Częstochowa: MPK ma sześć nowoczesnych autobusów marki man z monitoringiem i biletomatami [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek

Częstochowa: MPK ma sześć nowoczesnych autobusów marki man z monitoringiem i biletomatami [ZDJĘCIA]

Bartłomiej Romanek

W zajezdni częstochowskiego MPK jest już sześć pierwszych, nowoczesnych autobusów marki man. Pojazdy dotarły do Częstochowy z opóźnieniem, ale jak zapewnia prezydent miasta, many jeszcze przed świętami mają wozić pasażerów.

Sześć pierwszych zamówionych autobusów miało zostać dostarczonych jeszcze w październiku 2018, a kolejnych sześć w listopadzie. Tymczasem pierwsze nowe autobusy zaprezentowano w zajezdni dopiero 4 grudnia, a kolejne pojazdy mają przyjechać do Częstochowy w przyszłym tygodniu. Opóźnienie powstało po stronie producenta autobusów.

Umowę na zakup 12 nowoczesnych autobusów marki man podpisano w kwietniu 2018 w zajezdni częstochowskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego.

Man Truck & Bus Polska była jedyną firmą, która przystąpiła do przetargu. Zaoferowała cenę 14,3 mln zł, ale Częstochowa pozyskała dofinansowanie unijne w wysokości ok. 9 milionów zł.

- Przyjechało już do nas pierwszych sześć pojazdów. To kolejne zadanie wpisujące się w realizowany przez nas Program Lepsza Komunikacja. Pojazdy przechodzą w tej chwili przeglądy w stacji diagnostycznej, czy specyfikacja zgadza się ze specyfikacją przetargową. Autobusy jeszcze w tym miesiącu przed świętami, wyruszą na częstochowskie ulice i aby przekonywać mieszkańców, że komunikacja publiczna to lepszy transport niż nasze własne samochody - mówił prezydent Krzysztof Matyjaszczyk podczas prezentacji autobusów w zajezdni MPK.

Jak zapewniają producenci, autobusy spełniają najnowocześniejsze standardy. W autobusach są biletomaty, w których można zakupić bilety, płacąc bilonem (monetami od 10 gr do 5 zł). Są też bramki zliczające pasażerów.

Dzięki nim przewoźnik może lepiej dopasować się do potrzeb mieszkańców. Dane z bramek po przeanalizowaniu pozwalają na optymalizację rozkładów jazdy i tras poszczególnych linii.

W autobusach zamontowano również nowoczesny system monitoringu.

- Oprócz standardowego wyposażenia w biletomaty i monitoring, W autobusach zamontowane zostaną nowoczesne kasowniki, które nie występowały w naszych pojazdach. Nowością będzie możliwość płacenia kartami bankomatowymi, której wcześniej nie było w naszych pojazdach - zdradza Robert Madej, wiceprezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjne w Częstochowie.

Bartłomiej Romanek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.