Częstochowa. Komunikacja miejska z pełną informacją pasażerską

Czytaj dalej
Fot. janusz strzelczyk
Janusz Strzelczyk

Częstochowa. Komunikacja miejska z pełną informacją pasażerską

Janusz Strzelczyk

Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie rozstrzygnął przetarg na budowę Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej według procedury „Zaprojektuj i dostarcz”.

- Do końca roku MZDiT podpisze z wyłonionym w przetargu wykonawcą umowę na instalację i wdrożenie Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej w Częstochowie - mówi Maciej Hasik, rzecznik MZDiT. -Instalacja systemu, jego zintegrowanie i uruchomienie ma mieć miejsce najpóźniej do końca 2019 roku. Testy będą przeprowadzane już latem.

W ramach Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej zamontowanych zostanie na terenie całego miast pięćdziesięciu tablic z wyświetlaczami przy najczęściej używanych przystankach. Na tablicach będzie wyświetlać się sześć najbliższych odjazdów autobusów, a także informacje o opóźnieniach, utrudnieniach, alerty bezpieczeństwa. W ramach projektu zakupionych zostanie tysiąc pilotów dla osób niewidomych lub niedowidzących. Przy dojściu na przystanek będzie można przycisnąć przycisk w pilocie i to, co się wyświetla na tablicy informacyjne, zostanie odczytane przez lektora.

SDIP - jako jeden z elementów Inteligentnego Systemu Transportu - ma na celu zwiększenie dostępności informacji dla pasażerów na przystankach o czasach odjazdach pojazdów komunikacji miejskiej znajdujących się na poszczególnych liniach. Tablice zostaną zamontowane na węzłowych przystankach. Każda tablica będzie wyświetlać 6 najbliższych odjazdów. Na tablicach będzie można wyświetlać komunikaty dotyczące czasowych utrudnień w ruchu oraz alarmy w sytuacjach szczególnych lub stanach zagrożenia. Dlatego do systemu będą również podłączone służby miejskie - Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz Straż Miejska. 47 tablic zostanie zamontowanych na terenie całego miasta (głównie w centrum), natomiast 3 - przy nowych węzłach przesiadkowych, które są budowane przy częstochowskich dworcach - głównym, Raków i Stradom. System będzie otwarty i przygotowany do dalszej rozbudowy oraz potencjalnego zwiększenia liczby tablic na kolejnych przystankach MPK. Korzyści płynące z wdrożenia systemu to wzrost poziomu komfortu w czasie poruszania się po miastach, znaczna poprawa bezpieczeństwa ruchu ulicznego oraz jego płynności, wzrost poziomu sprawności przekazywania potrzebnych informacji kierowcom i pasażerom komunikacji miejskiej, lepsze zagospodarowanie infrastruktury transportowej i drogowej, sprawniejszy nadzór funkcjonowania elementów systemu transportu.

Budowa Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej wpisuje się w częstochowski program Lepsza Komunikacja.

- Program Lepsza Komunikacja w Częstochowie powstał w celu poprawy komunikacji w mieście. Tak, aby mieszkańcy odczuli realną poprawę w poruszaniu się po Częstochowie. Program obejmuje trzy płaszczyzny działań: komunikację drogową, komunikację publiczną oraz komunikację rowerową - podkreśla prezydent Częstochowy, Krzysztof Ma\-tyjaszczyk. - Dzięki wspólnej wizji rozwoju oraz współpracy Urzędu Miasta z jednostkami podległymi, Częstochowa stanie się miastem przyjaznym dla kierowców, rowerzystów oraz pieszych.

W ramach programu budowane są ścieżki rowerowe (w mieście jest już prawie 80 kilometrów tras dla cyklistów, które łączą się z trasami na Jurze), w tym roku rozpoczął działać system roweru miejskiego.

Razem z aplikacją „Live MPK”
Z Systemem Dynamicznej Informacji Pasażerskiej połączona będzie działająca już aplikacja „Live MPK”. Dzięki niej można łatwiej podróżować środkami komunikacji miejskiej. Aplikacja „Live MPK” pozwala pasażerowi sprawdzać przez internet najbliższe odjazdy każdej linii autobusowej obsługującej dany przystanek wraz z informacją o aktualnym opóźnieniu, pełny rozkład jazdy, umożliwia śledzenie pozycji GPS poszczególnych autobusów (aktualna pozycja pojazdu odświeża się co 10 sekund), pozwala sprawdzić, jakim typem autobusu będziemy podróżować i uzyskać informację o której godzinie dojedzie na dany przystanek. Dzięki tej aplikacji już teraz wszyscy, którzy włączą ją na swoim smartfonie, mogą realnie zaplanować swoją podróż, nie wychodząc z domu. Praktycznie każdy częstochowianin może być dyspozytorem Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, dzięki możliwości sprawdzenia jak jeżdżą autobusy i tramwaje.

Janusz Strzelczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.