janusz strzelczyk

Częstochowa: Miasto czeka na ciekawe oferty na inwestycję w centrum

W Częstochowie jest jeden hotel czterogwiazdkowy Fot. janusz strzelczyk W Częstochowie jest jeden hotel czterogwiazdkowy
janusz strzelczyk

Miasto ma bardzo atrakcyjną działkę w centrum, u zbiegu Alei Najświętszej Maryi Panny i ul. Popiełuszki, około 300 metrów od Jasnej Góry. Co tu powstanie? Była mowa o 4-gwiazdkowym hotelu.

Teren inwestycyjny „Aleje” jest obszarem dla miasta strategicznym, bo położonym w centrum miasta i w sąsiedztwie wzgórza jasnogórskiego - przypomina Włodzimierz Tutaj, rzecznik Urzędu Miasta w Częstochowie.

W 2009 roku miasto kupiło tę działkę od kurii. Spekulowano, że być może powstanie tam hotel co najmniej 4-gwiazdkowy.

Do Urzędu Miasta nawet zgłosił się przedstawiciel jednej ze światowych sieci zainteresowany budową co najmniej czterogwiazdkowego hotelu u zbiegu Alei Najświętszej Maryi Panny i ul. ks. Popiełuszki. Sytuacja jednak się zmieniła. Ale prace nad zagospodarowaniem terenu trwały.

Specjaliści w częstochowskim magistracie myślą o zagospodarowaniu tego terenu kompleksowo, określając wstępnie - na etapie tak zwanego dialogu technicznego - jakie funkcje przewiduje się dla tego miejsca.

- Jest to tym bardziej zasadne, że pomysły inwestycyjne podmiotów zainteresowanych tym terenem mogą iść w różnych kierunkach, nie zawsze odpowiadających potencjałowi tej reprezentacyjnej i unikatowej - nawet w skali kraju - lokalizacji - zauważa Włodzimierz Tuta.

Miasto zdaje sobie sprawę, że potencjał tego terenu powinien być wykorzystany lepiej niż dotychczas, zarówno jeżeli chodzi o standard zagospodarowania przestrzeni miejskiej, jak i jej funkcjonalność.

Taką szansę daje obecna sytuacja, w której możliwa jest realizacja kompleksowego projektu, po zwolnieniu przez Miejski Zarząd Dróg i Transportu budynku przy ul. Popiełuszki, trochę dalej za hotelem Mercure.

Jeden z załączników do ogłoszenia o dialogu technicznym przybliża możliwości inwestycyjne i uwarunkowania przestrzenne kompleksu „Aleje”.

Możemy w nim przeczytać m.in., że lokalizacja ma potencjał turystyczny pozwalający na komercyjne funkcjonowanie na nim całorocznego, kubaturowego obiektu strefy czasu wolnego o powierzchni całkowitej ok. 10 tys. metrów kwadratowych i przepustowości pozwalającej obsłużyć do 850 tys. odwiedzających rocznie, o tematyce neutralnej (edukacyjno-rozrywkowej) lub powiązanej z historią, kulturą lub religią chrześcijańską.

Może on być dedykowany wszystkim grupom wiekowym, ze szczególnym uwzględnieniem seniorów oraz rodzin z dziećmi.

Termin składania ofert upływa już za kilka dni, 7 października 2019 o godz. 12.00.

Miało być centrum kongresowe

Kiedy w 2009 r., pod koniec prezydentury Tadeusza Wrony, miasto kupowało od kurii metropolitalnej działkę u zbiegu III Alei Najświętszej Maryi Panny i ulicy Popiełuszki, blisko hotelu Patria, zapowiadano, że w tym miejscu powstanie centrum kongresowe. Planowano nawet wyburzenie budynku Cepelii, aby powstał okazały, nowoczesny obiekt do organizacji konferencji. Do dzisiaj budynek Cepelii stoi, chociaż już się tam nie handluje. Centrum kongresowego też nie ma. Po drugiej stronie Jasnej Góry wybudowano pierwszy w Częstochowie, hotel czterogwiazdkowy. Ale miejsce wciąż jest bardzo atrakcyjne.

janusz strzelczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.