Częstochowa: MZDiT szykuje udogodnienia dla pasażerów MPK i kierowców

Czytaj dalej
Fot. MZDiT
Piotr Ciastek

Częstochowa: MZDiT szykuje udogodnienia dla pasażerów MPK i kierowców

Piotr Ciastek

Na niemal połowie przystanków w Częstochowie stanęły już wysięgniki, na których zawisną elektroniczne tablice informacyjne. Dzięki tym urządzeniom pasażerowie będą wiedzieć dokładnie, kiedy przyjedzie autobus lub tramwaj. Dobrą nowinę Miejski Zarząd Dróg ma też dla kierowców, którym życie ułatwią nowe liczniki zmiany świateł na skrzyżowaniach, sfinansowane z budżetu obywatelskiego.

W Częstochowie trwa remont linii tramwajowej i budowa centrów przesiadkowych. Budowy trwają przy wszystkich dworcach w mieście – Głównym od strony ul. Piłsudskiego, Stradom i Raków. Przy każdym z centrów będą także zainstalowane elementy Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej. Pozostałe zostaną zamontowane w 47 kolejnych lokalizacjach. Łącznie – jako zintegrowane i cyfrowe tablice zmiennej treści – będą informowały o rzeczywistym czasie przyjazdów/odjazdów autobusów i tramwajów na najbardziej uczęszczanych przystankach.

Dzięki formatowi działania online, System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej umożliwi ponadto informowanie o utrudnieniach i zagrożeniach na terenie miasta. Po uruchomieniu systemu tysiącu mieszkającym w Częstochowie osobom niedowidzącym będą wręczone specjalne piloty, które umożliwią głosowe komunikowanie wiadomości z tablic.
Na terenie miasta trwa instalacja specjalnych wysięgników, które będą elementami konstrukcji systemu. Tego typu słupy widać już m.in. przy pl. Daszyńskiego czy w al. Najświętszej Maryi Panny. System zostanie uruchomiony z końcem roku. Jego koszt to ok. 3,5 mln zł.

Z kolei na zmotoryzowanych na kolejnych skrzyżowaniach czekają już liczniki odliczające czas do zmiany świateł. Dzięki budżetowi obywatelskiemu do funkcjonującego już zestawu tego typu instalacji w połowie października dołączyły kolejne. Pojawią się na pięciu nowych skrzyżowaniach – ul. Krakowskiej z al. Wojska Polskiego, ul. Orzechowskiego z al. Wolności i ul. Kopernika, al. Armii Krajowej z ul. Dekabrystów, ul. Dekabrystów z ul. Kilińskiego oraz ul. Faradaya z ul. Legionów. Wszędzie tam montaż instalacji może spowodować chwilowe niedogodności.

Jak informuje MZDiT sukcesywnie finalizowane są także budowy kolejnych odcinków dróg rowerowych (np. w al. Niepodległości), które docelowo połączą wszystkie centra tworząc spójną, liczącą ok. 10 km sieć. Zakończenie wszystkich prac związanych z centrami przesiadkowymi planowane jest w połowie 2020 roku.

Piotr Ciastek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.