janusz strzelczyk

Częstochowa i śmieci: jedna chętna firma do odbioru w 2020. To Remondis

Przetarg na wywóz  śmieci w Częstochowie Przetarg na wywóz śmieci w Częstochowie
janusz strzelczyk

Temat cen odbioru śmieci wzbudza emocje w całej Polsce. Gminy podnoszą ceny dla mieszkańców czasem więcej niż o 100 procent. Powodem podwyżki jest zwiększenie segregacji śmieci, ceny dyktowane przez firmy odbierające odpadki.

W Częstochowie tylko jedna firma zgłosiła się do przetargu na odbiór odpadów. Zaproponowała kwotę wyższą od tej jaką dysponuje Częstochowskie Przedsiębiorstwo Komunalne, zajmujące się gospodarką odpadami w mieście. Nie jest to jednak kwota tak drastycznie wysoka jak w innych miastach.

Do przetargu przystąpiła firma Remondis, która od dwóch lat zajmuje się w Częstochowie wywozem śmieci. Obecna umowa z firmą Remondis obowiązuje do końca stycznia 2020 roku. Do tego czasu miasto powinno podpisać nową.

Przetarg został podzielony na dwie części. Pierwsza to odbiór odpadów komunalnych, wielkogabarytowych, problemowych i z cmentarzy, organizacji Mobilnego Punktu Zbierania Odpadów Wielkogabarytowych oraz obsługi Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Firma Remondis skalkulowała swoje usługi na ponad 48 mln zł.

Częstochowskie Przedsiębiorstwo Komunalne ma na ten cel 42, 5 mln zł.

Druga część przetargu obejmuje odbiór odpadów remontowo-budowlanych oraz zielonych. Remondis wycenił tę usługę na 4,4 mln zł. I jest to praktycznie tyle ile proponuje CzPK.

- W porównaniu do innych miast oferta, która do nas wpłynęła, nie jest tak wysoka jak w innych miastach - m ówi Łukasz Kot, dyrektor do spraw usług zewnętrznych w Częstochowskim Przedsiębiorstwie Komunalnym.

Nie będzie więc problemu z wywozem śmieci. Ale o stawkach dla mieszkańców za odbiór śmieci za wcześnie jest mówić.

Od sierpnia 2019 roku obowiązują wyższe opłaty za śmieci. Za odpady segregowane częstochowianie płacą 18 zł, a za niesegregowane - 36 zł.

Łukasz Kot zwraca uwagę, że na rynku odbioru i składowania odpadów zmieniają się warunki. Na przykład do niedawna za odbiór surowców wtórnych m.in. papieru płacił ich odbiorca. A teraz trzeba jemu płacić, bo papierniom nie opłaca się korzystać z takiego surowca. To wszystko plus inflacja, wyższa płaca minimalna wpływa na koszty gospodarki odpadami. Po rozstrzygnięciu przetargu i skalkulowaniu kosztów propozycje cen odbioru odpadów dla mieszkańców zostaną przedstawione radnym, którzy zdecydują o stawkach.

janusz strzelczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.