Janusz Strzelczyk

Częstochowa nadal walczy o województwo

Częstochowa nadal walczy o województwo
Janusz Strzelczyk

Wokół idei utworzenia województwa częstochowskiego temperatura jest albo wysoka, albo bliska wrzenia. Teraz wrze. Po odpowiedzi ministra spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczaka na interpelację częstochowskiej posłanki PO Izabeli Leszczyny.

Niemal natychmiast zareagowała częstochowska rada miasta wydając oświadczenie: “Rada Miasta Częstochowy wyraża swoje głębokie zaniepokojenie wypowiedziami związanymi z nieutworzeniem województwa częstochowskiego do końca 2019 roku, czyli obecnej kadencji parlamentarnej, wyrażanym przez ministra spraw wewnętrznych pana Mariusza Błaszczaka podczas 40. posiedzenia Sejmu”. Tego stanowiska rady nie poparli radni z PiS. Dostało się posłowi PiS Szymonowi Giżyńskiego, bo to on deklarował, że województwo częstochowskien powstanie. I zdania nie zmienił. I nie zmienia od chwili likwidacji woj. częstochowskiego, którego był ostatnim wojewodą i o które wciąż walczy.

-Pierwsze kroki na rzecz powrotu województwa częstochowskiego poczyniłem, gdy ono fizycznie jeszcze istniało, ale politycznie było już zlikwidowane - w IV kwartale 1998 roku - przypomina Giżyński. Jako - jeszcze wtedy - wojewoda częstochowski wygospodarowałem i zabezpieczyłem środki z naszego budżetu, pod uruchamianą w 1999 roku Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Nawet dla premiera Jerzego Buzka był to ważny argument przy decyzji o ustanowieniu siedziby Wojewódzkiego Oddziału ARiMR w Częstochowie. To był początek. Później miałem spory udział przy posadowieniu w Częstochowie wojewódzkich oddziałów: KRUS i Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

O woj. częstochowskie walczy tez obecna lewicowa wladza w mieście. Aby dać wyraźny sygnał rządzącym, że władze miasta i mieszkańcy czekają na spełnienie przedwyborczej obietnicy, prezydent Krzysztof Matyjaszczyk zainicjował szereg działań mających na celu reaktywację województwa częstochowskiego.

Specjalne listy w tej sprawie wysłał do premier Beaty Szydło, a także prezydenta Andrzeja Dudy. Odbyło się wiele imprez, których hasłem przewodnim była walka o województwo częstochowskie. Podczas ubiegłorocznych obchodów pierwszomajowych zorganizowano maraton “Jasne, że Częstochowskie” oraz marsz. Idei utworzenia województwa poświęcone były również 24. Dni Częstochowy.

Szymon Giżyński latach 2006-2007, wspólnie z I Wicewojewodą Śląskim, Arturem Warzochą pozyskał środki na bardzo ważne inwestycje prouniwersyteckie, tym samym prowojewódzkie: Akademickie Centrum Sportowe, budynek Wydziału Nauk Społecznych i nową Aulę Akademii Jana Długosza w Częstochowie. Również z jego inicjatywy pojawił się w Częstochowie instytucjonalny zalążek Instytut Pamięci Narodowej.

-Nie ulega wątpliwości, że tracąc województwo Częstochowa straciła na prestiżu - podkreśla dr Małgorzta Soja politolog z Akademii im. J. Długosza w Częstochowie. - Ale nie tylko o prestiż chodzi. Jest duże niebezpieczeństwo, że Częstochowa , jeśli pozostanie w woj. śląskim to w nowym rozdaniu funduszów unijnych nie skorzysta z funduszu spójności.

Janusz Strzelczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.