Częstochowa: Modernizacja stadionu dla Rakowa o krok bliżej. Jest przetarg na projekt. Nowy stadion ma pasować do ekstraklasy

Czytaj dalej
Fot. Artur Grodziński/ART
Bartłomiej Romanek

Częstochowa: Modernizacja stadionu dla Rakowa o krok bliżej. Jest przetarg na projekt. Nowy stadion ma pasować do ekstraklasy

Bartłomiej Romanek

Urząd Miasta w Częstochowie ogłosił przetarg na wykonanie projektu modernizacji stadionu przy ulicy Limanowskiego. To pierwsza od dłuższego czasu konkretna informacja w sprawie tej inwestycji.

Miasto ogłosiło przetarg na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla zadania: „Centrum Piłki Nożnej w Częstochowie – przebudowa i rozbudowa obiektu sportowego przy ul. Limanowskiego Częstochowie” na podstawie istniejącego projektu budowlanego oraz wydanego pozwolenia na budowę.

To pierwsza od dłuższego czasu dobra wiadomość dla piłkarskich kibiców w Częstochowie, bo przez wiele tygodni z ich punktu widzenia niewiele się działo. W rzeczywistości trwały jednak procedury związane z wydaniem tzw. zamiennego pozwolenia na budowę,
bo projekt został nieco zmodyfikowany. Minimalnie zmniejszyła się m.in. liczba miejsc.

– Wydział Inwestycji i Zamówień Publicznych UM ogłosił przetarg na wykonanie dokumentacji wykonawczej w tym samym dniu, w którym projektant, działający na zlecenie klubu, uzupełnił niezbędne dokumenty i uzyskał zamienne pozwolenie na budowę – mówi Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Częstochowie.

– W specyfikacji przetargowej musiał zostać oczywiście wpisany warunek uzyskania majątkowych praw autorskich do projektu budowlanego. Zapis dotyczący konieczności zdobycia dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki, jest związany z faktem że do realizacji zakresu inwestycji, jaki przewiduje wniosek złożony w ministerstwie oraz projekt budowlany zmodyfikowany na zlecenie klubu, niezbędny jest montaż finansowy z udziałem stosownej puli środków ministerialnych – dodaje Włodzimierz Tutaj.

Stadion miejski przy ulicy Limanowskiego będzie miał 6152 krzesełka. Inwestycja obejmuje m.in. nową trybunę główną z zapleczem sportowym i pełnym zadaszeniem (trybuna zachodnia) o pojemności 2461 miejsc; trybunę północną o pojemności 500 miejsc, trybunę południową o pojemności 1215 miejsc, przebudowę trybuny wschodniej wraz z budową zadaszenia o łącznej pojemności 1976 miejsc; budowę wieży telewizyjnej; pięć stoisk gastronomicznych i sześć punktów kasowych z pomieszczeniami ochrony, a także obiekt zaplecza sportowego.

Według projektu w ramach Centrum Piłki Nożnej przebudowane zostaną również dwie murawy, główna i treningowa. Obydwie mają mieć wymiary 105 na 68 metrów i podgrzewane płyty.

Powstać mają również dwa telebimy o wymiarach 6 na 3 metry, sześć masztów flagowych oraz 94 miejsca parkingowe (w tym trzy dla służb uprzywilejowanych).

Wszystkie parametry zostały dobrane tak, aby Raków Częstochowa po awansie i wykonaniu niezbędnych prac mógł bez problemu rozgrywać mecze w Ekstraklasie.

Miastu zależy na czasie, dlatego termin składania ofert mija już 12 marca, o godz. 10.30. Także ocena ofert zostanie dokonana na podstawie dwóch parametrów: ceny (80 procent) i czasu wykonania projektu (20 procent).
Pośpiech jest wskazany, bo niezależnie od finansowania inwestycji, jeżeli w Częstochowie na wiosnę nie ruszą prace, to szanse na otrzymanie licencji uprawniającą do gry w Ekstraklasie będą minimalne.

Po opracowaniu dokumentacji będzie znany dokładny koszt modernizacji stadionu przy Lima-nowskiego. Wstępnie mówiono, że całość pochłonie ok. 36-37 milionów zł. Miasto i klub czekają na odpowiedź Ministerstwa Sportu w sprawie dotacji na Centrum Piłki Nożnej w Częstochowie.

Pewne jest otrzymanie 10 milionów zł w ciągu trzech najbliższych lat, ale władze miasta liczą, że zgodnie z deklaracjami, które padały podczas ostatniej kampanii wyborczej, ta kwota będzie dwukrotnie większa. Jak udało się nam nieoficjalnie dowiedzieć, tegoroczne wybory europejskie i parlamentarne, mogą sprawić, że ministerstwo faktycznie zwiększy dotację.

Bartłomiej Romanek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.