Częstochowa. Niegospodarny WORD? Śledczy badają zakup

Czytaj dalej
Fot. Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek

Częstochowa. Niegospodarny WORD? Śledczy badają zakup

Bartłomiej Romanek

Częstochowska prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie niegospodarności w WORD. Chodzi o kwotę ponad miliona złotych.

Prokuratura Okręgowa w Częstochowie prowadzi śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków przez Macieja Wawrzkiewicza, dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Częstochowie. Śledztwo zostało wszczęte na podstawie zawiadomienia Najwyższej Izby Kontroli, która prowadziła kontrolę w tej placówce. Podczas kontroli NIK stwierdził szereg nieprawidłowości, ale najpoważniejsze zarzuty dotyczyły zakupu jednego z budynków przez częstochowski WORD.

– Prowadzimy śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków związanych ze sprawami majątkowymi przez dyrektora tej placówki. Domniemane niedopełnienie obowiązków ma dotyczyć zakupu budynku przy ulicy Hallera w 2013 roku. Według wstępnych ustaleń, podczas zakupu mogło dojść do niegospodarności, polegającej na zawyżonej cenie zakupu. Zawyżona kwota mogła sięgnąć nawet miliona złotych – mówi Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.

– W tej sprawie nie postawiono jeszcze nikomu zarzutów, jesteśmy w trakcie prowadzenia czynności i przesłuchiwania świadków. Śledztwo zostało przedłużone do końca października 2017 toku – dodaje prokurator Tomasz Ozimek.

Maciej Wawrzkiewicz, dyrektor częstochowskiego WORD, twierdzi, że dobrze, iż sprawa zostanie skontrolowana przez prokuraturę, bo to organ, który ma do tego odpowiednie kompetencje i narzędzia. Dyrektor Wawrzkiewicz podkreśla jednak, że w tej sprawie nie ma sobie nic do zarzucenia.

– Przed zakupem budynku, zgodnie z prawem, biegły dokonał wyceny nieruchomości. Opiewała ona na kwotę 2,5 miliona zł, a budynek kupiliśmy za 2,1 miliona zł, tymczasem NIK twierdzi, że był on wart 1,1 miliona zł. To dla mnie niezrozumiałe, bo wycena została sporządzona przez fachowca i jako dyrektor opierałem się na niej. Sprawa zakupu była kontrolowana przez Śląski Urząd Marszałkowski, który nie dopatrzył się żadnych nieprawidłowości – tłumaczy dyrektor Maciej Wawrzkiewicz.

NIK ma więcej zastrzeżeń co do działań dyrektora dotyczących zakupu budynku, w którym ma powstać Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy. Zdaniem NIK, koszty pierwszego etapu budowy ośrodka, zapisane w programie finansowo-użytkowym (ponad 10 mln zł), znacznie przekraczały koszty podobnych inwestycji w innych WORD-ach (np. budowa całego Ośrodka w Zielonej Górze kosztowała o 4 mln zł mniej, niż wskazany przez częstochowski WORD koszt pierwszego etapu). Ośrodek miał powstać do 2020 roku, ale jego pierwszy etap miał zostać zakończony w 2014 roku, tymczasem będzie on gotowy prawdopodobnie w przyszłym roku. NIK wskazuje, że negocjacje WORD ze sprzedawcą nie były dokumentowane. Ponadto w chwili zakupu budynek obciążony był hipotecznie na kwotę 576 tys. złotych.

Bartłomiej Romanek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.