Bartłomiej Romanek

Częstochowa: nowy projekt dla seniorów. Będą nad nimi czuwać teleopiekunowie

Agnieszka Świercz, kierownik Referatu Ekonomii Społecznej, pokazuje urządzenie, które będzie montowane u seniorów Agnieszka Świercz, kierownik Referatu Ekonomii Społecznej, pokazuje urządzenie, które będzie montowane u seniorów
Bartłomiej Romanek

Dwustu częstochowskich seniorów będzie się mogło czuć bezpieczniej w domu. Dostaną urządzenie teleinformatyczne, pozwalające na 24-godzinny kontakt z pracownikami Centrum Alarmowego (CA)

Projektem objętych zostanie 200 mieszkańców w podeszłym wieku lub niepełnosprawnych. Miasto uruchamia specjalny system teleopiekuńczy „Bezpiecznie we własnym domu”. Seniorzy zostaną wyposażeni w specjalne urządzenia, które będą mieli cały czas przy sobie, a kiedy będą w potrzebie, wystarczy, że nacisną jeden przycisk.

Usługi będą świadczone w miejscu zamieszkania dla dwustu nie w pełni samodzielnych częstochowian, których aktywność jest ograniczona do własnego domu - ze względu na podeszły wiek, niepełnosprawność czy stan zdrowia. Uczestnicy projektu otrzymają bransoletki lub wisiorki, wyposażone w sprzęt elektroniczny, pozwalający na 24-godzinny kontakt z Centrum Alarmowym. Jego pracownicy pomogą w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia, ale także w chwilach podwyższonego stresu, lęku czy samotności.

- Ten projekt ma pomóc tym częstochowskim seniorom, którzy z przyczyn losowych, niepełnosprawności, choroby nie mogą już być tak aktywni jak wcześniej - mówi prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk.

Seniorzy otrzymają urządzenie teleinformatyczne, pozwalające na 24-godzinny kontakt z pracownikami Centrum Alarmowego (CA), którzy będą pomagać podopiecznemu w przypadkach zaistnienia zagrożenia dla jego życia i zdrowia oraz w przypadkach podwyższonego stresu, lęku i samotności. Teleopiekun analizuje sytuację, wspiera psychicznie podopiecznego i kontaktuje się automatycznie ze służbami ratunkowymi lub stworzoną w projekcie siecią pomocową (sąsiadami, opiekunami, rodziną podopiecznego lub pielęgniarką).

Podopieczny w domu nosi niewielkie urządzenie na nadgarstku lub szyi w formie wisiorka. Jest ono wyposażone w guzik umożliwiający wezwanie pomocy. Dodatkowo w mieszkaniu zamontowany zostanie wysokiej klasy nadajnik, który pozwala na to, by system działał w całym domu.

Wciśnięcie guzika w razie wypadku powoduje natychmiastowe połączenie się z teleopiekunem. Bez względu na porę dnia lub nocy w Śląskim Centrum Alarmowym czekają na wezwania wykwalifikowani opiekunowie i asystenci senioralni. W godzinach dziennych pracuje także psycholog. Teleopiekun, czyli wykwalifikowany pracownik Centrum, ocenia sytuację i zawiadamia osoby podane do kontaktu, np. sąsiadkę, syna, wnuczkę, a w razie konieczności - wzywa pogotowie. Pozostaje w kontakcie do momentu udzielenia pomocy lub rozwiązania problemu.

Jeśli w domu zamontowany jest zamek szyfrowany do drzwi, w razie wezwania teleopiekun podaje pierwszej przybyłej osobie szyfr, by mogła otworzyć drzwi bez niepotrzebnych szkód. Sugerowane jest także przekazanie kluczy do mieszkania osobom z sieci pomocowej.

Rekrutacja do projektu potrwa do 30 lipca. Formularze zgłoszeniowe będą dostępne w następujących miejscach: Wydział Polityki Społecznej UM Częstochowy, ul. Focha 19/21 (USC), pok. nr 46 I piętro, UM Częstochowa, ul. Śląska 11/13, Biuro Obsługi Interesanta stanowisko nr 4, MOPS ul. POW 2, pok. nr 9.

Bartłomiej Romanek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.