Częstochowa: nowy basen zostanie otwarty 13 stycznia, ale my już tam byliśmy [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Bartłomiej Romanek

Częstochowa: nowy basen zostanie otwarty 13 stycznia, ale my już tam byliśmy [ZDJĘCIA]

Bartłomiej Romanek

Niedawno wiceprezydent Częstochowy, Jarosław Marszałek ogłosił, że miasto do 202o roku wybuduje aquapark w dzielnicy Tysiąclecie. Ale już wcześniej, bo za kilka dni, zostanie oficjanie otwarta nowoczesna pływalnia - basen przy Liceum Ogólnokształcącym im. H. Sienkiewicza (absolwentem tej szkoły jest Muniek Staszczkyk). Mimo że otwarcie basenu odbędzie się za 8 dni, nam już wczoraj udało się przyjrzeć mu z bliska. Przyznajemy - jesteśmy pod wielkim wrażeniem.

13 stycznia - na ten dzień zaplanowano oficjalne otwarcie basenu przy LO im. H. Sienkiewicza. W mieście nikt nie jest przesądny, dlatego udostępnienie basenu zaplanowano na piątek, trzynastego i to na godz. 13. Data ma być szczęśliwa dla częstochowskiej pływalni.

6 basenów podlega w Częstochowie miastu i jednostkom organizacyjnym miasta. Największa pływalnia działa przy alei Niepodległości i jest zarządzana przez MOSiR. Trzy baseny funkcjonują obecnie przy dwóch szkołach podstawowych (nr 2 i 48) i II Liceum Ogólnokształcącym im. R. Traugutta. Własną pływalnię ma również Miejski Dom Kultury, chociaż w ostatnich tygodniach miała ona poważne problemy techniczne. Szósty częstochowski basen będzie zdecydowanie najnowocześniejszym obiektem.

12 milionów zł kosztowała budowa basenu przy LO im. H. Sienkiewicza. Wybudowała go częstochowska „Przemysłówka”. Wszystkie prace udało się ukończyć zgodnie z przjętym terminem zakończenia prac, czyli 28 grudnia. Poprzedni basen został całkowicie wyburzony. - Nowy basen to zupełnie nowa jakość. Ten obiekt zdecydowanie się wyróżnia, bazuje na najnowocześniejszych technologiach i rozwiązaniach - mówi Tomasz Łuszcz, dyrektor MOSiR-u. Zburzenie pływalni miało nie tylko wymiar symboliczny, bo nowa pływalnia zmieniła zarządcę. Będzie za niego odpowiadać właśnie MOSiR, a nie jak wcześniej szkoła.

25 metrów ma główna niecka basenowa. Jej szerokość to 12 metrów. Jest podzielona na sześć torów. Obok znajduje się druga część basenu - dwutorowy basen służący do nauki pływania o wymiarach 12,5 na 4m z 2 dyszami masażu karku oraz 4 podwodnymi dyszami masażu pleców. Basen został w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

24 stopni Celsjusza miała wczoraj woda w głównym basenie. Ale jeżeli Wam nie odpowiada, to pracownicy, którzy będą się zajmować basenem, będą mogli ją łatwo zmienić. Cały basen jest sterowany komputerowo. Nam udało się zobaczyć z bliska serce basenu - główny komputer. Oczywiście nikt nam nie pozwolił zmieniać parametrów, bo wcześniej trzeba jednak przejść odpowiednie przeszkolenie.

1 bufet będzie obsługiwał gości. Znajduje się on przy głównym wejściu. Firma, która będzie nim zarządzać zostanie wyłoniona w drodze przetargu. Parterowy, częściowo podpiwniczony budynek powiązany jest z układem komunikacyjnym szkoły i sali gimnastycznej. Na parterze powstały: hol wejściowy, recepcje i kasy, sanitariaty, szatnie, bufet z zapleczem, przebieralnie (damska i męska), sanitariaty i natryski dla użytkowników basenu, biuro obsługi, pomieszczenie ratowników z aneksem pierwszej pomocy oraz pomieszczenia techniczne.

58 milionów złotych ma kosztować natomiast park wodny, który Częstochowa zamierza wybudować przy obecnej letniej pływalni przy ulicy Dekabrystów. Park wodny będzie ogrzewany za pomocą nowoczesnego agregatu kogeneracyjnego, czyli turbiny gazowej, która będzie wytwarzać jednocześnie ciepło i prąd. Dzięki temu systemowi występujące latem nadwyżki ciepła dla pływalni letniej, Hali Polonia, budynku Żłobka Miejskiego i Szkoły Podstawowej będą wykorzystywane do produkcji chłodu.

3 lata ma trwać budowa częstochowskiego aquapar-ku. Według planów ma być on gotowy w 2020 roku. Budowa parku wodnego powinna rozpocząć się w 2018 roku. Środki na całość inwestycji zabezpieczone są w Wieloletniej Prognozie Finansowej.

800 metrów kwadratowych lustra wody powstanie w południowej części działki, gdzie obecnie znajdują się: fragment plaży, plac zabaw dla dzieci i boisko do gry w piłkę plażową. Zakres prac obejmie rozbudowę pływalni letniej o budynek z basenami krytymi, przebudowę istniejących dróg i co ważne, budowę parkingów. Na potrzeby parkingów wydzielono dwie działki od północnej strony letniej pływalni.

3 aquaparki działają obecnie na terenie województwa śląskiego. Z atrakcji parku wodnego można skorzystać w Tarnowskich Górach, Rudzie Śląskiej i w Dąbrowie Górniczej. Do utrzymania każdego z tych obiektów samorządy muszą dopłacać, wyjątkiem są Tarnowskie Góry, które zaczynają wychodzić „na plus”. Budowę aquaparku planują również Tychy. Ma być on ogrzewany biogazem z oczyszczalni ścieków.

Bartłomiej Romanek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.