Częstochowa. Kolejny blok komunalny. Lokatorzy odebrali klucze

Czytaj dalej
Fot. janusz strzelczyk
janusz strzelczyk

Częstochowa. Kolejny blok komunalny. Lokatorzy odebrali klucze

janusz strzelczyk

W kolejce czekali nawet pięć lat. W środę pierwsi lokatorzy odebrali klucze do bloku komunalnego przy ul. Focha w Częstochowie. Są to mieszkania dla 65 rodzin. W mieście wciąż na lokum czeka 1600 osób.

Do nowego bloku komunalnego w Częstochowie wprowadzi się 65 rodzin. Jest wśród nich rodzina państwa Twardysko.

- Na to mieszkanie czekaliśmy około 5 lat - mówi Michał Twardysko. Do tej pory mieszkaliśmy na Rakowie. Rodzina się powiększyła. Bardzo się cieszymy, że możemy się wprowadzić do nowoczesnego bloku.

- Ja czekałam na mieszkanie dłużej, ale się doczekałam - cieszy się Danuta Kasińska.

W trzech klatkach schodowych jest 65 mieszkań (w tym dwa chronione), z czego 34 to mieszkania typu M-2, a 31 typu M-3. Wszystkie mieszkania na parterze budynku są dostępne dla osób niepełnosprawnych. W budynku są też m.in. 3 pomieszczenia dla wózków i rowerów, a także 3 pomieszczenia techniczne.

Średnia stawka czynszu za metr kwadratowy wynosi 6 zł.

Ogrzewanie i ciepła woda użytkowa dla bloku będzie pochodzić z miejskiej sieci ciepłowniczej. Do bloku prowadzić dwa zjazdy. Jest przy nim 61 miejsc postojowych, w tym także dla kierowców niepełnosprawnych, a także oświetlenie uliczne. Pomiędzy budynkiem a parkingami, po stronie południowej jest pochylnia dla osób niepełnosprawnych.

Jest też plac gospodarczy oraz wiata, która pomieści sześć kontenerów na odpady. Wokół bloku będą krzewy liściaste i iglaste, trawniki, a także ławki z oparciem oraz betonowe kosze na śmieci.

Na inwestycję o wartości 8,2 mln zł miastu udało się uzyskać 2,6 mln zł dofinansowania z Banku Gospodarstwa Krajowego.

W Częstochowie praktycznie co rok jest oddawany do użytku co najmniej jeden blok komunalny.

- W 2017 roku oddaliśmy blok z 32 mieszkaniami i oddaliśmy dodatkowo 12 mieszkań, w ubiegłym roku do nowego bloku wprowadziły się 24 rodzin, teraz oddajemy 65 mieszkań - wylicza Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy.

Ale to nie wszystkie mieszkania komunalne, jaki będą gotowe w w tym roku.

- Do listopada będzie gotowych 115 mieszkań z tak zwanego odzysku - mówi Paweł Konieczny, prezes ZGM TBS w Częstochowie.

ZGM TBS co roku odzyskuje w swoich zasobach kilkadziesiąt mieszkań.

Wciąż jest kolejka oczekujących na mieszkanie

Na mieszkania komunalne czeka w Częstochowie około 1600 osób. Oczekiwanie na mieszkanie komunalne wynosi 5-7 lat. Miasto ma swoich zasobach ponad 8,5 tys. mieszkań, w tym około 600 socjalnych. Na lokale komunalne na zasadach ogólnych oraz z powodu wyburzeń, wywłaszczeń czeka ponad 450 osób. ZGM TBS co roku odzyskuje w swoich zasobach ponad 100 mieszkań po zamianach. Jest też spora grupa osób, która ma wyroki eksmisyjne, ale nie ma gdzie ich przenieść.

W takiej sytuacji miasto musi płacić właścicielom prywatnych kamienic odszkodowania za to, że osoby te wciąż u nich mieszkają. Wnioski o przydział mieszkania komunalnego rozpatruje raz w roku, w listopadzie, siedmioosobowa komisja.

Lista oczekujących jest ustalana na następny rok. Jest ona alfabetyczna, w momencie gdy gmina ma lokal odpowiadający wnioskodawcy, otrzymuje on lokal.

janusz strzelczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.