Częstochowa: "Kawiarenka dla seniora". Podsumowanie 2018 roku

Czytaj dalej
Fot. janusz strzelczyk
Janusz Strzelczyk

Częstochowa: "Kawiarenka dla seniora". Podsumowanie 2018 roku

Janusz Strzelczyk

Z roku na rok rośnie liczba uczestników akcji "Kawiarenka dla seniora". W 2018 roku wydano 4040 kuponów na kawę i herbatę

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej podsumował ostatnią, już jedenastą, edycję akcji “Kawiarenka dla Seniora”. W 2018 roku wydano 4040 kuponów uprawniających do zakupu za złotówkę kawy lub herbaty w 17. częstochowskich lokalach, które wzięły udział a tej kampanii. To o ponad 400 kuponów więcej niż w 2017 roku a o 2200 więcej niż w 2016 roku.

- W zeszłym roku po raz pierwszy skorzystałam z tych kuponów - mówi Lilia Budzowska, częstochowska seniorka. - Namówiła mnie koleżanka. Nie chodzi tylko o kawę, herbatę za złotówkę, ale bardzo ważne jest, że można się spotkać ze znajomymi, nawiązać nowe znajomości.

Po kupony zgłaszali się m.in. seniorzy objęci pomocą i wsparciem przez Częstochowskie Centrum Aktywności Seniorów, Dzienny Dom Senior+ prowadzony przez Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej.

Akcja “Kawiarenka dla Seniora” to jedno z kilku przedsięwzięć częstochowskiego samorządu skierowane do starszych mieszkańców. Działa specjalny zespół powołany do realizacji programu „Częstochowa wspiera Seniorów”. Jest realizowany program „Częstochowa Seniorom na lata 2014- 2020”.

Program podzielono na trzy grupy. Pierwsza to zdrowie i bezpieczeństwo, druga kultura i rekreacja, a trzecia rozwój i osobisty, rozszerzony o działania międzypokoleniowe. Od ubiegłego roku częstochowscy seniorzy - kobiety po ukończeniu 60 lat i mężczyźni od 65. roku życia mogą, na mocy rozporządzenia prezydenta Częstochowy, kupić za 100 zł całoroczny bilet uprawniający do podróżowania miejską komunikacją. Z myślą o bezpieczeństwie seniorów uruchomiono aplikację alarmową na smartfony, którą można ściągnąć ze strony internetowej miasta - www.czestochowa.pl - w zakładce „Czuj się bezpiecznie”. Aplikacja ta pozwala na powiadomienie trzech osób zapisanych w aplikacji. Wystarczy trzy razy kliknąć. Z tej aplikacji mogą też korzystać osoby młodsze, młodzież, dzieci. Częstochowscy seniorzy mogą również korzystać z programu profilaktyki dla osób „trzeciego i czwartego wieku” na lata 2016-2020. Program skierowany jest do osób we wczesnej starości od 60. do 62. roku życia, osób w zaawansowanej starości od 75. do 77. roku życia oraz osób po 85. roku życia.

Janusz Strzelczyk

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.