Bartłomiej Romanek

Częstochowa: Miasto przeznaczy dodatkowy milion zł na walkę z koronawirusem. Zakupione zostaną m.in. respiratory

Częstochowscy radni na wniosek prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka przeznaczyli milion zł na walkę z epidemią Fot. Łukasz Stacherczak Częstochowscy radni na wniosek prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka przeznaczyli milion zł na walkę z epidemią
Bartłomiej Romanek

W czwartek, 28 marca, odbyła się jedna z najtrudniejszych sesji w historii częstochowskiej Rady Miasta. Radni obradowali w maseczkach, rozsadzeni po całej sali sesyjnej i bez udziału publiczności.

Najważniejszym punktem było przeznaczenia miliona zł na walkę z koronawirusem. – Te pieniądze pójdą m.in. na pomoc dla naszego szpitala i pogotowia, a także dla innych naszych jednostek, jak MOPS czy Straż Miejska, których może nie widać, a które również pracują i niosą pomoc –mówi Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy.

Sesja toczyła się w wyjątkowej atmosferze. Radni PiS zaproponowali, aby po uchwaleniu pomocy na walkę z koronawirusem przerwać obrady na czas po zakończeniu epidemii. Drugą propozycją PiS była zmiana statutu pozwalająca na obrady zdalne. Oba wnioski zostały odrzucone.

Zapisane w budżecie pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na siedem respiratorów, sprzęt ochrony osobistej i środki dezynfekcji trafią do miejskiego szpitala, a 300 specjalistycznych kombinezonów do pogotowia ratunkowego. Wcześniej Wydział Zarządzania Kryzysowego wydał już na walkę z epidemią 243 tysiące zł.

Wydział dokonał zakupów materiałów niezbędnych do realizacji zadań związanych z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się koronawirusa przez służby podległe Prezydentowi Miasta na łączną kwotę 243 tys. zł. Z tego we wtorek z rezerwy kryzysowej na zakup asortymentu niezbędnego do zabezpieczenia działania funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej przekazano 34 tys. zł , a dla potrzeb Straży Miejskiej - 24 tys. zł. W sprzęt i środki ochrony (w tym m.in. maseczki, rękawiczki, płyny) wyposażono też MOPS oraz strażaków z częstochowskich jednostek OSP.

- W dalszym ciągu będziemy zrealizować zakupy z tego źródła – już na w poniedziałek planujemy przesunąć kolejne środki z rezerwy kryzysowej w łącznej kwocie 197 000 zł – dodaje Rafał Kusal, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego.

Dodatkowy 1 mln złotych na wydatki bieżące zostanie przeznaczony m.in. na zakup 300 kombinezonów izolacyjnych KOM-1 (350 zł za sztukę, łącznie ponad 100 tys. zł) dla Stacji Pogotowia Ratunkowego (na razie odebrano od producenta 100 sztuk) oraz sprzęt ochrony osobistej i środki dezynfekcji (ok. 20 tys. zł) dla Miejskiego Szpitala Zespolonego.

Ponadto, w ramach działań związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem koronawirusa COVID-19, Miejski Szpital Zespolony, w ramach przyznanej wcześniej dotacji z Urzędu Miasta Częstochowy (na sprzęt i remonty w wysokości 1 mln zł), kupuje 4 respiratory - w tym 1 stacjonarny wraz z osprzętem dla Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz 3 transportowe wraz z osprzętem dla oddziałów Miejskiego Szpitala Zespolonego. Ich koszt to prawie 264 tys. zł.

Bartłomiej Romanek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.