Częstochowa. Na co wydamy 9,5 mln złotych z budżetu obywatelskiego

Czytaj dalej
Fot. janusz strzelczyk
js

Częstochowa. Na co wydamy 9,5 mln złotych z budżetu obywatelskiego

js

W 6. już edycji częstochowskiego budżetu obywatelskiego będzie do wydania prawie 9,5 mln złotych. Propozycje można zgłaszać do 27 maja.

W poniedziałek, 6 maja, rozpoczął się okres zgłaszania propozycji do budżetu obywatelskiego. Do 27 maja będą przyjmowane wnioski częstochowian.

- Wierzę w kreatywność i zaangażowanie częstochowianek i częstochowian. Jestem przekonany, że wnioski składane w tej edycji przyczynią się do tego, żeby Częstochowa była miastem jeszcze bardziej przyjaznym, odpowiadającym potrzebom wszystkich mieszkanek i mieszkańców - mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

Propozycje można składać na dwa sposoby - na papierze lub elektronicznie.

  1. Papierowy formularz - dostępny na stronie www.konsultacje.czestochowa.pl - wypełniamy i składamy w kancelarii Urzędu Miasta przy ul. Śląskiej lub wysyłamy pocztą na adres Urząd Miasta Częstochowy, ul. Śląska 11/13.
  2. Drogą elektroniczną zadania zgłaszamy za pośrednictwem generatora wniosków na stronie https://budzet.czestochowa.um.gov.pl:81.

Aby wypełnić wniosek przez internet, bez wychodzenia z domu, trzeba posiadać adres mailowy, który służy do potwierdzenia złożenia zadania.

Do tej pory, w ramach czterech zakończonych edycji budżetu obywatelskiego, miasto zrealizowało ponad 400 zadań. W ramach 5. edycji realizowane są kolejne 123 projekty, które jesienią ubiegłego roku wygrały w głosowaniu. Są to m.in. tężnia, domki dla nietoperzy, pomoc dla schroniska dla bezdomnych zwierząt, boiska sportowe, skwery, place zabaw, instalacja dziesięciu defibrylatorów w Alei Najświętszej Maryi Panny, głównej arterii miasta, którą w okresie pielgrzymkowym przechodzą codziennie tysiące pątników.

Do budżetu obywatelskiego 5. edycji zgłoszono ponad 700 propozycji, z tego ponad 500 przeszło weryfikację i zostało poddanych pod głosowanie. Prawo udziału w głosowaniu mają czestochowianie i częstochowianki od 13. roku życia.

Można przyznać maksymalnie 10 punktów na zadania ogólnomiejskie i 10 punktów na zadania dzielnicowe (głosować można na maksymalnie 10 zadań ogólnomiejskich - do dyspozycji jest 10 pkt. i maksymalnie 10 zadań dzielnicowych - do dyspozycji jest pula 10 pkt).

W ubiegłym roku głosowało prawie 20 tysięcy osób, to jest 10 proc. uprawnionych do głosowania. To było wprawdzie mniej niż rok wcześniej, ale tym razem nie można było oddawać głosu drogą pocztową, ze względu na nieprawidłowości w przeszłości.

Największa frekwencja była w dzielnicy Kiedrzyn - prawie 19 proc. Za największą frekwencję jest bonus. Było to ponad 135 tys. zł dodatkowych pieniędzy.

Częstochowianie, także bardzo młodzi, są zaangażowani w głosowania i przygotowywanie projektów do budżetu obywatelskiego. W ubiegłym roku, w dzielnicy Zawodzie chłopczyk w wieku mniej więcej 10 lat, chociaż sam nie mógł głosować, bo dolna granica wieku to 13 lat, tak aktywnie namawiał mieszkańców dzielnicy, że projekt budowy placu zabaw na Zawodziu jest realizowany.

W Częstochowie jest prowadzona bardzo aktywna polityka informacyjna o zasadach funkcjonowania budżetu obywatelskiego. Prowadzone są profesjonalne szkolenia jak przygotowywać projekty, jak je zgłaszać i jak głosować.

Harmonogram tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie www.konsultacje.czestochowa.pl

js

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.