Częstochowa i szkoły: europejskie projekty edukacyjne „Odkryj w sobie talent” i „Stawiamy na rozwój”

Czytaj dalej
Janusz Strzelczyk

Częstochowa i szkoły: europejskie projekty edukacyjne „Odkryj w sobie talent” i „Stawiamy na rozwój”

Janusz Strzelczyk

Po wsparciu dla szkolnictwa zawodowego, miasto uruchamia nowe programy, z dofinansowaniem unijnym, przeznaczone dla szkół podstawowych i liceów.

Częstochowa uruchamia dwa nowe programy dla częstochowskich szkół.

– Po programach dla szkolnictwa zawodowego uruchamiany programy dla podstawówek i szkół średnich – mówi prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk. – Liczymy, że dzięki nim częstochowskie szkoły podstawowe i licea będą lepiej wyposażone i przygotowane do zadań, które przed nimi stoją

Są to dwa europejskie projekty edukacyjne „Odkryj w sobie talent” i „Stawiamy na rozwój”. Ten pierwszy jest dla szkół podstawowych, drugi dla liceów.

Dotychczas Częstochowa z pomocą środków unijnych wspierała szkoły zawodowe, a także przedszkola i żłobki.

Nowe projekty oparte są o zdobyte przez miasto europejskie fundusze. Program „Odkryj w sobie talent” jest wart prawie 4,7 mln zł, z czego dofinansowanie wynosi ponad 4,2 mln zł.

– To największy tego typu projekt w województwie śląskim – podkreśla Piotr Grzybowski, naczelnik Wydziału Funduszy Europejskich i Rozwoju w Urzędzie Miasta w Częstochowie.

– Obejmiemy nim wszystkie szkoły podstawowe, które się do nas zgłosiły. Europejski Fundusz Społeczny z reguły wyrównuje szanse edukacyjne, ale nam udało się pozyskać także środki dla najzdolniejszych uczniów.
Projekt “Odkryj w sobie talent” będzie realizowany w 35 szkołach podstawowych w klasach I-VIII i obejmie ponad 1500 uczniów, w tym 145 niepełnosprawnych, w trzech grupach. Pierwsza z nich, to ci którzy mają problemy w nauce. Dzięki projektowi skorzystają ze specjalnie przygotowanych zajęć wyrównawczych.

Druga grupa to uczniowie szczególnie uzdolnieni, dla których przewidziano indywidualne wsparcie w obszarach, w których przejawiają szczególne zdolności.

Trzecia grupa to uczniowie z niepełnosprawnościami z klas I-VIII i różnego typu specjalistyczne zajęcia terapeutyczne im dedykowane. Projekt przewiduje również poszerzenie bazy dydaktycznej. Specjalnie dla nich dedykowane będą zajęcia wyrównawcze, a placówki zostaną doposażone w niezbędny sprzęt.

W dalszej części:

 • Które warsztaty wymagają dużego doposażenia
 • Co będzie się działo w liceach: Biegańskiego, Mickiewicza, Żeromskiego
 • Kto będzie płacił firmom za praktyki
Pozostało jeszcze 49% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Janusz Strzelczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.