Częstochowa: "Kawiarenka dla seniora". Podsumowanie 2018 roku

Czytaj dalej
Fot. janusz strzelczyk
Janusz Strzelczyk

Częstochowa: "Kawiarenka dla seniora". Podsumowanie 2018 roku

Janusz Strzelczyk

Z roku na rok rośnie liczba uczestników akcji "Kawiarenka dla seniora". W 2018 roku wydano 4040 kuponów na kawę i herbatę

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej podsumował ostatnią, już jedenastą, edycję akcji “Kawiarenka dla Seniora”. W 2018 roku wydano 4040 kuponów uprawniających do zakupu za złotówkę kawy lub herbaty w 17. częstochowskich lokalach, które wzięły udział a tej kampanii. To o ponad 400 kuponów więcej niż w 2017 roku a o 2200 więcej niż w 2016 roku.

- W zeszłym roku po raz pierwszy skorzystałam z tych kuponów - mówi Lilia Budzowska, częstochowska seniorka. - Namówiła mnie koleżanka. Nie chodzi tylko o kawę, herbatę za złotówkę, ale bardzo ważne jest, że można się spotkać ze znajomymi, nawiązać nowe znajomości.

Po kupony zgłaszali się m.in. seniorzy objęci pomocą i wsparciem przez Częstochowskie Centrum Aktywności Seniorów, Dzienny Dom Senior+ prowadzony przez Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej.

Akcja “Kawiarenka dla Seniora” to jedno z kilku przedsięwzięć częstochowskiego samorządu skierowane do starszych mieszkańców. Działa specjalny zespół powołany do realizacji programu „Częstochowa wspiera Seniorów”. Jest realizowany program „Częstochowa Seniorom na lata 2014- 2020”.

Program podzielono na trzy grupy. Pierwsza to zdrowie i bezpieczeństwo, druga kultura i rekreacja, a trzecia rozwój i osobisty, rozszerzony o działania międzypokoleniowe. Od ubiegłego roku częstochowscy seniorzy - kobiety po ukończeniu 60 lat i mężczyźni od 65. roku życia mogą, na mocy rozporządzenia prezydenta Częstochowy, kupić za 100 zł całoroczny bilet uprawniający do podróżowania miejską komunikacją. Z myślą o bezpieczeństwie seniorów uruchomiono aplikację alarmową na smartfony, którą można ściągnąć ze strony internetowej miasta - www.czestochowa.pl - w zakładce „Czuj się bezpiecznie”. Aplikacja ta pozwala na powiadomienie trzech osób zapisanych w aplikacji. Wystarczy trzy razy kliknąć. Z tej aplikacji mogą też korzystać osoby młodsze, młodzież, dzieci. Częstochowscy seniorzy mogą również korzystać z programu profilaktyki dla osób „trzeciego i czwartego wieku” na lata 2016-2020. Program skierowany jest do osób we wczesnej starości od 60. do 62. roku życia, osób w zaawansowanej starości od 75. do 77. roku życia oraz osób po 85. roku życia.

Janusz Strzelczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.