Częstochowa ma już własny autobus piętrowy. Przyjechał do nas z Holandii ZDJĘCIA

Czytaj dalej
Fot. janusz strzelczyk
janusz strzelczyk

Częstochowa ma już własny autobus piętrowy. Przyjechał do nas z Holandii ZDJĘCIA

janusz strzelczyk

Piętrowy autobus, londyńczyk jest atrakcją turystyczną miasta. Bezpłatna podróż autobusem, z przewodnikiem, przez centrum miasta. m.in. AL. NMP jest fajną wycieczką.

Od 7 maja, codziennie, do ostatniego dnia sierpnia, w godz. 12-18, o pełnych godzinach, piętrowy autobus zabiera chętnych na bezpłatne przejażdżki po centrum Częstochowy.

- W ubiegłym roku kursy autobusem turystycznym cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, sugerowaliśmy właścicielowi pojazdu, żeby odbywały się jeszcze na początku września. Autobus został jednak mocno wyeksploatowany i potrzebował pilnego przeglądu - mówi Maciej Hasik, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu w Częstochowie.

Teraz Częstochowa ma już swojego londyńczyka. Został kupiony przez miasto w Holandii, gdzie przed pięciu laty przeprowadzono remont autobusu. Jest własnością Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, które przeprowadziło gruntowny przegląd autobusu. Trzeba było sprowadzić opony z Rosji, bo odpowiednich w Polsce nie ma.

- Mamy już sygnały od mieszkańców, że chętnie wypożyczą naszego londyńczyka na różne imprezy okolicznościowe - mówi Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowa.

Przed wyjazdem każdy pasażer otrzymuje specjalny, okolicznościowy bilet. Pojazd oznaczony numerem 034 (telefoniczny numer kierunkowy Częstochowy) rozpoczyna i kończy swoje trasy na łączniku między ulicami Śląską i Nowowiejskiego, przed Ratuszem. Przystanek jest oznaczony jak wszystkie przystanki komunikacji miejskiej, z rozkładem jazdy. Autobus przejeżdża kolejno ulicami: Śląską, II Aleją NMP, Piłsudskiego, Katedralną, Krakowską, Mirowską, Nadrzeczną, Warszawską, Garibaldiego, Wilsona, ponownie II Aleją NMP, Kilińskiego, Racławicką, Dąbrowskiego, Nowowiejskiego, Sobieskiego, Pułaskiego, Popiełuszki, 3 Maja, Wieluńską, Rynek Wieluński, św. Rocha, Klasztorną, 7 Kamienic, ponownie Popiełuszki, III Aleją NMP i Nowowiejskiego do przystanku końcowego.

Autobus został wyprodukowany w 1965 roku. Częstochowa zapłaciła za pojazd 300 tys. zł. Zbiera 53 pasażerów.

janusz strzelczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.