pracy przez osoby z niepełnosprawnością.

Uczestnicy pracują w 6 pięcioosobowych grupach terapeutycznych, każda z nich pozwala na nabywanie nowych umiejętności w pracowniach: introligatorskiej, artystycznej, sprzątającej, komputerowej, gastronomicznej oraz życia codziennego.

- Fundacja Oczami Brata to taka organizacja, która doskonale odnajduje się w swojej pracy, a do tego potrafi pozyskiwać środki na swoją działalność - i to nie tylko środki miejskie, ale także te zewnętrzne. Ta pracownia to świetnie wyposażone miejsce, w którym uczestnicy warsztatów na pewno będą czuli się doskonale. To najlepszy dowód, że po prostu warto pomagać - mówił podczas uroczystości zastępca prezydenta Częstochowy Ryszard Stefaniak.

Na bieżącą działalność Warsztatu Terapii Zajęciowej w 2020 roku w budżecie miasta zabezpieczono 60 tys. zł. Pozostałe środki pochodzą z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Podczas uroczystego otwarcia warsztatów, przyszli uczestnicy otrzymali specjalne „pakiety startowe”. Było też oficjalne przecięcie wstęgi, tort ze wieczkami oraz zwiedzanie pracowni.

Fundacja została założona 16 stycznia 2014 roku i jest dedykowana Karolowi Bilskiemu, zmarłemu bratu fundatora i prezesa organizacji Pawła Bilskiego. Jej misją jest patrzenie na świat „oczami brata”, „oczami osób z niepełno-sprawnością”.

- Pojawił się pomysł, żeby przekuć to w konkretne działania, dzięki którym osoby niepełnosprawne i ich rodziny uzyskają niezbędną pomoc. A już rok później działała organizacja, której misją jest codzienne patrzenie na świat „oczami brata”, czyli „oczami osób z niepełnosprawnością”, obserwowanie jakie mają potrzeby i starania, żeby je zaspokajać - powiedział Paweł Bilski, dziękując wszystkim, którzy zaangażowali się w funkcjonowanie organizacji.

Fundacja ma już na koncie swojej działalności duży sukces inwestycyjny. To klubokawiarnia prowadzona przez spółdzielnię socjalną fundacji, „Jasne, że Alternatywa 21”, w której znalazły zatrudnienie osoby niepełnosprawne. Jej głównym atutem jest wyjątkowa działalność kulinarna, społeczna i artystyczna. W tym miejscu kawę i ciastko podają osoby niepełnosprawne.

Fundacja Oczami Brata łączy ludzi, którzy chcą pomagać i tych, którzy pomocy, wsparcia potrzebują. Ale jak mówią wolontariusze fundacji, wszyscy coś dostają: ciepło, uczucie, poczucie wspólnoty. „Znak firmowy” fundacji to Teatr Oczami Brata, który wystawił m.in. takie spektakle jak „Metro marzeń” i „Jestem kimś”.

Wielkim wydarzeniem organizowanym przez fundację jest „Częstochowski Everest”. Everest to przeszkody, które trzeba codziennie pokonywać i które wydają się niemożliwe do pokonania. Finałem jest wejście na Złotą Górę, „Częstochowski Everest”. Uczestnicy akcji wjeżdżają wózkami, wchodzą o kulach, w asyście wolontariuszy na „Częstochowski Everest”. Co roku, w Walentynki podopieczni Fundacji Oczami Brata rozdają darmowe uściski przechodniom.

Budują dom dla podopiecznych

Fundacja Oczami Brata, obchodząca 6-lecie działalności, wybuduje w Częstochowie dom dla osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi.

To będzie dom dla minimum ośmiu osób i będzie się nazywał Dom Oczami Brata.

Do tej pory, udało się zebrać kilkaset tysięcy złotych., z czego 150 tys. zł to wartość działki przekazanej w formie darowizny. Akcję wspierają aktorzy w całej Polsce, m.in. Tomasz Ciachorowski, Mateusz Janicki, Marta Żmuda Trzebiatowska, Olga Borys, Piotr Machalica, Piotr Cyrwus, Agnieszka Pilaszewska. Promują budowę Domu Oczami Brata w mediach społecznościowych. W teatrach z całej Polski trwają zbiórki do puszek, do tej pory w akcję włączyły się: m.in. Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, Teatr Narodowy w Warszawie, Teatr Żelazny w Katowicach, Teatr Ludowy w Krakowie, Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Teatr Nowy w Słupsku, Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Janusz Strzelczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.