Bartłomiej Romanek

Częstochowa: nowy projekt dla seniorów. Będą nad nimi czuwać teleopiekunowie

Agnieszka Świercz, kierownik Referatu Ekonomii Społecznej, pokazuje urządzenie, które będzie montowane u seniorów Agnieszka Świercz, kierownik Referatu Ekonomii Społecznej, pokazuje urządzenie, które będzie montowane u seniorów
Bartłomiej Romanek

Dwustu częstochowskich seniorów będzie się mogło czuć bezpieczniej w domu. Dostaną urządzenie teleinformatyczne, pozwalające na 24-godzinny kontakt z pracownikami Centrum Alarmowego (CA)

Projektem objętych zostanie 200 mieszkańców w podeszłym wieku lub niepełnosprawnych. Miasto uruchamia specjalny system teleopiekuńczy „Bezpiecznie we własnym domu”. Seniorzy zostaną wyposażeni w specjalne urządzenia, które będą mieli cały czas przy sobie, a kiedy będą w potrzebie, wystarczy, że nacisną jeden przycisk.

Usługi będą świadczone w miejscu zamieszkania dla dwustu nie w pełni samodzielnych częstochowian, których aktywność jest ograniczona do własnego domu - ze względu na podeszły wiek, niepełnosprawność czy stan zdrowia. Uczestnicy projektu otrzymają bransoletki lub wisiorki, wyposażone w sprzęt elektroniczny, pozwalający na 24-godzinny kontakt z Centrum Alarmowym. Jego pracownicy pomogą w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia, ale także w chwilach podwyższonego stresu, lęku czy samotności.

- Ten projekt ma pomóc tym częstochowskim seniorom, którzy z przyczyn losowych, niepełnosprawności, choroby nie mogą już być tak aktywni jak wcześniej - mówi prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk.

Seniorzy otrzymają urządzenie teleinformatyczne, pozwalające na 24-godzinny kontakt z pracownikami Centrum Alarmowego (CA), którzy będą pomagać podopiecznemu w przypadkach zaistnienia zagrożenia dla jego życia i zdrowia oraz w przypadkach podwyższonego stresu, lęku i samotności. Teleopiekun analizuje sytuację, wspiera psychicznie podopiecznego i kontaktuje się automatycznie ze służbami ratunkowymi lub stworzoną w projekcie siecią pomocową (sąsiadami, opiekunami, rodziną podopiecznego lub pielęgniarką).

Podopieczny w domu nosi niewielkie urządzenie na nadgarstku lub szyi w formie wisiorka. Jest ono wyposażone w guzik umożliwiający wezwanie pomocy. Dodatkowo w mieszkaniu zamontowany zostanie wysokiej klasy nadajnik, który pozwala na to, by system działał w całym domu.

Wciśnięcie guzika w razie wypadku powoduje natychmiastowe połączenie się z teleopiekunem. Bez względu na porę dnia lub nocy w Śląskim Centrum Alarmowym czekają na wezwania wykwalifikowani opiekunowie i asystenci senioralni. W godzinach dziennych pracuje także psycholog. Teleopiekun, czyli wykwalifikowany pracownik Centrum, ocenia sytuację i zawiadamia osoby podane do kontaktu, np. sąsiadkę, syna, wnuczkę, a w razie konieczności - wzywa pogotowie. Pozostaje w kontakcie do momentu udzielenia pomocy lub rozwiązania problemu.

Jeśli w domu zamontowany jest zamek szyfrowany do drzwi, w razie wezwania teleopiekun podaje pierwszej przybyłej osobie szyfr, by mogła otworzyć drzwi bez niepotrzebnych szkód. Sugerowane jest także przekazanie kluczy do mieszkania osobom z sieci pomocowej.

Rekrutacja do projektu potrwa do 30 lipca. Formularze zgłoszeniowe będą dostępne w następujących miejscach: Wydział Polityki Społecznej UM Częstochowy, ul. Focha 19/21 (USC), pok. nr 46 I piętro, UM Częstochowa, ul. Śląska 11/13, Biuro Obsługi Interesanta stanowisko nr 4, MOPS ul. POW 2, pok. nr 9.

Bartłomiej Romanek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.