Częstochowa: Modernizacja stadionu dla Rakowa o krok bliżej. Jest przetarg na projekt. Nowy stadion ma pasować do ekstraklasy

Czytaj dalej
Fot. Artur Grodziński/ART
Bartłomiej Romanek

Częstochowa: Modernizacja stadionu dla Rakowa o krok bliżej. Jest przetarg na projekt. Nowy stadion ma pasować do ekstraklasy

Bartłomiej Romanek

Urząd Miasta w Częstochowie ogłosił przetarg na wykonanie projektu modernizacji stadionu przy ulicy Limanowskiego. To pierwsza od dłuższego czasu konkretna informacja w sprawie tej inwestycji.

Miasto ogłosiło przetarg na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla zadania: „Centrum Piłki Nożnej w Częstochowie – przebudowa i rozbudowa obiektu sportowego przy ul. Limanowskiego Częstochowie” na podstawie istniejącego projektu budowlanego oraz wydanego pozwolenia na budowę.

To pierwsza od dłuższego czasu dobra wiadomość dla piłkarskich kibiców w Częstochowie, bo przez wiele tygodni z ich punktu widzenia niewiele się działo. W rzeczywistości trwały jednak procedury związane z wydaniem tzw. zamiennego pozwolenia na budowę,
bo projekt został nieco zmodyfikowany. Minimalnie zmniejszyła się m.in. liczba miejsc.

– Wydział Inwestycji i Zamówień Publicznych UM ogłosił przetarg na wykonanie dokumentacji wykonawczej w tym samym dniu, w którym projektant, działający na zlecenie klubu, uzupełnił niezbędne dokumenty i uzyskał zamienne pozwolenie na budowę – mówi Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Częstochowie.

– W specyfikacji przetargowej musiał zostać oczywiście wpisany warunek uzyskania majątkowych praw autorskich do projektu budowlanego. Zapis dotyczący konieczności zdobycia dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki, jest związany z faktem że do realizacji zakresu inwestycji, jaki przewiduje wniosek złożony w ministerstwie oraz projekt budowlany zmodyfikowany na zlecenie klubu, niezbędny jest montaż finansowy z udziałem stosownej puli środków ministerialnych – dodaje Włodzimierz Tutaj.

Stadion miejski przy ulicy Limanowskiego będzie miał 6152 krzesełka. Inwestycja obejmuje m.in. nową trybunę główną z zapleczem sportowym i pełnym zadaszeniem (trybuna zachodnia) o pojemności 2461 miejsc; trybunę północną o pojemności 500 miejsc, trybunę południową o pojemności 1215 miejsc, przebudowę trybuny wschodniej wraz z budową zadaszenia o łącznej pojemności 1976 miejsc; budowę wieży telewizyjnej; pięć stoisk gastronomicznych i sześć punktów kasowych z pomieszczeniami ochrony, a także obiekt zaplecza sportowego.

Według projektu w ramach Centrum Piłki Nożnej przebudowane zostaną również dwie murawy, główna i treningowa. Obydwie mają mieć wymiary 105 na 68 metrów i podgrzewane płyty.

Powstać mają również dwa telebimy o wymiarach 6 na 3 metry, sześć masztów flagowych oraz 94 miejsca parkingowe (w tym trzy dla służb uprzywilejowanych).

Wszystkie parametry zostały dobrane tak, aby Raków Częstochowa po awansie i wykonaniu niezbędnych prac mógł bez problemu rozgrywać mecze w Ekstraklasie.

Miastu zależy na czasie, dlatego termin składania ofert mija już 12 marca, o godz. 10.30. Także ocena ofert zostanie dokonana na podstawie dwóch parametrów: ceny (80 procent) i czasu wykonania projektu (20 procent).
Pośpiech jest wskazany, bo niezależnie od finansowania inwestycji, jeżeli w Częstochowie na wiosnę nie ruszą prace, to szanse na otrzymanie licencji uprawniającą do gry w Ekstraklasie będą minimalne.

Po opracowaniu dokumentacji będzie znany dokładny koszt modernizacji stadionu przy Lima-nowskiego. Wstępnie mówiono, że całość pochłonie ok. 36-37 milionów zł. Miasto i klub czekają na odpowiedź Ministerstwa Sportu w sprawie dotacji na Centrum Piłki Nożnej w Częstochowie.

Pewne jest otrzymanie 10 milionów zł w ciągu trzech najbliższych lat, ale władze miasta liczą, że zgodnie z deklaracjami, które padały podczas ostatniej kampanii wyborczej, ta kwota będzie dwukrotnie większa. Jak udało się nam nieoficjalnie dowiedzieć, tegoroczne wybory europejskie i parlamentarne, mogą sprawić, że ministerstwo faktycznie zwiększy dotację.

Bartłomiej Romanek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.