Bartłomiej Romanek

Częstochowa: Miasto przeznaczy dodatkowy milion zł na walkę z koronawirusem. Zakupione zostaną m.in. respiratory

Częstochowscy radni na wniosek prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka przeznaczyli milion zł na walkę z epidemią Fot. Łukasz Stacherczak Częstochowscy radni na wniosek prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka przeznaczyli milion zł na walkę z epidemią
Bartłomiej Romanek

W czwartek, 28 marca, odbyła się jedna z najtrudniejszych sesji w historii częstochowskiej Rady Miasta. Radni obradowali w maseczkach, rozsadzeni po całej sali sesyjnej i bez udziału publiczności.

Najważniejszym punktem było przeznaczenia miliona zł na walkę z koronawirusem. – Te pieniądze pójdą m.in. na pomoc dla naszego szpitala i pogotowia, a także dla innych naszych jednostek, jak MOPS czy Straż Miejska, których może nie widać, a które również pracują i niosą pomoc –mówi Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy.

Sesja toczyła się w wyjątkowej atmosferze. Radni PiS zaproponowali, aby po uchwaleniu pomocy na walkę z koronawirusem przerwać obrady na czas po zakończeniu epidemii. Drugą propozycją PiS była zmiana statutu pozwalająca na obrady zdalne. Oba wnioski zostały odrzucone.

Zapisane w budżecie pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na siedem respiratorów, sprzęt ochrony osobistej i środki dezynfekcji trafią do miejskiego szpitala, a 300 specjalistycznych kombinezonów do pogotowia ratunkowego. Wcześniej Wydział Zarządzania Kryzysowego wydał już na walkę z epidemią 243 tysiące zł.

Wydział dokonał zakupów materiałów niezbędnych do realizacji zadań związanych z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się koronawirusa przez służby podległe Prezydentowi Miasta na łączną kwotę 243 tys. zł. Z tego we wtorek z rezerwy kryzysowej na zakup asortymentu niezbędnego do zabezpieczenia działania funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej przekazano 34 tys. zł , a dla potrzeb Straży Miejskiej - 24 tys. zł. W sprzęt i środki ochrony (w tym m.in. maseczki, rękawiczki, płyny) wyposażono też MOPS oraz strażaków z częstochowskich jednostek OSP.

- W dalszym ciągu będziemy zrealizować zakupy z tego źródła – już na w poniedziałek planujemy przesunąć kolejne środki z rezerwy kryzysowej w łącznej kwocie 197 000 zł – dodaje Rafał Kusal, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego.

Dodatkowy 1 mln złotych na wydatki bieżące zostanie przeznaczony m.in. na zakup 300 kombinezonów izolacyjnych KOM-1 (350 zł za sztukę, łącznie ponad 100 tys. zł) dla Stacji Pogotowia Ratunkowego (na razie odebrano od producenta 100 sztuk) oraz sprzęt ochrony osobistej i środki dezynfekcji (ok. 20 tys. zł) dla Miejskiego Szpitala Zespolonego.

Ponadto, w ramach działań związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem koronawirusa COVID-19, Miejski Szpital Zespolony, w ramach przyznanej wcześniej dotacji z Urzędu Miasta Częstochowy (na sprzęt i remonty w wysokości 1 mln zł), kupuje 4 respiratory - w tym 1 stacjonarny wraz z osprzętem dla Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz 3 transportowe wraz z osprzętem dla oddziałów Miejskiego Szpitala Zespolonego. Ich koszt to prawie 264 tys. zł.

Bartłomiej Romanek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.