Częstochowa. Niegospodarny WORD? Śledczy badają zakup

Czytaj dalej
Fot. Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek

Częstochowa. Niegospodarny WORD? Śledczy badają zakup

Bartłomiej Romanek

Częstochowska prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie niegospodarności w WORD. Chodzi o kwotę ponad miliona złotych.

Prokuratura Okręgowa w Częstochowie prowadzi śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków przez Macieja Wawrzkiewicza, dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Częstochowie. Śledztwo zostało wszczęte na podstawie zawiadomienia Najwyższej Izby Kontroli, która prowadziła kontrolę w tej placówce. Podczas kontroli NIK stwierdził szereg nieprawidłowości, ale najpoważniejsze zarzuty dotyczyły zakupu jednego z budynków przez częstochowski WORD.

– Prowadzimy śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków związanych ze sprawami majątkowymi przez dyrektora tej placówki. Domniemane niedopełnienie obowiązków ma dotyczyć zakupu budynku przy ulicy Hallera w 2013 roku. Według wstępnych ustaleń, podczas zakupu mogło dojść do niegospodarności, polegającej na zawyżonej cenie zakupu. Zawyżona kwota mogła sięgnąć nawet miliona złotych – mówi Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.

– W tej sprawie nie postawiono jeszcze nikomu zarzutów, jesteśmy w trakcie prowadzenia czynności i przesłuchiwania świadków. Śledztwo zostało przedłużone do końca października 2017 toku – dodaje prokurator Tomasz Ozimek.

Maciej Wawrzkiewicz, dyrektor częstochowskiego WORD, twierdzi, że dobrze, iż sprawa zostanie skontrolowana przez prokuraturę, bo to organ, który ma do tego odpowiednie kompetencje i narzędzia. Dyrektor Wawrzkiewicz podkreśla jednak, że w tej sprawie nie ma sobie nic do zarzucenia.

– Przed zakupem budynku, zgodnie z prawem, biegły dokonał wyceny nieruchomości. Opiewała ona na kwotę 2,5 miliona zł, a budynek kupiliśmy za 2,1 miliona zł, tymczasem NIK twierdzi, że był on wart 1,1 miliona zł. To dla mnie niezrozumiałe, bo wycena została sporządzona przez fachowca i jako dyrektor opierałem się na niej. Sprawa zakupu była kontrolowana przez Śląski Urząd Marszałkowski, który nie dopatrzył się żadnych nieprawidłowości – tłumaczy dyrektor Maciej Wawrzkiewicz.

NIK ma więcej zastrzeżeń co do działań dyrektora dotyczących zakupu budynku, w którym ma powstać Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy. Zdaniem NIK, koszty pierwszego etapu budowy ośrodka, zapisane w programie finansowo-użytkowym (ponad 10 mln zł), znacznie przekraczały koszty podobnych inwestycji w innych WORD-ach (np. budowa całego Ośrodka w Zielonej Górze kosztowała o 4 mln zł mniej, niż wskazany przez częstochowski WORD koszt pierwszego etapu). Ośrodek miał powstać do 2020 roku, ale jego pierwszy etap miał zostać zakończony w 2014 roku, tymczasem będzie on gotowy prawdopodobnie w przyszłym roku. NIK wskazuje, że negocjacje WORD ze sprzedawcą nie były dokumentowane. Ponadto w chwili zakupu budynek obciążony był hipotecznie na kwotę 576 tys. złotych.

Bartłomiej Romanek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.