Częstochowa ma coraz więcej propozycji dla seniorów

Czytaj dalej
Fot. Janusz Strzelczyk
Janusz Strzelczyk

Częstochowa ma coraz więcej propozycji dla seniorów

Janusz Strzelczyk

Częstochowski samorząd rozszerza działania skierowane na wsparcie i aktywizacje seniorów. Od 1 maja będzie działał specjalny zespół powołany do realizacji programu „Częstochowa wspiera Seniorów”.

Uruchamiamy kolejny program aktywizacji seniorów – mówi Krzysztof Matyjaszczyk , prezydent Częstochowy. W mieście obecnie jest realizowany program „Częstochowa Seniorom na lata 2014- 2020”, ale rozpoczęły się już prace nad nowym programem.

Kolejny krok to uzupełnienie i rozszerzenie programu dla starszych mieszkańców. Prezydent powołał specjalny zespół do realizacji programu Częstochowa wspiera Seniorów, w którym będą przedstawiciele Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta, ZGM TBS, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Program podzielono na trzy grupy. Pierwsza to zdrowie i bezpieczeństwo, druga kultura i rekreacja, a trzecia rozwój i osobisty, rozszerzony o działania miedzypokoleniowe. Od 1 maja częstochowscy seniorzy – kobiety po ukończeniu 60 lat i mężczyźni od 65 roku życia będą mogli, na mocy rozporządzenia Częstochowy, będą mogli kupić za 100 zł, całoroczny bilet uprawniający do podróżowania miejską komunikacją.

Z myślą o bezpieczeństwie seniorów uruchamiana jest aplikacja alarmowa na smartfony, którą można ściągnąć ze strony internetowej miasta - www.czestochowa.pl - w zakładce "Czuj się bezpiecznie". Aplikacja ta pozwala na powiadomienie trzech osób, zapisanych w aplikacji, o naszych problemach, kłopotach. Wystarczy trzy razy kliknąć. Z tej aplikacji mogą też korzystać osoby młodsze, młodzież, dzieci.

Częstochowscy seniorzy mogą również korzystać z programu profilaktyki dla osób „trzeciego i czwartego wieku” na lata 2016 - 2020. Program skierowany jest do mieszkańców w trzech kategoriach wiekowych: osób we wczesnej starości od 60. do 62. roku życia, osób w zaawansowanej starości od 75. do 77. roku życia, oraz osób po 85. roku życia. W tym roku po raz trzeci będą Senioralia. ZGM TBS prowadzi specjalne szkolenia dla seniorów w sprawach bezpieczeństwa, akcje przestrzegające przed oszustami.
Jak szacuje miasto, w Częstochowie żyje około 50 tysięcy osób w wieku powyżej 60 lat.

Janusz Strzelczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.