Częstochowa. Kolejny blok komunalny. Lokatorzy odebrali klucze

Czytaj dalej
Fot. janusz strzelczyk
janusz strzelczyk

Częstochowa. Kolejny blok komunalny. Lokatorzy odebrali klucze

janusz strzelczyk

W kolejce czekali nawet pięć lat. W środę pierwsi lokatorzy odebrali klucze do bloku komunalnego przy ul. Focha w Częstochowie. Są to mieszkania dla 65 rodzin. W mieście wciąż na lokum czeka 1600 osób.

Do nowego bloku komunalnego w Częstochowie wprowadzi się 65 rodzin. Jest wśród nich rodzina państwa Twardysko.

- Na to mieszkanie czekaliśmy około 5 lat - mówi Michał Twardysko. Do tej pory mieszkaliśmy na Rakowie. Rodzina się powiększyła. Bardzo się cieszymy, że możemy się wprowadzić do nowoczesnego bloku.

- Ja czekałam na mieszkanie dłużej, ale się doczekałam - cieszy się Danuta Kasińska.

W trzech klatkach schodowych jest 65 mieszkań (w tym dwa chronione), z czego 34 to mieszkania typu M-2, a 31 typu M-3. Wszystkie mieszkania na parterze budynku są dostępne dla osób niepełnosprawnych. W budynku są też m.in. 3 pomieszczenia dla wózków i rowerów, a także 3 pomieszczenia techniczne.

Średnia stawka czynszu za metr kwadratowy wynosi 6 zł.

Ogrzewanie i ciepła woda użytkowa dla bloku będzie pochodzić z miejskiej sieci ciepłowniczej. Do bloku prowadzić dwa zjazdy. Jest przy nim 61 miejsc postojowych, w tym także dla kierowców niepełnosprawnych, a także oświetlenie uliczne. Pomiędzy budynkiem a parkingami, po stronie południowej jest pochylnia dla osób niepełnosprawnych.

Jest też plac gospodarczy oraz wiata, która pomieści sześć kontenerów na odpady. Wokół bloku będą krzewy liściaste i iglaste, trawniki, a także ławki z oparciem oraz betonowe kosze na śmieci.

Na inwestycję o wartości 8,2 mln zł miastu udało się uzyskać 2,6 mln zł dofinansowania z Banku Gospodarstwa Krajowego.

W Częstochowie praktycznie co rok jest oddawany do użytku co najmniej jeden blok komunalny.

- W 2017 roku oddaliśmy blok z 32 mieszkaniami i oddaliśmy dodatkowo 12 mieszkań, w ubiegłym roku do nowego bloku wprowadziły się 24 rodzin, teraz oddajemy 65 mieszkań - wylicza Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy.

Ale to nie wszystkie mieszkania komunalne, jaki będą gotowe w w tym roku.

- Do listopada będzie gotowych 115 mieszkań z tak zwanego odzysku - mówi Paweł Konieczny, prezes ZGM TBS w Częstochowie.

ZGM TBS co roku odzyskuje w swoich zasobach kilkadziesiąt mieszkań.

Wciąż jest kolejka oczekujących na mieszkanie

Na mieszkania komunalne czeka w Częstochowie około 1600 osób. Oczekiwanie na mieszkanie komunalne wynosi 5-7 lat. Miasto ma swoich zasobach ponad 8,5 tys. mieszkań, w tym około 600 socjalnych. Na lokale komunalne na zasadach ogólnych oraz z powodu wyburzeń, wywłaszczeń czeka ponad 450 osób. ZGM TBS co roku odzyskuje w swoich zasobach ponad 100 mieszkań po zamianach. Jest też spora grupa osób, która ma wyroki eksmisyjne, ale nie ma gdzie ich przenieść.

W takiej sytuacji miasto musi płacić właścicielom prywatnych kamienic odszkodowania za to, że osoby te wciąż u nich mieszkają. Wnioski o przydział mieszkania komunalnego rozpatruje raz w roku, w listopadzie, siedmioosobowa komisja.

Lista oczekujących jest ustalana na następny rok. Jest ona alfabetyczna, w momencie gdy gmina ma lokal odpowiadający wnioskodawcy, otrzymuje on lokal.

janusz strzelczyk

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.