Częstochowa ma już własny autobus piętrowy. Przyjechał do nas z Holandii ZDJĘCIA

Czytaj dalej
Fot. janusz strzelczyk
janusz strzelczyk

Częstochowa ma już własny autobus piętrowy. Przyjechał do nas z Holandii ZDJĘCIA

janusz strzelczyk

Piętrowy autobus, londyńczyk jest atrakcją turystyczną miasta. Bezpłatna podróż autobusem, z przewodnikiem, przez centrum miasta. m.in. AL. NMP jest fajną wycieczką.

Od 7 maja, codziennie, do ostatniego dnia sierpnia, w godz. 12-18, o pełnych godzinach, piętrowy autobus zabiera chętnych na bezpłatne przejażdżki po centrum Częstochowy.

- W ubiegłym roku kursy autobusem turystycznym cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, sugerowaliśmy właścicielowi pojazdu, żeby odbywały się jeszcze na początku września. Autobus został jednak mocno wyeksploatowany i potrzebował pilnego przeglądu - mówi Maciej Hasik, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu w Częstochowie.

Teraz Częstochowa ma już swojego londyńczyka. Został kupiony przez miasto w Holandii, gdzie przed pięciu laty przeprowadzono remont autobusu. Jest własnością Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, które przeprowadziło gruntowny przegląd autobusu. Trzeba było sprowadzić opony z Rosji, bo odpowiednich w Polsce nie ma.

- Mamy już sygnały od mieszkańców, że chętnie wypożyczą naszego londyńczyka na różne imprezy okolicznościowe - mówi Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowa.

Przed wyjazdem każdy pasażer otrzymuje specjalny, okolicznościowy bilet. Pojazd oznaczony numerem 034 (telefoniczny numer kierunkowy Częstochowy) rozpoczyna i kończy swoje trasy na łączniku między ulicami Śląską i Nowowiejskiego, przed Ratuszem. Przystanek jest oznaczony jak wszystkie przystanki komunikacji miejskiej, z rozkładem jazdy. Autobus przejeżdża kolejno ulicami: Śląską, II Aleją NMP, Piłsudskiego, Katedralną, Krakowską, Mirowską, Nadrzeczną, Warszawską, Garibaldiego, Wilsona, ponownie II Aleją NMP, Kilińskiego, Racławicką, Dąbrowskiego, Nowowiejskiego, Sobieskiego, Pułaskiego, Popiełuszki, 3 Maja, Wieluńską, Rynek Wieluński, św. Rocha, Klasztorną, 7 Kamienic, ponownie Popiełuszki, III Aleją NMP i Nowowiejskiego do przystanku końcowego.

Autobus został wyprodukowany w 1965 roku. Częstochowa zapłaciła za pojazd 300 tys. zł. Zbiera 53 pasażerów.

janusz strzelczyk

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.