Częstochowa lat 60. uwieczniona na filmie [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Janusz Strzelczyk

Częstochowa lat 60. uwieczniona na filmie [ZDJĘCIA]

Janusz Strzelczyk

Do rozpowszechniania trafił film "Częstochowa - lata 60. XX wieku" Krzysztofa Kasprzaka, częstochowskiego dokumentalisty.

- Materiały filmowe, z których powstał film pochodzą miedzy inymi z Amatorskiego Klubu Filmowego, zakładowych klubów filmowych, z Technicznych Zakladów Naukowych. Są także materiały od osób prywatnych, m.in. Andrzeja Żelaznego, który był pierwszym kierownikiem klubu studenckiego “Filutek” - mówi Krzysztof Kasprzak.

W dokumencie są m.in. fragmenty filmu z wizyty w Częstochowie pierwszego kosmoneuty, Jurija Gagarina, czy Roberta Kennedyego, który w 1964 r. na Jasną Górę pielgrzymował jako ówczesny 64. Prokurator Generalny Stanów Zjednoczonych. Przyjechał z żoną i trójką dzieci. Na Jasnej Górze spotkał się z ks. kard. Stefanem Wyszyńskim, prymasem Polski w jego apartamencie. Złożył też wpis do księgi pamiątkowej. Jest też zapis filmowy z pogrzebów żużlowca Bronisław Idzikowskiego, poetki Haliny Poświatowskiej. Są relacje filmowe z otwarcia kina Relax na Rakowie, Domu Handlowego Centrum.

Można zobaczyć obchody 1000-lecia Chrztu Polski na Jasnej Górze i konkurencyjną imprezę zorganizowaną przez władze miasta z okazji 750-lecia Częstochowy. Starsi widzowi mogą sobie przypomniec poprzednika Megasamu, parterowych budynkow na rogu al. Wolności i II Alei Najśętszej Maryi Panny. Są fragmenty koncertów zespołów big-beatowych z lat 60., chóru Pochodnia i koncertów w Filharmonii Częstochowskiej.

Krzysztof Kasprzak rozpoczął swoją serię o częstochowskich latach od filmu z roku 1962, który odnalazł w Bielsku-Białej, odrestaurował, zmontował. Potem były lata 80, 70, w tej kolejności, wreszcie 90 i teraz lata 60. Kasprzak zapowiada film o latach 50.

Janusz Strzelczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.