Częstochowa nie ma zamiaru zamykać ust protestującym

Czytaj dalej
Fot. Piotr Wiewióra
Piotr Ciastek

Częstochowa nie ma zamiaru zamykać ust protestującym

Piotr Ciastek

Częstochowski magistrat poczuł się wywołany do tablicy. Pomimo apeli i krytyki płynącej z niektórych mediów, nie zamierza blokować komukolwiek prezentacji swoich poglądów na ulicach miasta.

Jeszcze w trakcie II Częstochowskiego Marszu Równości jego przeciwnicy odtrąbili sukces, nazywając marsz oblężeniem i odpierając go od Jasnej Góry. Przeciwnicy równościowego zgromadzenia twierdzili też, że maszerujący chcą wejść na teren klasztoru, co w ogóle nie było w planach.

– Zgłoszenie dotyczące tego zgromadzenia zakładało rozpoczęcie Marszu w górnej części alei Sienkiewicza, przemarsz ulicami miasta, a następnie powrót i rozwiązanie marszu ponownie w alei Sienkiewicza. Taka trasa, ograniczona wyłącznie do ogólnodostępnych terenów miejskich, została 16 czerwca zrealizowana, z zachowaniem autonomii uroczystości religijnych odbywających się pod szczytem jasnogórskim. Zgłoszenie zgromadzenia zakładającego naruszenie tej autonomii nie zostałoby przez Urząd Miasta przyjęte - informuje Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy UM Częstochowa.

Krytyka organizacji Marszu Równości i zezwolenia na jego umożliwienie spadła między innymi na urzędników i prezydenta. Głosy te miasto odebrało jako próbę nacisku na decyzje w sprawie zezwoleń na zgromadzenia w Częstochowie. W tej sytuacji urząd wydał oświadczenie, które pokazuje, że Częstochowa nie ugnie się pod presją żadnej ze stron i zapewni możliwość manifestowania różnych poglądów.

– Urząd Miasta Częstochowy zapewnia, że w pełni szanuje uczucia religijne mieszkańców i pielgrzymów, ale nie może i nie zamierza ograniczać swobód obywatelskich ludzi, którzy chcą korzystać ze swoich konstytucyjnych, gwarantowanych ustawowo praw - w przestrzeni miejskiej. Częstochowa jest miastem, w którym zasady wolności, równości i tolerancji oraz zapisy Konstytucji RP są respektowane. Jako miasto polskie, a zarazem europejskie, Częstochowa musi być miejscem otwartym i przyjaznym ludziom różnych wyznań, kultur i przekonań. Nie zamierza poddawać się też w dalszej walce z mową nienawiści oraz działaniami dążącymi do wykluczania z życia publicznego jakichkolwiek grup społecznych czy środowiskowych – czytamy w oświadczeniu Urzędu Miasta Częstochowy.

Piotr Ciastek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.